شما اینجا هستید: خانهفرهنگسرو سایه‌فکن از باد حوادث خم شد

سرو سایه‌فکن از باد حوادث خم شد

چهارشنبه, 18 بهمن 1396 ساعت 09:18 شناسه خبر: 3290 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- علی‌مردان عسکری‌عالم: خبر ناگوار و ناگهانی بود. در باورم نمی‌گنجد استاد ایرج کاظمی به همین سادگی از جمع اهل قلم و فرهنگ دیار ما به سرای باقی شتافته باشد. اما چه می‌شود کرد جز ریختن اشک و آه در هجرت ابدی آن نیکومرد و نیکوکردار که چون شمع درخشانی بود و نورافشان محفل‌های ادبی و فرهنگی ما با آن همه بار دانش و دانشمندی در عرصه‌ی قلم، آموزگار آموزنده‌ای که شیفته‌ی آموزشِ علم و ادب به فرزندان لرستان بود.


این خصلت نیکوی آموزگاری را هیچ‌گاه به جاه و جایگاه قدرت و ثروت عوض نکرد، ماند و ماند هم‌چنان در کسوت معلمی و تعلیم و تربیت و نشر اندیشه‌های پر بارش در کتاب‌ها و نشریات گوناگون فرهنگی، ادبی و اجتماعی که می‌توان گفت در این عرصه نیز پیش‌رو و پیشگام اهل قلم بود. این نقش استاد ایرج کاظمی کم از نقش آموزگاری او نبود و همان‌طور که معلم، آموزگار و استادی شایسته بود، آثار قلمی‌اش نیز پر بار و ارزشمند بوده و امروزه منابع مورد وثوق اهل تحقیق و پژوهش هستند. این‌ها همه به جای خود محفوظ، آن‌چه بزرگی این استاد عزیز را برجسته‌تر کرده بود حُسن سلوک و رفتار فوق‌العاده مردمی و مردم‌داری ایشان بود. همین شیوه بر جاذبه‌های اخلاقی وی افزوده بود و افزون بر این همه، حافظه بی‌نظیر وی در باب شناخت مکتب‌های ادبی و شخصیت‌های تاثیرگذار در عالم علم و عمل و فرهنگ و سیاست ایران و جهان مثال زدنی بود. همان حافظه‌ای که در اوج جوانی داشت در این شرایط سنی هم همچنان محفوظ مانده بود. پدیده‌ای که ویژه‌ی خاص ایشان بود.
و اما چگونه می‌توانم چهره و نقش استاد عزیز ایرج کاظمی را فراموش کنم، او علاوه بر نقش استادی در حق امثال بنده یار و یاور و برادری با مهر و محبت برای ما بود. ایشان با همه‌ی مشغله‌های فراوان بارها و بارها آثار قلمی بنده را مورد نقد و بررسی استادانه‌ی خود قرار داد. به گمانم این نقد و نظر استاد، زنده‌یاد کاظمی در باب نوشته‌های بنده هفت و یا هشت مورد بوده که در نشریات بومی و محلی و ملی چاپ و منتشر شده‌اند و افزون بر این در همایش‌ها و جشنواره‌های گوناگون هم بارها و بارها این شاگرد خود را مورد عنایت و مرحمت ویژه قرار داده بودند.
استاد کاظمی سه یا چهار روز پیش از حال و کار ما خبر گرفت. آخرین تماس ایشان خطاب به بنده این بود:«دیارت نی عسکری جان! حال و احوالی نمی‌پرسی، بیا بینمت!» از کار جدیدم پرسید.گفتم:«کتاب نمادها و اسطوره‌هاست، سر فرصت میارم و تقدیم می‌کنم.» با خنده گفت:«امضا یادت نره، به رسم یادگاری برای آرشیو کتاب‌خانه.» گفتم:«به روی چشم».
از مداوای قلب نازنینش پرسیدم. گفت:«خوبم و فعلاً دارو می‌خورم. مشکل حادی نیست تا بعد ببینم چه پیش می‌آید .تو خودت چطوری؟» گفتم:« شکر خدا خوبم، آقای کاظمی فعلاً کار خاصی ندارم، بی‌کارم هرکاری داشته باشید مایلم با کمال میل و با جان و دل انجام دهم.» باز از در محبت گفت:«در صداقت و رفتار و کردار شما شک ندارم. این را در جمع دوستان اهل قلم هم گفته‌ام.»
در حقیقت چنین بوده و هست. این رابطه استادی و شاگردی در گذر زمان تبدیل به برادری شد. سال‌ها پیش که با استاد ایرج کاظمی آشنا شدم زمانی بود که دانشجوی ایشان بودم و بعدها این رابطه‌ی فرهنگی در انجمن اهل قلم لرستان پررنگ‌تر شد، زمانی که استاد کاظمی رییس انجمن اهل قلم لرستان بود از بنده هم دعوت کرد تا در آن انجمن عضو شوم، دعوت استاد را پذیرفتم و به عنوان عضوی از آن انجمن که با نام و نشان استاد کاظمی رونق گرفته بود همکار و همیار و همراه ایشان شدم. انجمنی که با همت و پشت‌کار استاد کاظمی پا گرفته بود، کارهای شایسته‌ای انجام داد و از بزرگان تاریخ و ادب و فرهنگ لرستان در همایش‌های متوالی تقدیر نمودند، کاری که نه پیش از آن انجام گرفته بود و نه بعد از خروج استاد کاظمی از آن جایگاه صورت گرفت.
نوشتن در باب شخصیت استاد فقید ایرج کاظمی با آن همه سعه‌ی صدر و بزرگی و بزرگواری ساده نیست، قلم قاصر است در این فقره، این چند نکته‌ای که در این مقال اندک آوردم واگویه‌ای بود با خودم که با باری از غم و اندوه به رسم ادای دین یک شاگرد نسبت به استاد خود بر زبان و قلم می‌آورد. استادی که دیگر نیست اما نام و یاد و آثارش همیشه جاودانه است و مانا و ماندگار در دیار لرستان و ایران که هرکه بشنید فقدان ایشان را غمی بر چهره‌اش نشست و اشکی بر گونه‌اش غلتید. او همواره بر این نکته تاکید داشت که ما اعضای انجمن قلم وظیفه داریم هرگاه عضوی از صاحبان قلم از دنیا برود در کنار صاحبان عزا بایستیم تا دیگران به ما تسلیت بگویند، حال این ماییم که باید در کنار خانواده‌‌ی عزادار استاد بایستیم تا دیگران به ما تسلیت بگویند. نام و یادش گرامی و قرین رحمت واسعه‌ی پروردگار باد!

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004