شما اینجا هستید: خانهفرهنگ«بدکارکردی» و «کژکارکردی»!

«بدکارکردی» و «کژکارکردی»! مطلب ویژه

شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 08:01 شناسه خبر: 3498 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

شهرام شرفی*: روز 12 اردی‌بهشت‌ماه هر سال به‌عنوان روز معلم نام‌گذاری شده است.
اگر شروع اعتراضات صنفی معلمان را از ابتدای دهه‌ی 40 خورشیدی حساب کنیم بیش از 50 سال از گرامی‌داشت هر ساله‌ی روز معلم می‌گذرد اما هم‌چنان مشکلات صنفی، معیشتی معلمان برجای خود باقی است و آن‌چنان که بایسته است این‌گونه مشکلات رفع نشده‌است.
این‌که معلمان چه شاغلان و چه بازنشستگان هنوز از کم درآمدی دست‌مزد معلمی انتقاد دارند، گویای تداوم مشکلات معیشتی و صنفی معلمان است.
از منظر عدالت اقتصادی هم اگر بخواهیم به قضیه نگاه کنیم درآمد هر شهروندی باید در تناسب با مدرک تحصیلی وی باشد.
معلمی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارد نباید حقوق ماهیانه‌اش حداکثر دو میلیون تومان باشد.
هم‌چنین از دیگر مشکلات نظام تعلیم و تربیت ما در حوزه‌ی آموزش و پرورش، سیاست‌زدگی شدید این نهاد است.


هر شهروندی از جمله معلم باید درباره‌ی مسائل سیاسی بیندیشد و دیدگاهش را بیان کند زیرا از منظر ارسطویی اگر بخواهیم تحلیل کنیم، سیاست رأس علوم است اما این‌که نهاد آموزش و پرورش به سوی بی‌ثباتی مدیریتی برود و مدام درگیر این مسئله و موضوع بشود که: چه کسی عزل شده‌است یا چه کسی نصب شده‌است! خود به خود آموزش دانایی‌محور و پرورش شهروندمدار را به حاشیه رانده و از سوی دیگر، راندمان کاری و بهره‌وری کاری در حوزه‌ی حساس و زیرساختی آموزش را هم ضعیف می‌کند.
 از این روست که گرامی‌داشت روز معلم فقط به این نیست که هر سال مراسمی و آیینی یا همایشی در پاس‌داشت روز معلم برگزار شود؛ شاید این بخش داستان فقط بخش نمادین و سمبلیک و روانی مسئله است.
مهم‌تر و اساسی‌تر و زیربنایی‌تر، آن است که در حوزه‌ی معیشت به فکر اجرای راه‌حل‌های اساسی و عدالت‌گرایانه در جهت حل مشکلات معیشتی و رفاهی معلمان بود و از سوی دیگر، نظام تعلیم و تربیت را فنی‌تر کرد و از سیاست‌زدگی دور نمود و در عمل و در انتصابات درون نهادی این سازمان مهم، به مقوله‌ی شایسته‌سالاری و شایسته‌گزینی توجه کرد و عمل نمود.
این‌که آموزش و پرورش به میدان سیاست‌زدگی و عزل و نصب‌های ناپدار و موقت ناشی از معادلات بازیگری سیاسی برون‌سازمانی تبدیل بشود به طور حتم رسالت و کارکرد اصلی این نهاد را که جامعه‌پذیری علمی، آموزشی و پژوهشی و جامعه‌پذیری حول آموزش حقوق و تکالیف شهروندی به دانش‌آموزان است را دچار «بدکارکردی» با «کژکارکردی» می‌کند که نتیجه‌اش، کاستن از کیفیت آموزش و رفتن جامعه به سوی مدرک‌گرایی صِرف و دوری جستن از فرهنگ سیاسی، اجتماعی «پرسش‌گری» و «نقادگری» خواهد بود.
بدین روی، مشکلات آموزش و پرورش را هم باید از منظر ساختاری و نهادی دید و هم از منظر صنفی و رفاهی.
از دیگر آسیب‌های نظام تعلیم و تربیت رفتن به سوی صوری‌گرایی و کمیت‌گرایی بیش از حد آماری است؛ این‌که از مدیران مدارس خواسته شود فلان مراسم یا فلان آیین مناسبتی را برگزار کنند و عکس آن‌را در قالب لوح فشرده برای مرکز بالاتر ارسال کنند، خود نوعی صرفاً رفع تکلیف و صوری‌گرایی در برگزاری برنامه‌ها گونه‌گون است.
یا اینکه مدام بر آمارهای ناشی از شرط معدل پافشاری می‌شود آن نیز رویه آمارگرایی محض کمیت‌گرایانه است.
در حالی که اگر برنامه‌ای دینی، فرهنگی، ورزشی، گردشگری و امثالهم برای دانش‌آموز برگزار می‌شود بایستی علاوه برچیستی آن برنامه به چرایی هم پرداخت و تلاش کرد ذهن دانش‌آموز را نسبت به موضوع برنامه به سوی یک ذهن خلاق با تفکر تحلیلی سوق داد تا فرهنگ عمومی و فرهنگ سیاسی پرسش‌گری و مطالبه‌گری در جامعه تقویت شود.
ناگفته پیداست که دانش‌آموزان امروز، افراد شکل‌دهنده‌ی نقش‌های اجتماعی و سیاسی مختلف فردای جامعه هستند و این روست که آموزش و تربیت دانش‌آموزانی که هم دانایی‌محور  دانش‌گرا باشند اهمیت دارد و هم این‌که به آن‌ها روش‌های تفکر تحلیلی و تفکر انتقادی را بایستی آموخت و در مدرسه تمرین کرد.
اگر چنین شد مدرسه به سوی کیفیت‌گرایی در دو بعد آموزش و پرورش خواهد رفت و نتیجه‌اش، افزایش سرمایه اجتماعی در جامعه و نیز پیش‌رفت علمی، پژوهشی کشور است.
کارکرد اصلی آموزش و پرورش باید بر بد کارکردی‌ها و کژکارکردی‌ها، غلبه کند.

*دانشجوی دکترای علوم سیاسی

**منبع: سیمره‌ی 449 ( سیزدهم اردی‌بهشت ماه 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004