شما اینجا هستید: خانهفرهنگمدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان: فرهنگ محور گفت‌وگوی ملت‌هاست

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان: فرهنگ محور گفت‌وگوی ملت‌هاست

شنبه, 12 اسفند 1396 ساعت 12:33 شناسه خبر: 3369 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در همایش سالانه ی کانون های آیینی سنتی لرستان ، گفت : می توان فرهنگ را به عنوان محور گفتگوی ملت ها برای صلح ، آشتی و سازش انتخاب کرد .


به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان، حجت الاسلام حمید رضا حنان در این همایش که شامگاه دوشنبه هفتم اسفند ماه و با حضور گسترده ی اعضا کانون های آیینی سنتی استان و علاقه مندان ، در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنری ارشاد خرم آباد برگزار شد ، گفت : فرهنگ از مهمترین حوزه ای زندگی بشر و فصل مشترک همه ی ملت ها و مردم است که برعکس مقولاتی همچون علم ، اقتصاد و حتی دین توسط خود مردم شکل گرفته و رشد می کند .
وی افزود : همه ی مردم در ایجاد و بقای فرهنگ به صورت خودجوش نقش دارند و این در حالی است که در سایر حوزه ها مردم بیشتر مصرف کننده هستند .
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خلط بین مقوله ی دین با مقوله ی فرهنگ را اشتباهی بزرگ ارزیابی کرد و ابراز داشت : خلط بین این دو مقوله اشتباهی بزرگ است چرا که خداوند را به صورت یکجا به واسطه ی پیامبران و برای هدایت بشر فرستاده اما مقوله ی فرهنگ در طول زمان توسط مردم شکل می گیرد و نباید همانگونه که با دین تعامل می کنیم با فرهنگ نیز تعامل کرد .
حنان تصریح کرد : آیین های سنتی از مهمترین محورهای فرهنگ است که به تعبیر بنده آیین های هویتی هر ملت هستند زیرا هویت و چیستی هر ملتی را تشکیل داده و به عنوان یک شناسنامه ی فرهنگی ، تاریخ و چگونگی شکل گیری یک ملت را بیان می کنند .
وی سپس حرکت در مسیر احیای آیین های هویتی ملت ها را بسیار ضروری دانست و ابراز داشت : خوشبختانه کانون آیینی سنتی استان در مسیر احیا و زنده نگه داشتن آیین های هویتی استان به خوبی عمل کرده و جا دارد بیش از پیش به موضوع پژوهش در این آیین‌ها و سنت‌ها توجه داشته باشد.

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004