شما اینجا هستید: خانهفرهنگشهرزاد معجونی از عشق و آزادی

شهرزاد معجونی از عشق و آزادی

چهارشنبه, 25 بهمن 1396 ساعت 11:12 شناسه خبر: 3308 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- حسین‌ عبدی‌پور: شهرزاد ملودرامی عشقی و تاریخی است که گاهی رنگ و بوی جنایی می‌گیرد. پرهزینه‌ترین سریال ساخته شده شبکه‌ی نمایش خانگی روایتی جذاب با مضمون دو واژه‌ی عشق و آزادی را به تصویر می‌کشد که خاص دوران پس از کودتای 28 مرداد است.


حسن فتحی کارگردان علاقه‌مند به تاریخ معاصر در این سریال یک گام به جلو برداشته و یک واقعه تاریخی در دوران پهلوی دوم را در معرض دید قرار می دهد. این کارگردان درام شناس از فاز عشق مدار صفر درجه کمی فاصله گرفته و با درآميختن احساسات پاک جوانان آن عصر با سیاست و آزادی شهرزاد معجونی از عشق و آزادی را می‌سازد.
حسن فتحی دارای نگاهی تیزبینانه است و علاوه بر این که فارغ‌التحصیل روان‌شناسی است دید جامعه‌شناسی و جامعه‌نگری خوبی دارد. او داستان فیلم را از وقایع دهه 30 و از روز کودتای 28 مرداد کلید می زند که برای ما ایرانی ها تاریخ فراموش نشده‌ای است. در این سریال بیننده با شخصیت‌های مختلفی مواجه است: بزرگ آقا (علی نصیریان) یک پدرخوانده واقعی که پر از تاریکی و خباثت است، هاشم (محمد مهدی سلطانی) مردی پر از احساسات با رگه‌های از غیرت، جمشید که نماد ریاکاری و ظاهرسازی و منفعت‌طلبی افراد جامعه امروز نیز هست، شیرین (پریناز ایزدیار) دختری مغرور بزرگ شده بزرگ آقا و گاه در بک‌گراند ذهن بیمارش در جست‌وجوی یک عشق واقعی، قباد (شهاب حسینی) شخصیتی که دوست دارد از حاشیه خارج شده، در یک گوشه‌ی دنج با عشق زندگی کند. و اما شهرزاد (ترانه علی‌دوستی) مدلینگ زن‌های امروزی اما او پا را فراتر گذاشته هم درعشق سروری می‌کند هم مایه ابهت و توجه به زنان می‌شود.
سریال شهرزاد پر است از عشق، عشق‌های واقعی و کذایی؛ پر است از حسرت، حسرت نرسیدن‌ها و گاه از دست دادن‌ها حسرت عمه بلقیس و هاشم و حسرت‌هایی که درمثلث عشقی شهرزاد -قباد و فرهاد نمود پیدا می‌کند. این داستان پیچیده روایت عاشقانه و مجنون‌وار فرهاد و شهرزاد است که با داستانک‌های جنایی در دو فصل ساخته شده آن درآميخته و این دو ژانر جذابیت خاصی به ماجرا داده‌اند. بازی گرفتن بهترین بازيگران سه نسل مختلف سینما و تلویزیون نیز منجر به جلب توجه جامعه به سریال شده اما یکی دیگر از مواردی که جذابیت به سریال بخشیده استفاده از خواننده نسل جوان محسن چاوشی است که با چهارقطعه زیبا به ویژه ترانه کجایی هنرنمایی کرده است. آن‌چه باعث محبوبیت شهرزاد در بین بينندگان شده فاز عاشقانه آن است؛ چرا که اگر فاز خشک و بی‌روح سیاسی آن جلوه می‌نمود و عشق را به حاشیه می‌راند بينندگان به‌طور خاص جوانان امروزی با آن زاویه می‌گرفتند.


*برخی از ویژگی‌های مهم سریال شهرزاد عبارتند از:
-دیالوگ‌های خارق‌العاده و متکلف.
-منطبق بودن لوکیشن و فضای ظاهری با آن دهه تاریخی گرچه پوشش بازیگران در برخی موارد متفاوت بود.
-کار کردن کارگردان روی دیالوگ‌های ماندگار و تامل برانگيز عاشقانه و سیاسی.

*موارد انتقادی و نقاط ضعف سریال
-صحنه‌های اکشن سطحی
-لانگ‌شات‌های بسته از درگیری.
-برخی داستانک‌های فرعی زاید.
-سکانس‌های پر از کلی‌گویی که توی ذوق مخاطب می‌زند و بیننده را می‌آزارد.
-خیال‌پردازی و دروغ‌پردازی در خصوص واقعه‌ی تاریخی.
-استعمال دخانیات توسط بازیگران اصلی سریال.
-عشق‌های مثلثی که همواره یک خانم جذاب مورد توجه دو مرد از دو طبقه‌ی غنی و فقیر شده و این مورد کلیشه‌ای تکرار شده است.
-بی‌ثباتی عشق و تئوریزه کردن خیانت و بی‌اخلاقی چرا که خیانت فقط هم بستری با غیر نیست بلکه فاحشه مغزی و فکر کردن به دیگری هم کشنده عشق است.
در پایان باید گفت: داستان سریال با وجود داستانک‌های مختلف منطق روایی داشته است چون در واقع حاشیه‌نگاری بر متن و تم اصلی ماجرا بوده‌است.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004