شما اینجا هستید: خانهفرهنگبه مناسبت سومین سال شهادت مضلومانه محسن خشخاشی

به مناسبت سومین سال شهادت مضلومانه محسن خشخاشی

یکشنبه, 05 آذر 1396 ساعت 12:44 شناسه خبر: 3080 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- محمد رستمی*: روی سخنم با همراهان و هم‌کاران محسن خشخاشی است. آنان که خود رنج معلمی ر ا با گوشت و پوست و خون خود حس کرده‌اند. آنان که مخاطبش انسان بوده است نه مشتری، و موکل و مرید و رعیت و کارگر و بیمار و سرباز و.... انسان و روح او نه انسان و پول او یا کار او یا رأی او یا نام او؛ شما که خود سوخته‌اید، نگذارید این خردک شرری که سه سال پیش شعله درخشانی بود خاکستر شود. اگر این آتش بمیرد، انسان مرده است، قتل ناجوان‌مردانه محسن خشخاشی مرگی عادی یا تصادفی گذرا نبود که اکنون فراموشی آن را امری طبیعی تصور کنیم. میوه‌ی تلخ شجره‌ی خبیثه جهل و سنگ‌دلی و بی‌شرمی  بود، اگر این درخت بریده نشود شاخه‌های پلیدش بر شجره‌ی طیبه‌ی دانایی و مهربانی و شرم می‌تنند و آن را ریشه کن می‌کنند. مرگ خشخاشی مرگ انسان بود، نه مرگ شخص. آن چنان که قاتلش یک نفر نبود هزاران و هزارانی بودند که دانسته و ندانسته مدرسه را مقتل و معصومیت نوجوانانمان را به خباثت مبدل کردند....

این جا باران می‌بارد.... ملول و دل زده‌ام. چون کودکی از بی‌حوصلگی به دنیای رنگارنگ و فریبنده‌ی تلگرام پناه می‌برم تا خود را سرگرم کنم.

در کانال رسمی اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان بروجرد خبر اقامه‌ي نماز وحدت در دبیرستان حافظی را می‌بینم. کمی خوشحال می‌شوم. امروز اول آذر است. سومین سال شهادت مضلومانه محسن خشخاشی.

حتماً خواسته‌اند یادی از این شمع سر بریده کنند و در مقتلش ادای دینی کنند و عذر تقصیری بخواهند. اما افسوس، در این خبر حتا نامی از او هم بر زبان هیچ مسئولی نیامده است. در مدرسه‌ای که معلمش مظلومانه به خون می‌غلتد و اول آذر را عاشورای خاندان تیره بخت آموزش و ادب می‌سازد؛ کسی از عالی و دانی، ادب مکان و زمان را به جا نمی‌آورد که اگر من بودم در کلاس و مشهد او نماز عشق می‌خواندم آن‌گونه که او چون عاشقان راستین آخرین درسش را با خون به ما تعلیم داد.

با مسئولان ریز و درشتی که اکنون به برکت رنج مادران و پدران و معلمانشان در اول آذر فیش‌های حقوقی خرد و کلانشان را نقد می‌کنند حرفی و سخن و انتظاری ندارم که اگر هم سخنی بود گوش شنوایی نبود.

فرزندان ما نیز می‌توانند قاتل شوند اگر پدرانشان به خاندان پاکی و دانش و مهربانی نپیوندند. مباد که ما نیز از قاتلان او باشیم و آن‌گونه که ما بر قاتلان و آمران و راضیان و قاعدان قتل حسین لعنت می‌کنیم، آن‌ها نیز بر ما و غیرت و شرافت ما نفرین کنند.

سه سال گذشت... نام محسن خشخاشی نماد مظلومیت معلمان است. او پرچم کاوه ماست ...

محسن خشخاشی دنبال نام و مقام نبود. اما خداوند به او نام واقعی و مقام واقعی بخشید او به خاندان نوبخت صدیقان و شهیدان پیوست.
*دبیر آموزش و پرورش بروجرد

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004