شما اینجا هستید: خانهفرهنگآن مرد دیگر نمی‌خندد

آن مرد دیگر نمی‌خندد مطلب ویژه

سه شنبه, 31 مرداد 1396 ساعت 13:06 شناسه خبر: 2827 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

بهرام سلاح‌ورزی- سیمره: برای من و حتماً خیلی‌های دیگر جذاب‌ترین ویژگی محمد احمدی، طنین قههقه‌های ایشان بود وقتی تو را می‌دید. وقتی او را می‌دیدی.
اگر بشود از خنده‌هایش گذر کرد و گذشت‌- مرگش چنین حکم می‌کند‌-  بُعد دوم شخصیت او افق نگاه و وسعت نظرش بود و نیز دست و دل بازی‌اش- به‌قول لری خودمان نان برای دیگران دوست داشتن و خواستنش.


احمدی کار با آیندگان را در شرایطی شروع کرد که شاید خیلی‌های دیگر چنان ایده‌ای به ذهن‌شان خطور نمی‌کرد.
آیندگان؛ نسبت به کیهان و اطلاعات در ارتباط با هنر، ادبیات و ورزش تا حدود زیادی متفاوت بود. درست که رستاخیز از همه‌اشان سروگردنی بالاترداشت، با این همه به سبب نامش نمی‌توانست جایی چنان که باید در بین همان دوسه نشریه هم عصر خود داشته باشد. دیگر ویژه‌گی آیندگان چند صفحه مخصوص شهرستان‌ها بودکه مجال چاپ و نشر می‌یافت. همین صفحه‌ها فرصتی بزرگ بود برای ما بچه‌های شهرستانی تا گاه‌ گاه هم نداشته‌های‌مان راعقده گشایی کنیم و هم به رخ بکشیم هرچه داشتیم از مردی و زور. این جا می‌توانستی و می‌شد سیر دلت مطلب بنویسی و آن را درقاب چشم مخاطب بنشانی.
موضوع از نظر تاریخی بر می‌گردد به اوایل سال پنجاه و پنج؛ در این برهه و کمی پیش‌تر همه چیز به نوعی و به قول امروزی‌ها بیش فعال بود. جوانان لرستانی در دو سه گروه تِئاتر با سالی چند اجرا، گروه شاخص سینمای آزاد وابسته به تلویزیون ملی ایران با سالی یک جشنواره از آثار سینماگران آماتور کشور و جلسات نقد و بررسی سینمایی وگاهی هم نمایشگاه عکسی در زمینه‌ی هنر فعالیت می کردند.
ورزش هم که به طورکلی نسبت به سال‌های دهه چهل متفاوت شده بود حالا فوتبال تنها فوتبال باشگاه پاس و تاج نبود، تیم‌های بانک ملی، مجتمع گوشت و شهیاد هم وارد عرصه شده بودند جدا از بازی‌های آموزشگاهی که در واقع فنداسیون ورزش بودند درکشور جام‌‌های مختلفی به مسابقه گذاشته می‌شدند. جام تخت جمشید که حالا شهره شده است به لیگ برتر برگیرنده اصلی‌ترین رقابت فوتبال‌بازها بود. ما به هزار و یک دلیل که انگار قرار است تا قیام قیامت ادامه داشته باشد نتوانستیم درآن جام حضوری علنی داشته باشیم. با این همه غیرت جوانان لر سبب شد تا چند نفر از آن‌ها با پیراهن باشگاه‌هایی دیگر در این عرصه خود نمایی کنند. در مسابقات جوانان کشور که آن روزگار جام ولیعهد نامیده می‌شد لرستان همه کشور را شوکه کرد. تیم ما تا استانه قهرمانی کشور پیش رفت. در جام غرب تیم شهیاد خوش درخشید در رقابت‌های جام حذفی کشور موفقیت ارزشمندی کسب کردیم و...
درکنار خودنمایی‌هایی این چنینی در هنر و ورزش که بررسی همه جانبه آن فرصتی دیگر می‌خواهد، اتفاق میمون و ارزشمندی دیگر در شهر همه‌ی توجه‌ها را به خود معطوف ساخته بود. حضور دانشی مردی مسئول جسور شریف و پرتلاش به نام علی‌محمد ساکی در جایگاه شهرداری.
این‌ها همه می‌بایست جایی مطرح شود. نوشته شود و دیده شود. صد البته درکنار تحرکی چنین وجود فرهنگ مطالبه‌گری دربین مردم نیز اقتضا می‌کرد تا انتقادات وخواسته‌های‌شان نیز مطرح گردد.
کمی بالاتر از صفحات شهرستان و ویژه نامه‌های آیندگان گفتم. احمدی در چنین شرایطی مرد مردانه هر آن چه گفتنی بود را با مردم و مسئولان درمیان گذاشت. داشته‌ها را تمجید و نداشته‌ها را نقد کرد.
کاری کارستان که تا همیشه مردم دیارش را وامدار او می‌نماید.
 دولت روزنامه‌نگاری احمدی با همه خوش درخشیدنش مستعجل بود. فعالیت او اما در زمینه‌ی چاپ و نشر و تاثیر     بی‌بدیلش در این عرصه امری است که تا امروز و تا همیشه ادامه دارد.
احمدی که در همان سال‌ها زمینه‌ی راه‌اندازی اولین چاپخانه افست خرم‌آباد را فراهم ساخت پس از راه‌اندازی چاپخانه امیر‌کبیر توجه‌اش را به امر چاپ و نشر معطوف ساخت.
رخدادی چنین ارزشمند در قالب انتشاراتی به نام افلاک بی‌شک زمینه‌ی مناسبی برای تسهیل در امرچاپ و نشرکتاب در لرستان شد..
احمدی با کار ارزشمندش سبب ساز چاپ و انتشار بسیاری آثار نویسندگان دیارمان که در کارنامه‌اش جاودان است گردید.
وسعت نظر و رأفت محمد احمدی بدو آموخته بود که فقط کسری از امکانات جهان در اختیارش است هم از این رواست که به قول خودش و در گفت‌وگو با فرید قاسمی در پیشینه‌ی ارتباطات وتاریخ مطبوعات خرم‌آباد، تنی چند از آنان که روزگاری با کارهای معمول چاپ وچاپگری دست همکاری در دستان سخاوتمندش نهادند چند صباحی بعد خود در قامت چاپخانه‌دار کار را ادامه داده و می‌دهند.
محمد احمدی که در سال1321 به جهان خندید سرانجام در نیمه‌ی مرداد امسال پس ازمدتی بیماری دیده برجهان و هر آن چه در او است فروبست و قهقه‌هایش رابه خاک سپرد.
یادش همیشگی و سفرش بخیر.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004