شما اینجا هستید: خانهطنزوزارت شغل‌بانی!

وزارت شغل‌بانی!

جمعه, 07 شهریور 1399 ساعت 19:35 شناسه خبر: 5387 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
وحید حاج‌سعیدی وحید حاج‌سعیدی سیمره

ای دل غافل ... ای داد بیداد... ما نفهمیدیم با این همه گرفتاری و مصیبت دم دست و روتین در این وانفسای کرونا و گرانی و تورم «غم زمانه خوریم، فراق یار کشیم یا مواظب مشاغل‌مان باشیم تا ناپدید نشوند!» همین طوری ملت و دولت به شر غول بیکاری در مانده‌اند، این لابه‌لا دانشمندان از حذف برخی مشاغل تا سال 2022 خبر داده‌اند.

شاعر راست می‌گفت: «برو کار میکن مگو چیست کار ... تو حرفت حسابه ولی نیست کار! » حالا کار به همان‌جا ها هم کشیده است. طرف با هزار جور جان کندن و خون و دل خوردن و پارتی بازی کار پیدا کرده، حالا قرار است تا چند سال دیگر شغلش از گردونه خارج شود و بیکار شود. اما اصل خبر به از جراید:

«تکنولوژی‌های جدید هر چند فرصت‌های جدیدی را خلق کرده اما در عین حال طی سال‌های اخیر شغل‌های بسیاری را نیز از جامعه حذف کرده است. یک تحقیق جدید که توسط Career Cast منتشر شده ۱۰ شغل اصلی را معرفی کرده که تا سال ۲۰۲۲ بخش قابل‌توجه آن با تکنولوژی جایگزین می‌شود. هر چند این آمارها و پیش‌بینی‌ها در همه کشورها یکسان نیست و بر اساس مدل دست‌مزد و تحلیل شغل در جامعه آمریکا تنظیم شده، اما به هرحال می‌تواند تلنگری باشد برای افرادی که در درازمدت می‌خواهند روی یک شغل حساب باز کنند. این شغل ها عبارتند از: «نامه‌رسان، مامور برق، آب، گاز و...، گزارشگر روزنامه، کارکنان آژانس مسافرتی،  اره‌کننده الوار، مهماندار هواپیما، کارگر دریل، کارگران بخش چاپ، مامور مالیات.»

ما با خودمان چه فکر می‌کردیم، چه شد. ما همیشه فکر می‌کردیم تا چند سال دیگر با توسعه و پیش‌رفت تکنولوژی برخی مشاغل مثل دزدی دریایی، دزدی زمینی، دزدی هوایی، قاچاق کالا، رانت خواری، زمین خواری، موقوفه خواری، ویژه‌خواری، دریا خواری، جنگل خواری و ... حذف می‌شود اما مثل این‌که قرار است بی‌مروت‌ها خلق‌الله را از نان خوردن بیاندازند. خدا وکیلی اگر نامه‌رسانی حذف شود، برگه اخطار معوقات بانکی را چطور به دست بدهکاران میلیاردی می‌رسانند. حتماً با پیامک! یا اگر گزارشگر روزنامه وجود نداشته باشد، افزایش فلک فرسای قیمت خودرو را چه کسی پیگیری می‌کند، حتماً شورای رقابت! یا اگر اره کننده الوار نباشد، عزیزانی که قصد بهره‌برداری از جنگل‌های آق مشهد ساری را دارند، چه کنند؟!

البته تا ما زنده هستیم نگران این قرتی بازی‌ها و جینگولک بازی‌ها نباشید و از توسعه تکنولوژی نهراسید، چرا که با بسته پیشنهادی ما، نه تنها شغلی حذف نمی شود، بلکه مشاغل جدید هم اضافه می‌شود! اما بسته پیشنهادی در خصوص حفاظت از مشاغل:

الف) اضافه کردن بند «حفظ مشاغل» در فیش حقوقی: حالا که تالان است صد تومان هم زیر پالان است. حقیقت امر در فیش حقوق کارمندان و کارگران یا حتا در قبوض آب و برق به دلایل متعدد، مبالغ مختلفی کسر می شود. پیشنهاد می شود در فیش حقوقی کارمندان بندی تحت عنوان حفاظت از شغل درج شود و همین طوری بی خودی مبلغی در ماه تحت عنوان حفاظت از شغل کسر شود! 

ب) تاسیس وزارت شغل بانی: پیشنهاد می‌شود به منظور حفاظت بیشتر از مشاغل موجود، یک وزارت عریض و طویل تحت عنوان «وزارت فخیمه شغل بانی» تاسیس شود و عزیزان نسبت به صیانت از مشاغل موجود و جلوگیری از حذف آن‌ها مبادرت کنند. در واقع تاسیس این وزارت یک تیر و دو نشان است و علاوه بر پهن شدن سفره برای عده‌ای، از حذف مشاغل موجود و بالا رفتن آمار بیکاران نیز جلوگیری می‌شود!

 

 *سرچشمه: سیمره 543/ چهارم شهریور 1399

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004