شما اینجا هستید: خانهفرهنگکرمانشاه؛ یک کانون فرهنگی از دست رفته!

کرمانشاه؛ یک کانون فرهنگی از دست رفته!

یکشنبه, 17 دی 1396 ساعت 08:37 شناسه خبر: 3201 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- بهزاد خالوندی: تاریخ گواهی می‌دهد کرمانشاه در طول تاریخ مهد فرهنگ و تمدن بوده و در دوران‌های مختلف از کانون‌های مهم فرهنگی ایران زمین به شمار می‌آمده‌است. کرمانشاه در مسیر جاده‌ی ابریشم واقع شده و شاه‌راه ارتباطی ایران به سرزمین هزار و یکشب و بغداد افسانه‌ای داستان‌های شهرزاد قصه‌گو بوده است. گنج دره‌ی هرسین، مجموعه تاریخی بیستون، طاق بستان، معبد آناهیتا و طاق‌گرا تنها بخشی از داشته‌هاي ارزشمند و تاریخی این دیار هستند. دیار بیستون در دوران ساسانیان نيز جایگاهی ویژه داشته و عنوان پایتخت دوم این سلسله شکوهمند را با خود یدک می‌کشیده است.


 پس از ظهور اسلام نیز این منطقه به دلیل قرار گرفتن در مسیر عتبات عالیات هم‌چنان دارای يك موقعیت ممتاز بوده و مهم‌ترین کانون فرهنگی غرب ایران قلمداد می‌شده‌است. با شروع دوران مدرنيزاسيون پهلوي اول، کرمانشاه به عنوان یکی از مراکز مهم منطقه‌اي هم‌چنان موقعیت ممتاز خود را حفظ کرد و در تقسیمات کشوری عنوان استان پنجم را یدک می‌کشید. استانی که زیرمجموعه‌هایی هم‌چون ایلام، همدان و سنندج داشت و یک مرکز مهم فرهنگی در غرب ايران و هم‌چنين در ميان مناطق کردنشین کشورهای همسایه محسوب مي‌شد.
متأسفانه طی دهه‌های اخیر کرمانشاه به تدریج آن مرکزیت فرهنگی گذشته خویش را از دست داده‌است. در سال‌های جنگ بسیاری از زیرساخت‌هایش ویران شد و روند سرمایه‌گذاری در این دیار متوقف شد. از همه مهم‌تر این‌که موجی از مهاجرت گسترده‌ي نیروهای نخبه و شخصیت‌های توانمند به راه افتاد که در سال‌هاي پس از جنگ نيز هم‌چنان ادامه يافت. هرچند جنگ پايان يافته ولي تبعات ناخوشايند ميدان‌داري مديران ضعيف و ناتوان، در كوچ ناگزير نخبگان عرصه‌ي فرهنگ كم‌تر از جنگ نبوده است.
طی این سال‌ها هرچند کرمانشاه روندي رو به رشد داشته ولی ميزان تلاش‌ها و كارهاي صورت گرفته به شكلي بوده كه نه تنها از احیای این مرکزیت مهم فرهنگی در غرب كشور ناتوان بوده بلکه به تدريج سطح نقش‌آفرینی و اثرگذاری كرمانشاه، کم و کم‌تر شده است.
روزگاری کرمانشاه مهم‌ترین كانون فرهنگي منطقه، حتا در مقایسه با سلیمانیه و اربيل بود ولی طي اين سال‌ها نه تنها اين مركزيت از دست رفته بلكه بخش‌هایی از جمعیت استان به فراخور نزدیکی فرهنگی، جذب كانون‌هاي فرهنگي شكل گرفته در استان‌هاي هم‌جوار شده‌اند.
 ادامه این وضعیت به صلاح کرمانشاه نیست. ريشه‌ی بسياري از معضلات حل ناشدني اين سال‌ها را بايد در از دست رفتن و تضعيف اين كانون مهم فرهنگي جست‌وجو كرد. اين‌كه كرمانشاه با همه‌ي تلاش‌هاي صورت گرفته هنوز در باتلاق بي‌كاري، ركورد، آسيب‌هاي اجتماعي و كوچ نخبگان دست و پا مي‌زند، بايد در همين پس‌رفت‌هاي نامطلوب در حوزه‌ی فرهنگ جست‌وجو كرد. مديران ارشد استان طي اين سال‌هاي غفلتي عجيب نسبت به اين حوزه‌ی بسيار مهم داشته‌اند كه مهم‌ترين تاوان‌ها را هم متوجه كارنامه‌ي پايان دوره‌ي خود آن‌ها كرده‌است. اگر قرار است مردم براي توسعه‌ی كرمانشاه پاي كار بيايند و دغدغه‌ي توسعه در ديار بيستون شكل بگيرد در گام اول بايد فرهنگ به عنوان يك اولويت در برنامه‌هاي كاري مديران ارشد استان قرار گيرد.
فرهنگ و ارشاد مدیرانی می‌خواهد که به دنبال احیای مرکزیت فرهنگی کرمانشاه باشند و در زمينه‌ي ترويج فرهنگ توسعه و فرهنگ كار و تلاش در ميان جامعه كوشا باشند. مديراني كه دغدغه‌ي حفظ صندلی براي آن‌ها مهم‌تر از دغدغه‌‌ي فرهنگ است نمي‌توانند تحولي در وضع ناخوشايند فعلي پديد آورند.
بي‌تعارف بگويم حال روز فرهنگ و هنر در کرمانشاه خوش نیست. اگر حکم به پس‌رفت، سکون و رکود ندهیم با جرئت می‌توان گفت اين حوزه هنوز درجا می‌زند. تغییر مدیریت ارشاد در دوران استاندار سابق با نیت تحول و بهبود وضعیت فرهنگ صورت گرفت و قرار بود مدیر جدید تنها به کنسرت‌ها، همایش‌ها و تجلیل‌ها سرگرم نباشد و به دنبال توانمندسازی ساختارهای اداره‌ی فرهنگ و ارشاد و تقویت گروه‌های فرهنگی، ادبی و هنری کرمانشاه باشد و به سوي تحول‌آفريني گام بردارد. ولی هنوز نشانی از تحول در تصمیمات و تغييراتش پیدا نيست و امیدی به بهبود اين روند در آینده نمی‌رود.
نقش فرهنگ در سرنوشت استاني با وضعيت بغرنج كرمانشاه، آن‌قدر حياتي و اثرگذار است كه در اين شرايط مي‌توان از استاندار كرمانشاه انتظار داشت در گام اول يك مشاور عالی در حوزه‌ی فرهنگ براي خويش انتخاب كند و در كنار آن معاونت سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار، سامان‌دهي و تحول در حوزه‌ی فرهنگ را به صورت ویژه در دستور كار خويش قرار دهد. ادامه‌ی اين ركود و سكون به صلاح كرمانشاه نيست و بايد به اين فرصت‌سوزي در عرصه‌ی فرهنگ پايان داد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004