شما اینجا هستید: خانهفرهنگنگاهی به فیلم گشت 2

نگاهی به فیلم گشت 2

سه شنبه, 13 تیر 1396 ساعت 11:06 شناسه خبر: 2723 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

5 سال پس از اکران گشت ارشاد، سعیدسهیلی با قسمت دوم آن یعنی «گشت2» که فیلمی برخوردار از موسیقی و جلوه‌های تصویری خوب و رنگ‌بندی و تدوین متمایز است به سینما بازگشت.


 «گشت2» فیلمی کمیک است با اپیزودهای متعدد و طنزهای ساختارشکنانه و لودگی‌ای که خاص نسل امروز شده‌است.
خلاصه داستان
عباس(حمید فرخ‌نژاد) و حسن (ساعد سهیلی)  پس از آزادی از زندان به عطا(پولاد کمیایی) یار برگشته از کمای خود می‌پیوندند. تا مجدداً یک کار تیمی را آغاز کنند. این بار برخلاف سری اول دنبال یک کار آبرومندانه می‌گردند. آن‌ها پس از شکست در این زمینه به بی‌راهه می‌روند.
«گشت2» در ژانر کمدی ساخته شده که در ادبیات نمایشی جایگاه خاصی دارد اما با شوخی‌های سخیفی که در فرهنگ اصیل ایرانی مطرود شده و الگوی مناسبی برای بیان این ادبیات نیست به قهقرا می‌رود. شوخی‌های جنسی که امروزه در جمع‌های جوانان عرف شده، که این بی‌اخلاقی به یک آسیب‌شناسی اجتماعی و اتیولوژی و واکاوی نیازمند است.
این شوخی‌ها دست‌مایه‌ی سهیلی برای تسخیر بیش‌تر گیشه‌های سینما و فروش بیش‌تر فیلم‌اش شده است.
حمید فرخ‌نژاد شخصیت اصلی داستان است که با جملات دو پهلو به خوبی در ژانر کمیک خویش ایفای نقش می‌کند. مهم‌ترین سکانس فیلم دیالوگ (فرخ‌نژاد) پس از بازداشتش بود که طعنه‌های سیاسی را دست‌مایه‌ی حرف‌هایش قرار داده بود. نوآوری سهیلی در این فیلم وایپ کردن (یک ویژگی متا فیزیکی که وایپر با نزدیک شدن به فرد، ردی از کالای گم شده یا اتفاقاتی در گذشته یا آینده آن اتفاق می‌افتد را می‌یابد.) است که در کنار رمل و استرلاب طی سال‌ها مورد استقبال دسته‌ایی از سیاسیون قرار گرفته بود را با بازی زیبای پولاد کیمیایی به تصویر می‌کشد. اگر بخواهیم واقع‌بینانه و برخلاف برخی منتقدین که فیلم‌ها را در قالب مقوا می‌بینند به نقد فیلم بپردازیم «گشت 2» روایتی اجتماعی با زبان طنزگونه است که به مسایل اجتماعی زیادی در آن اشاره شده است مسایلی نظیر:
- نیش و کنایه زدن به سینما و فیلم‌هایی که تبدیل به لژ خانوادگی شده است
- پرداختن به مفاسد اقتصادی
- جریان انحرافی و حلقه‌های فساد
- درآمدزایی مداحی و پرداخت کاریکاتوری به مداحی اصیل و هم نوا شدن با موسیقی رپ
- تبعیض در برخوردها
- صدای اعتراض خفیف لایه‌هایی از اجتماع نسبت به قشر مرفه
- فقر اقتصادی دانشجویان دختر و نامناسب بودن مکان زندگی‌شان و معادلات ناشی از فقر اعم از خواسته‌های نابه‌جا مردان فاسد
«لانتوری» و «گشت2»دو فیلم سینمایی با روایت اجتماعی هستند. اگر بخواهیم به قالب بیانی مسایل اجتماعی در دو فیلم بپردازیم. به این نتیجه می‌رسیم که برداشت‌های موضعی از مسایل اجتماعی و مفاسد اقتصادی در 2 فیلم لانتوری و گشت 2 دیده شده که هر یک در حاشیه‌ها و سکانس‌های کوتاهی نمود پیدا می‌کنند. درمیشیان در لانتوری ویژگی سلبی خشونت را برای بیانش برمی‌گزیند اما سهیلی زبان نیشخند و طنز را برای این گفتمان انتخاب می‌کند.
در هر دو فیلم هدف کارگردان حاشیه‌نگاری برموضوع ها بوده که با توجه به در بورس بودن این مضامین تم اصلی داستان را به حاشیه برده‌اند. آن‌چه برای تماشاگران سینما برجسته شد همین موضوع‌ها بود. اما در هر دو فیلم این مطالب به صورت شلخته و ناپخته به تصویر کشیده می‌شوند. که بیننده تصویر مناسبی را در ذهن خود ترسیم نمی‌کند و حقیقت را به خوبی تشخیص نمی‌دهد.
داستان فیلم «گشت‌2‌» منطق روایی ندارد و پر از داستانک‌ها و اپیزودهایی است که منجر به بی‌فرمی آن می‌شود. گرچه سهیلی به مسایل روز نقبی زده و با کات‌هایی از آن‌چه صدای درونی ملتی خسته است مضامین عمیقی را مدنظر داشته اما در ورطه‌ی لوده‌بازی گرفتار شده و تسخیر گیشه‌های سینما غایت اصلی فیلمش شده است.
در پایان نقد می‌توان گفت: «گشت ارشاد1» نقدی اجتماعی بر عملکرد نیروی انتظامی در حوزه‌ي بدحجابی بود و در این زمینه حرفی برای گفتن نداشت و «گشت2» فقط شخصیت‌های داستان اول را یدک می‌کشید که با لوده‌بازی و ادا و اطوار زننده اسیر لمپنیسم می‌شود و در سطحی نازل‌تر از گشت ارشاد ساخته شده است. در «گشت‌2» چه به لحاظ ساختاری و چه به دلیل ممیزی خبری از ارشاد نیست در واقع به تعبیر من گشت سه آسمان‌جل است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004