شما اینجا هستید: خانهفرهنگفضاي خشك و بي‌روح آموزشي زمینه‌‌ساز افسردگي دانش‌آموزان است

فضاي خشك و بي‌روح آموزشي زمینه‌‌ساز افسردگي دانش‌آموزان است

پنج شنبه, 19 بهمن 1396 ساعت 09:09 شناسه خبر: 3299 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- شهین پاپی: مدرسه مكاني است كه مي‌تواند احساس شادي، لذت یادگیری و شور و شوق را در بين دانش‌آموزان به وجود آورد.


اساساً آموزش بدون شور و شوق، اثربخشی لازم را ندارد. همواره در متون تخصصی در حوزه‌ی تعلیم و تربیت تاکید شده است که ایجاد شور و شوق از شروط لازم برای یادگیری محسوب می‌شود و دانش‌آموزانی که از لحاظ روحی سر حال‌تر و شاداب تر هستند در امر یادگیری موفق‌تر می‌باشند.
 از سوی دیگر، شور و شوق و شادی مناسب و متعادل با کاهش استرس، اضطراب و افسردگی زمینه‌ساز شکوفایی استعدادها می‌شوند.
بر این اساس لازم است تمام مدارس توجه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشند و مدیران آموزش و پرورش برنامه‌های مناسب را برای ایجاد شور و شادی متعارف در مدارس در برنامه‌ریزی‌های خود اعمال نمایند.
با توجه به مباحث مطرح شده، جهت افزایش نشاط در محیط تعلیم و تربیت می‌بایست به نکات زیر توجه کرد:
1- وضعیت فیزیکی مدارس:
ساختمان اكثر مدارس از نظر فيزيكي به‌ویژه رنگ‌آمیزی خسته كننده هستند. استفاده از رنگ‌های شاد در طراحی دیوارهای مدرسه و کلاس‌های درس، توجه به نورپردازی و حتا وسایلی چون پرده، در و شکل ظاهری نیمکت‌ها، صندلی‌ها و حتا تابلوی کلاس.
2- فضای سبز مدارس:
پژوهش‌ها نشان داده میزان فضای سبز و طبیعت محیط زندگی رابطه‌ی معکوسی با میزان افسردگی و اضطراب افراد دارد با وجود این، كمبود یا فقدان فضاي سبز در بسیاری از مدارس ما به‌طور غیرقابل انکاری مشهود است. به‌رغم پتانسیل‌های طبیعی و آب و هوای مناسب در لرستان و به‌خصوص خرم‌آباد متاسفانه بهره‌برداری مناسبی در این زمینه در مدارس ما صورت نگرفته و در بسیاری از مدارس محوطه‌ی مدرسه تفاوت چندانی به لحاظ سرسبزی با مدارس مناطق خشک و گرمسیری ندارد.
 بر این اساس پیشنهاد می‌شود کارگروه ویژه‌ای در خصوص احیای فضای سبز مدارس با همکاری عوامل مدرسه، اولیا و مربیان و به‌خصوص دانش‌آموزان تشکیل و به طور جد این مسئله پیگیری شود تا از این نعمت خدادادی در مدارسمان بهره‌مند شویم.
3- اجرای برنامه‌های شاد و ورزشی در مدارس:
همان‌طور که پر واضح است در دین مبین اسلام به طور جد به بحث امیدواری و شادی به‌خصوص برای کودکان تاکید شده به‌طوری که در روایات می‌خوانیم که پیامبر اکرم (ص) بوی بچه‌ها را بویی بهشتی می‌دانستند و نسبت به بازی و سرگرمی با بچه‌ها توجه خاصی داشته‌اند. بر این اساس با اجرای هدفمند و منظم برنامه‌های شاد و ورزشی در مدارسمان می‌توانیم این مسئله را به عنوان مقوله مهمی در برنامه‌های تعلیم و تربیت در مدارس گنجانده و با هدف شادی دانش‌آموزان در جهت تربیت نسلی شاد و امیدوار و تلاش‌گر سهم قابل توجهی داشته باشیم.
تاکید می‌شود برنامه‌های شاد می‌بایست جزیی از برنامه‌های تعلیم و تربیت قرار بگیرند و به‌طور جد و منظم اجرا شوند.
4- استفاده از روش‌های فعال و نوین در تدریس:
با آموزش‌های منظم و به روز این فرصت برای دبیران و معلمان به‌وجود آید که با روش‌های نوین تدریس آشنا شده و تمام تلاش خود را در جهت اجرای این روش‌ها در کلاس درس داشته باشند. روش‌های نوین تدریس که عمدتاً بر پایه مشارکت و کارگروهی و هم‌چین تقویت جنبه‌های جذاب درس اجرا می‌شود، می‌تواند با ایجاد محیطی شاد آکنده با شور و شوق ما را به هدفمان که همان تربیت نسلی شاد، سالم و امیدوار است نزدیک کند.
5- توجه ویژه به معلمان و دبیران به عنوان عوامل شدیدا تاثیرگذار بر روحیه دانش‌آموزان:
نمی‌توان از شادی و سلامت روان دانش‌آموزان صحبت کرد و نقش معلم را نادیده گرفت. قطعاً معلمان شاد و با نشاط دانش‌آموزان شاد و با نشاطی را تربیت خواهند کرد. پیشنهاد می‌شود با برگزاری جلساتی پیرامون این موضوع و روشن کردن ابعاد مختلف مسئله از نیروی فوق‌العاده دبیران و معلمان بهره جست. معلمانی که ظاهری آراسته و رفتاری شایسته و در عین حال شاد و امیدوار داشته باشند نسلی شاد و امیدوار را تربيت می‌کنند.
6- توجه ویژه به مدارس دخترانه:
دختران امروز مادران آینده هستند. قطعاً سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی برای سلامت روان دخترانمان در آینده تربیت نسلی امیدوار و سالم را به دنبال خواهد داشت. بنابراین با اولویت قرار دادن مدارس دخترانه توجه کافی به مبحث شادی را به صورت متعارف داشته باشیم و از نتایج شگفت‌انگیز این مسئله در آینده میهن عزیزمان ایران غافل نباشیم.
در پایان با توجه به این‌که در ایام دهه‌ی فجر هستیم پیشنهاد می‌شود با اجرای برنامه‌های انقلابی در جهت تقویت روحیه انقلابی فرزندانمان که حافظان انقلاب اسلامی هستند بکوشیم.
و همیشه به خاطر داشته باشیم که ما باید
«شوق زندگی را به دانش‌آموزان بیاموزیم»
*فعال فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و محیط‌ زیست

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004