شما اینجا هستید: خانهفرهنگبس حکیمان گفته‌اند این لحن‌ها...

بس حکیمان گفته‌اند این لحن‌ها...

شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 19:44 شناسه خبر: 3302 3 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

*نگاهی به کتاب «فرهنگ واژه‌ی موسیقی لرستان»نوشته‌ی امین ماسوری

دکتر فتح‌الله شفیع‌زاده: موسیقی در فرهنگ مردم لرستان مولفه‌ای تاریخی و جداناشدنی است، به‌گونه‌ای که در نمادهای اسطوره‌ای این سرزمین، جلوه‌های مختلفی از حضور موسیقی و تاثیرگذاری آن بر چگونگی زندگی مردمان این دیار، خود گواه این مدعاست. این هارمونی تنگاتنگ با رخدادهای مختلف زندگی مردم لرتبار به گونه‌ای گفتار فیثاغورث فیلسوف یونانی را به ذهن متبادر می‌کند که: «موسیقی نشانه‌ای از نظام و هماهنگی جهانی است و با نواختن موسیقی می‌توان نظم جهان را در روان انسان به وجود آورد» و یا به قول بتهون«موسیقی مظهری است عالی‌تر از هر علم و هر فلسفه».


درخصوص مبحث ریشه‌یابی «اِتیمولوژی» واژگان موسیقی می‌توان به ابعاد و چگونگی تاثیر و اعجاز این ندای آسمانی بر زندگی انسان پی برد و در این راستا نگارش و کتابت و ثبت و ضبط ویژگی‌های این هنر اعجاب‌انگیز می‌تواند در گسستن مرزهای جغرافیایی و آشنایی فرهنگی ملل مختلف با یک‌دیگر موثر باشد. چرا که موسیقی به عنوان پدیده‌ای فرهنگی به قول دکتر سکندر امان‌الهی بهاروند می‌تواند یکی از شاخه‌های موسیقی‌شناسی قومی(اِتنوموزیکولوژی) محسوب شود و در ایجاد هارمونی و نظم درونی ارتباطات انسانی هم‌چون شعر، نقش به‌سزایی داشته باشد. به قول مولانا:
بس حکیمان گفته‌اند این لحن‌ها
از دوار چرخ بس بگرفتیم ما
بانگ گردش‌های چرخ است این که خلق
می‌سرایندش به تنبور و به حلق
کتاب فرهنگ واژه‌ی موسیقی لرستان(سازشناسی، مُقام، رقص، ترانه) که به کوشش محقق ارجمند، آقای امین ماسوری به بار نشسته، یکی دیگر از آثار گران‌قدر این پژوهش‌گر، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی است. ایشان که دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی هنر هستند؛ پیش‌تر، آثاری گران‌قدر از قبیل(خنیاگران زاگرسی، آموزش دهل) را به چاپ رسانده و فعالیت‌هایی از قبیل همکاری با نشریات گوناگون، هم‌چون(هفته‌نامه‌‌های سیمره، کاسیت، تبلور اندیشه، دبیر فرهنگ و هنر ویژه‌نامه‌ی کارون لرستان، همشهری لرستان، جامعه و اقتصاد، نشر اندیشه، مدیر داخلی فصل‌نامه‌ی نقد کتاب»  و هم‌چنین تبحر در نواختن ساز‌های سنتور، تنبک، دهل  را در کارنامه‌ی هنری خود دارد.
مولف محترم در این اثر نفیس ضمن معرفی جاذبه‌های طبیعی و جغرافیایی لرستان، خوانندگان درون و برون استانی را به آشنایی بیش‌تر با چگونگی و ساختار فرهنگ واژه‌ها و اصطلاحات موسیقی و تشریح و معرفی اجزای سازهای مختلف موسیقی لرستان و توضیح ابیات و واژگان موسیقی این خطه همانند آثار پیش قراولان ارجمند عرصه‌ی موسیقی لرستان پرداخته و قالب دانش‌نامه‌ی اثر ایشان در تلفیق و معرفی حوزه‌های مختلف گویش‌های لری، لکی، بختیاری به ویژه در مباحث و سُرایش ابیات «دایه دایه، قدم‌خیر، میری، دُنگِ دال، شَه‌نومه خُونی، شیری جُو، شُلیل، گاه‌گریو، عزیز بَگی، مَاله ژِیری، یارهَ هو، نظامی‌خونی، مرشدخو» و دیگر مباحث فرهنگیِ قومی و اجتماعی لرستان را در حد توان متفاوت کرده و در این رهگذر توانسته برگ زرین دیگری بر آثار گران‌قدران ارجمند این مرز و بوم اضافه کند.
برای آقای امین ماسوری و دیگر قلم به دستان و پژوهش‌گران جوان که قدم در راه پر صلابت پیش‌کسوتان گرامی گذاشته و با علاقه‌مندی و دانش خود به این میراث‌ها و گنجینه‌های ارزشمند استان عزیزمان لرستان، وجوهی تازه می‌افزایند صمیمانه دست مریزاد می‌گویم.
پیش از من و تو بسیار
بودند و نقش بستند
دیوار زندگی را
این‌گونه یادگاران
این نغمه‌ی محبت
بعد از من و تو ماند
تا در زمانه باقی‌ست
آواز باد و باران                
دکتر شفیعی‌کدکنی

 

 

 

3 نظرها

 • پیوند نظر ساسان بیرانوند ساسان بیرانوند پنج شنبه, 23 خرداد 1398 ساعت 13:21

  باید این کتاب مهم را حتمأ تهیه و خریداری کنم. از انعکاس خبر ممنون از سیمره

 • پیوند نظر رضا محمدی رضا محمدی پنج شنبه, 15 فروردين 1398 ساعت 17:40

  خدا چه لطفی داشته است به این آقای امین ماسوری که او را اهل هنر و قلم آفریده است. چه نعمتی از این بالاتر که در کاروان مردانی مثل دهخدا. کسروی. زرینکوب. هدایت. ایرج افشار و دیگر بزرگان فرهنگی این مرز و بوم راهرو باشد. آفرین به وجود این جوانان اصیل و امین...

 • پیوند نظر حسن عبدالی حسن عبدالی چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 18:49

  باسلام
  اول ممنون از آقای شفیع زاده و خسته نباشید خدمت آقای امین ماسوری که بخش مغفول مانده فرهنگ ما لرها که همانا هنر است را زنده گردانده است.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004