شما اینجا هستید: خانهطنزچنین لشکری را به وام آورم!

چنین لشکری را به وام آورم!

دوشنبه, 01 ارديبهشت 1399 ساعت 00:01 شناسه خبر: 5080 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی سیمره

درست است که خط قرمز عزیزان در دولت فعلی عدم بازگشت به گذشته است و پر گاز رو به جلو در حرکتند، ولی خدا وکیلی ما دلمان برای روزهای گذشته تنگ شده است. روزهایی که شاگرد راننده اتوبوس با یک لیوان و پارچ پلاستیکی قرمز از تهران تا بندرعباس به همه آب می‌داد و هیچ‌کس مریض نمی‌شد.

اصلاً چرا راه دور برویم. همین چند ماه قبل بود که بعضی کاندیداها چنان با مردم مصافصه و معانقه می‌کردند و خلق‌الله را در آغوش می‌گرفتند که دیسک‌های جابه‌جا شده‌شان، سر جا می‌رفت و صدا می‌داد! روزهایی که دست یک‌دیگر را می‌فشردیم و بین بوسه دوم و سوم گیر می‌کردیم! اما امروز از روزها فقط «از دور سلام؛ از دور خداحافظ» مانده است و بس... 

اول و آخر داستان هم معلوم نیست و کی این ویروس خراب مانده گورش را گم می‌کند، هیچ‌کس نمی‌داند. از طرفی تا می‌خواهیم زنجیره‌ی انتقال را قطع کنیم یک بخش‌نامه‌ی جدید رونمایی می‌شود و خلق‌الله دسته‌جمعی به خیابان‌ها می‌ریزند! الان هم که مشاغل اجازه‌ی فعالیت پیدا کرده‌اند، تردد در جاده‌ها 70 درصد و در معابر 35 درصد افزایش پیدا کرده و زنجیره‌ی انتقال دوباره کلفت‌تر و محکم‌تر از قبل بازسازی شد!

به قول شاعر: من عاشق چو قرنطینه رها می‌‌کردم . ..  هیچ لایق‌ترم از حلقه زنجیر نبود!

البته این همه‌ی ماجرا نیست چرا که در همین شرایط که عده‌ی زیادی از مردم در قرنطینه بودند و در حال شستن دست‌ورویشان با آب و صابون و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بودند ندا درآمد که چه نشسته‌اید وام یک میلیون تومانی با نرخ سود 12 درصد، آماده‌ی پرداخت است! و لازمه‌ی دریافت آن داشتن سیم‌‌کارت اعتباری به نام سرپرست خانوار است! این‌گونه شد که خلق‌الله به دفاتر پیشخوان دولت هجوم بردند و حماسه‌ی دیگری خلق کردند! البته دولتیان هیچ‌وقت فکر نمی‌کردند در این شرایط کرونا بتوانند با وعده‌ی وام یک میلیون تومانی آن هم از پول خودشان، چنین جماعت عظیمی را گرد هم بیاورند و یاد و خاطره مرحوم فردوسی را زنده کنند که سال‌ها قبل فرمود: «چنین لشکری را به وام آورم .... دگر گر از این کار نام آورم»

علی ای حال به نظر می‌رسد با این صفوف به هم فشرده و منسجم باید منتظر موج‌ها بعدی کرونا در هفته‌های آتی باشیم. من می‌ترسم با این سیستمی که ما برای مواجهه با کرونا در پیش گرفتیم به جای شکست دادن کرونا به تساوی با ارزش در خانه رضایت بدهیم و مجبور شویم تا مدت‌ها زیر بار این تساوی با کرونا سرکنیم؟!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004