شما اینجا هستید: خانهفرهنگناگفته‌های شوالیه‌ی آواز ایران در دیار شاپورخواست

ناگفته‌های شوالیه‌ی آواز ایران در دیار شاپورخواست مطلب ویژه

پنج شنبه, 11 شهریور 1395 ساعت 11:10 شناسه خبر: 2182 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare phto: abtinrostami

 آبِ حیاتِ عشق را در رگِ ما روانه کن ...
سیمره/ گروه فرهنگ و هنر: عصر یک‌شنبه هفتم شهریور ماه است. هوا داغِ داغ است. ساعت نزدیک به 21 است. خودم را برای رفتن به محل برگزاری کنسرت شوالیه‌ی آواز ایران آماده می‌کنم. به محل برگزاری می‌رسم. آن‌جا غلغله‌ای برپاست! خیابان‌های اطراف پر شده‌است از ماشین‌های جورواجور! جای سوزن انداختن نیست. تا چشم کار می‌کند آدم و ماشین است. دم در ورودی مملو است از مشتاقان موسیقی. چهار خیابان آن‌طرف‌تر با سختی جای پارکی برای ماشینم می‌یابم.
انبوه جمعیت مشتاق، درِ ورزشگاه را احاطه کرده‌اند. پس از نیم ساعت اجازه‌ی ورود گرفته می‌شود. مردم با شور و هیجان خودشان را به جایگاه برگزاری می‌رسانند. از همه صنف آدم دیده می‌شود. آن‌ها سر از پا نمی‌شناسند و لحظه‌شماری می‌کنند تا از نزدیک سیما و صدای استاد ناظری را ببینند و بشنوند.


همه با نظم و ترتیب و در کمال آرامش و ادب در صندلی‌های خود قرار می‌گیرند. مسئولان ارشد فرهنگ و هنر لرستان نیز در میان مردم هستند و تا آخر هم می‌مانند و کنسرت را همراهی می‌کنند. مجری پشت تربیون قرار می‌گیرد و به استاد ناظری و همراهانش خوش‌آمد می‌گوید. گروه آرام آرام از راه می‌رسد؛ هر کدام در جای خود می‌نشینند و سرانجام پدر و پسر نیز گروه را کامل می‌کنند. حضار برمی‌خیزند و یک‌ریز کف می‌زنند و بدین روی به شوالیه‌ی آواز ایران خیرمقدم می‌گویند.
پس از تشویق‌های مکرر عاشقان موسیقی ایران زمین، استاد ناظری لب به سخن می‌گشاید. از مسئولان و مردم سپاس‌گزاری می‌کند که پس از 37 سال به آرزوی دیرینه‌ی خود یعنی اجرای کنسرت در خرم‌آباد رسیده‌است. پسر (حافظ) نیز خوش‌حالی و رضایت خاطر خود را از اجرای برنامه ابراز می‌کند. از لرستان و خرم‌آباد به عنوان بهترین جای دنیا برای اجرای کنسرت یاد می‌کنند. من امشب به عنوان یک لرستانی بر خود می‌بالم که چقدر هم‌وطنان فرهیخته و با فرهنگی دارم. استاد ناظری و گروه همراه او امشب در خرم‌آباد «شوری» برپا می‌کنند. شبی بسیار روح‌انگیز و فراموش نشدنی و سرشار از نشاط و شادی.
استاد ناظری می‌خواهد امشب ناگفته‌هایش را به مردم بگوید و چه زیبا گفت. ویولن اولین سازی بود که در این اجرا فریاد برآورد، ویولنسل و عود با او همراه می‌شوند و شوالیه آواز ایران لب به آواز باز می‌کند: من که حیران ملاقات توام/ نقش و اندیشه من از دم توست/ گویی الفاظ و عبارات توام/ که خیالی ز خیالات توام…
***
استاد شهرام ناظری در جمع چهار هزار مشتاق در خرم‌آباد گفت:«متأسفانه در طول 37 سال گذشته شرایط و فضا به گونه‌ای بوده‌است که مردم هنرمندانشان را به سختی دیده‌اند و هنرمندان هم همین طور.»
استاد شهرام ناظری این بار کنسترش را در فضای باز ورزشگاه کارگران شهر خرم‌آباد برگزار کرد و گفت:«این استقبال و این جمعیت حتا در مقایسه با کنسرت‌هایی که در بهترین سالن‌ها و عالی‌ترین فستیوال‌های سوئیس و نیویورک هم برگزارکرده‌ایم بی‌نظیر بوده‌است.»
ناظری خطاب به جمعیت حاضر تأکید کرد:«این استقبال و این سکوت و این جمعیت نشان می‌دهد موسیقی و هنرِ درست را مردم می‌خواهند و هنر درست و موسیقی معنوی حاصل تمدن و فرهنگ و ادبیات یک قوم است.» 
وی ابراز خرسندی کرد که پس از 37 سال توانسته است به خرم‌آباد بیاید و کنسرت اجرا کند. استاد ناظری بیان کرد:« اگر همتی بزرگ پشت این قضیه نبود امکان نداشت این برنامه در خرم‌آباد برگزار شود.»
استاد آواز اصیل و عرفانی ایران از صدا و سیما انتقاد کرد و گفت: «37 سال است صدا و سیما هر روز، هر ساعت و هر ثانیه کارهای مرا پخش می‌کند بدون این‌که هیچ‌گونه قراردادی با بنده داشته باشند یا اجازه‌ای از من گرفته باشند منتها ما گفته‌ایم انقلاب شده و اشکالی ندارد.» (تشویق جمعیت)
ناظری توضیح داد:«نمی‌دانم چه چیزی باعث شد به‌رغم این همه چالش درکشور بمانم؟ اگرچه در خارج از کشور امکانات خوبی برای بنده مهیا شده‌است و با خیال راحت می‌توانم کار کنم اما عشق به سرزمین و عشق به مردم باعث شده‌است در کشورم بمانم.» (تشویق جمعیت)
وی مردم ایران را مردمی هوادار موسیقی و هنرِ درست و معنوی دانست و بیان کرد:«مردم ایران علاقه‌مند هستند آثار پیشینیان این سرزمین دوباره زنده و به جهانیان معرفی شود؛ چرا که ایران در گذشته در حوزه‌های علمی، هنری، پزشکی اکتشافاتی داشته‌است که جهان از این اکتشافات استفاده کرده‌است و البته ما هم از دستاوردهای دیگران استفاده کرده‌ایم.» 
شوالیه‌ی آواز ایران ادامه داد:«باید هنرمان را به جهان عرضه کنیم؛ زیرا ما که به جهان رایانه نمی‌دهیم، هواپیما هم که نمی‌سازیم، ولی فرهنگ و هنر و ادبیاتی داریم که آن‌ها ندارند پس باید روی این موضوع هم در داخل کشور و هم در خارج از کشور کار شود.»
استاد ناظری حضور در لرستان و خرم‌آباد را یک آرزوی دیرینه دانست و گفت:«همیشه برای بنده یک رؤیا و آرزو بوده است که در دیار لرستان و خرم‌آباد برنامه اجرا کنم.»
وی ادامه داد:«وقتی می‌بینیم این‌جا چهار هزار نفر سکوت کرده‌اند این نشان دهنده‌ی تربیت و فرهنگ یک قوم است.»
او افزود:«این معرفت نشستن و سکوت کردن بسیار معرفتی ارزشمند است که می‌تواند برای دیگران هم درس باشد و دنیا باید بیاید این استقبال و این تربیت را ببیند.» 
استاد ناظری تصریح کرد:« درایران هر قومی فرهنگ و هنر خیلی خاص خودش را دارد که در جهان بی‌نظیر است و هیچ کشوری این‌گونه نیست حتا کشور پیش‌رفته‌ای چون سوییس زبان خاص خودش را هم ندارد و زبان‌های دیگری مانند فرانسه در این کشور زبان مردم شده است.»   

راه مقابله با فساد ترویج موسیقی معنوی است
شوالیه آواز ایران هشدار داد:« اگر جلوی موسیقی صحیح و درست و معنوی ایران گرفته شود جوانان  سراغ موسیقی مبتذل و فیلم مبتذل می‌روند و بعد رفت و آمد با افراد مبتذل که نتیجه‌اش می‌شود فسادهایی که متأسفانه الان شاهدش هستیم.»  استاد ناظری راه حل مبارزه با فساد را ترویج موسیقی و هنر درست و صحیح در جامعه و ارتقای فرهنگ دانست تا ابتذال برچیده شود.              
استاد شهرام ناظری بیان کرد:«کارنامه کاری بنده کاملاً مشخص است و در دوران دفاع مقدس هم آثاری داشتم و معتقدم باید هنر درست و صحیح بی‌نظیر ایران زمین را به جهان عرضه کنیم و این ویژگی بارز کشور ما در دنیاست.»


حافظ ناظری: امشب با آرامش برنامه اجرا کردیم!
فرزند شوالیه آواز ایران نیز در برنامه سخنانی گفت که با تشویق های چهار هزار نفری روبه‌رو شد. 
حافظ ناظری بیان کرد:«خوش‌حالم به خاطر این‌که امشب در خرم‌آباد با آرامش برنامه اجرا شد و این خیلی برای ما مهم است».(تشویق جمعیت)
ناظری ادامه داد:«از هنرمندان نه تنها حمایتی نمی‌شود بلکه گاهی خیلی اذیت هم می‌شوند و حامیان واقعی همین مردم هستند که از هنرمندان حمایت می‌کنند.»
حافظ تشریح کرد:«ما باید موسیقی ایران زمین را به دنیا معرفی کنیم و الان متأسفانه در دنیای غرب برخی نگاه‌های منفی نسبت به فرهنگ و هنر ما هست که باید این نگاه ها تغییر کند و تغییرش ممکن نیست مگر این‌که در این روند جهانی که ارتباط فرهنگ با هم‌دیگر نزدیک است و جهان دارد یکی می شود ما هم باید کوشش کنیم موسیقی و هنر و ادبیات ایران به جهان معرفی شود.»  
وی برنامه کنسرت اجرا شده را ترکیبی از موسیقی ملی، سنتی، کلاسیک ایران زمین و شاخه‌ای از اُپرا دانست که به نوعی تجلی ترکیب جدیدی از فرهنگ‌های مختلف است. 

سپاس خیلی مخصوص شوالیه آواز از «حنان»
استاد شهرام ناظری اجرای موفق برنامه را به علت همت بزرگی از سوی مقامات استان به ویژه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان دانست و گفت:«باید از استانداری لرستان، فرمانداری خرم‌آباد، اماکن، نیروی انتظامی، اداره‌ی کار و همه‌ی دوستانی که حسن نیت داشته‌اند سپاس‌گزاری کنم؛ در این‌جا نیاز است یک سپاس خیلی مخصوص هم از کارکنان اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به‌ویژه مدیریت این اداره دکتر حنان داشته باشم.» (تشویق جمعیت)  
استاد ناظری ادامه داد:«نگاه ایشان(حنان) این است که ادبیات و هنر ایران زمین و موسیقی معنوی و صحیح برای تربیت جوانان باید در جامعه ترویج شود و اگر این نگاه نبود این برنامه هم اجرا نمی‌شد؛ چنین نگاهی بسیار ارزشمند، مقدس و سازنده برای کشور است و برای این نوع نگاه مدیریتی باید ارزش قائل شد.» 
استاد موسیقی معنوی و عرفانی ایران تأکید کرد:« در چنین شرایطی که اجرای چنین برنامه‌هایی بسیار دشوار است یک همت بزرگ در استان لرستان و در خرم‌آباد باعث شد این برنامه اجرا شود و باید سپاس‌گزار این همت بزرگ بود. »
به گفته‌ی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در دوره دولت تدبیر تاکنون 230 مجوز کنسرت صادر شده است و در استان لرستان نیز تاکنون بیش از 40 کنسرت برگزار شده است که عدم لغو این کنسرت‌ها به گفته‌ي حنان لرستان را در کشور به عنوان پایتخت کنسرت‌های بدون لغو شهره کرده است و این یک دستاورد مهم در حوزه‌ی موسیقی ایران زمین برای استان لرستان است. 
در ادامه تصنیف «مرا می‌بینی و هردم زیادت می‌کنی دردم»، با تنظیمی از حافظ ناظری اجرا شد.. شهرام ناظری که سکوت مردم هنگام اجرا کاملا به مذاقش خوش آمده بود، گفت: همه جای دنیا باید این صحنه‌ها را ببیند و آن‌گاه درباره‌ی روحیه مردم ایران قضاوت کنند.
او سپس بی‌اختیار شروع به خواندن کرد: اندک اندک جمع مستان می‌رسند هم‌زمان با این کار، صدای دف با نوای شهرام ناظری اجرا شد.
بخش بعدی این کنسرت اجرای دوآوازه مثنوی «نی‌نامه» در مایه‌ی افشاری بود که با حس و حال مخصوص این پدر و پسر اجرا شد. بشنو از نی چون حکایت می‌کند .....
کنسرت ناگفته با شعر زیبای « آب حیات عشق را در رگ ما روانه کن/ آینه صبوح را ترجمه شبانه کن» از دیوان غزلیات شمس مولانا پایان می‌یابد و من هنوز حیرانم که موسیقی چقدر برای این مردم، عزیز و گرامی است...!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004