شما اینجا هستید: خانهفرهنگکی آزادسازی حریم قلعه به فرجام می‌رسد!

کی آزادسازی حریم قلعه به فرجام می‌رسد!

سه شنبه, 17 بهمن 1396 ساعت 10:02 شناسه خبر: 3287 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

دژ شاپورخواست یا قلعه‌ی باستانی «فلک الافلاک» نگین درخشان استان لرستان و مرکز این استان یعنی خرم‌آباد است. درواقع شهرباستانی خرم‌آباد بدون این قلعه‌ی ارزشمند محلی از اعراب ندارد. آزادسازی اطراف این میراث کهن یکی از مطالبات و خواسته‌های مردم استان لرستان است. اما این مطالبه تا کنون به طورکامل عملی نشده‌است. سال‌هاست که طرح آزادسازی و ساماندهی آن در دستور کار دولت‌های مختلف قرار گرفته است و به‌رغم‌ دستور مقام معظم رهبری در سفر خود به لرستان در سال 1370 برای آزادسازی حریم قلعه ولی این مهم به کندی پیش می‌رود.


پس از تاکیدات مقام معظم رهبری طرح آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک مصوبه مجلس ششم را کسب کرد تا به این ترتیب مقدمات انتقال ساختمان دانشگاه لرستان در دولت اصلاحات که بخشی از حریم این اثر تاریخی به‌شمار می‌رفت به مکان دیگری فراهم شود.
به دنبال آن دولت نهم نیز این امر را دنبال و دستور تخریب 42 باب مغازه و ساختمان دانشگاه لرستان را در حریم قلعه صادر کرد.
هم‌چنین  با روی کار آمدن دولت یازدهم کار آزادسازی حریم قلعه نیز پیگیری شد.
به دنبال آن جلسات زیادی در این راستا برگزار شد، رایزنی‌های فراوانی با مسئولان استانی و کشوری انجام شد و مقامات کشوری به‌طور میدانی از قلعه‌ی فلک‌الافلاک بازدید کردند تا در نتیجه 40 میلیارد تومان اسناد خزانه برای جابه‌جایی و خرید املاک سپاه و ارتش در حریم قلعه به حساب سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان لرستان واریز شود و آزادسازی آن حتمی شد. از طرف دیگر مقرر شد که ارتش تا 20 اسفند سال جاری به‌طور کامل املاک خود را به تملک میراث فرهنگی استان درآورد.
رییس جمهور، حسن روحانی نیز در سال 95 دستور آزادسازی حریم قلعه را صادر کرد.
استاندار جدید لرستان، خادمی نیز در آیین معارفه‌ی شهردار جدید خرم‌آباد، وحیدرشیدی، به موضوع آزادسازی قلعه‌ی فلک‌الاافلاک اشاره کرد و گفته بود این بحث تقریبا نهایی شده‌است.
وی گفته بود«: طبق آخرین جلسه‌ا‌ی که در کمیسیون لوایح دولت تشکیل شد موضوع آزادسازی حریم قلعه و خرید مستثنیات سپاه نهایی شده و به حساب سپاه واریز خواهد شد.»
این در حالی است که سید موسی خادمی در نشست اخیر خود با رسانه‌ها از ساماندهی قطعی حریم قلعه فلک‌الافلاک خرم‌آباد تا مهرماه سال 98 خبر داده و اظهار کرده‌است: «با تلاش‌های انجام شده حریم قلعه‌ی فلک الافلاک تا مهرماه سال ۹۸ آزادسازی می‌شود.»
باتوجه به گفته‌ی استاندار لرستان این پرسش به ذهن می‌رسد دلیل تاخیر آزادسازی حریم قلعه چیست؟ آیا هنوز پول سپاه واریز نشده‌است و یا مشکلات دیگری وجود دارد؟

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004