شما اینجا هستید: خانهطنزویروس زبان‌نفهمی!

ویروس زبان‌نفهمی!

پنج شنبه, 13 شهریور 1399 ساعت 12:01 شناسه خبر: 5398 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
کرم تیموری کرم تیموری سیمره

پرویز فتاح در عرض ۲۰ دقیقه حدادعادل، معصومه ابتکار، شهین‌دخت ملاوردی، مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجلس شورای اسلامی، ارتش، سپاه، خاتمی و احمدی‌نژاد (که خود یدی طولا در شست‌وشو داشت) را با زبان فاخر فارسی شست و آویزان کرد و بعد از خشک شدنشان گفت معذرت می‌خواهم منظورم این نبود! فدراسیون فوتبال کشور هم با زبان اجنبی انگلیسی یا بلژیکی یا همین فاخر فارسی قراردادی با مارک ویلموتس منعقد کرد که به جز شش میلیون و ۱۳۷ هزار یورو یا همان ۱۶۷ میلیارد تومان خودمان جریمه،  مو لا درزش نرفت! 

 

هر از گاهی بازیگران تلوزیون و مجری‌های معروف هم به زبان شیرین فارسی حرفی می‌زنند و بعد عذرخواهی می‌کنند که منظوری نداشته‌اند! عجب خر تو، ببخشید شیر تو شیری شده است! همش فکر می‌کردم گفت‌وگو با زبان بلژیکی و انگلیسی سخت است نگو برخی هنوز در گفت‌وشنود فارسی هم می‌لنگند که بعد از بیان هر جمله یک کتاب در موردش توضیح می‌دهند. 

چرا یک فرهنگستان زبان و ادبیات بلژیکی نه بلژیکی پیش‌کش مگر ما فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی نداریم؟ چرا به ایرانیان فارسی یاد نمی‌دهد که این‌طور شر نا آشنایی با عبارات فارسی گریبان خود رییس فرهنگستان را هم گرفته است. مثلاً پرویز یه چیز گفت غلامعلی یه چیز دیگه فهمید بعد پرویز گفت غلامعلی اون چیز را درست فهمیده من اون چیز را اشتباه گفته‌ام!

نمی‌دانم این همه شخصیت معروف بعد از چند روز سرشان به چه سنگی می‌خورد که ادای ژاپنی‌ها را درمی‌آورند و هی پشت سر هم عذرخواهی می‌کنند؟ من که پاتوقشان را نمی‌شناسم هرکس می‌تواند بهشون بگوید قربان عذرخواهی ژاپنی‌ها مربوط به دوران کوپن ما بود حالا آن‌ها برای یک رسوایی در حد تاخیر قطار، یا استعفا می‌دهند یا خودکشی می‌کنند. می‌خواهید تقلید کنید بسم‌الله این گوی و این میدان. 

* کرم تیموری (گُله گیس‌بِریا)

 

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « وزارت شغل‌بانی!

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004