شما اینجا هستید: خانهفرهنگمعلم اساس توسعه‌ی جامعه است

معلم اساس توسعه‌ی جامعه است

شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 09:38 شناسه خبر: 3501 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- عباس کاظمی: هر ساله بنا به رسمی دیرین، دوازدهم اردی‌بهشت ماه، به عنوان روز معلم گرامی داشته می‌شود، در مطالب زیادی در روزنامه‌ها و سایت‌ها و سایر رسانه‌ها به این موضوع پرداخته می‌شود، تعارفات کلیشه‌ای انتها ندارد، معلمی شغل انبیاست،

معلمی هنر است، معلم با سیاهی در ستیز است، معلم بذر روشنایی در دل‌ها می‌افشاند، معلمان سرمایه‌های اجتماعی، معلمان قشر نجیب و شریف و ... هزاران کلمات و جملات زیبا، در ستایش معلم بر زبان‌ها و قلم‌ها جاری می‌شوند و به اشکال دیگر نیز از مقام معلم تجلیل و تکریم می‌شود، اما معلمان به این تحلیل‌های کلامی و نوشتاری و صوری چگونه می‌نگرند؟ معلم پس از شنیدن این عبارات زیبا، محصور در مشکلات معیشتی و اقتصادی و اداری، آموزشی، با تلخندی بر چهره به کلاس وارد می‌شود و با خود می‌گوید سال‌هاست این‌ها را شنیده‌ایم، حاصل چه بوده است؟ اندیشمندان وصاحب نظران نیز در نوشتارها و مقالات متعدد بر اهمیت آموزش و پرورش در توسعه‌ی همه‌جانبه یک کشور بسیار داد سخن داده‌اند مبنی بر این‌که کانونی‌ترین و اساسی‌ترین نهاد برای توسعه‌ی یک کشور، آموزش و پرورش است که در آن‌جا بذر توسعه‌ی پایدار کاشته می‌شود. آموزش و پرورش را مادر همه‌ی وزارت‌خانه‌ها تلقی کرده‌اند، عامل انسانی توسعه در آموزش و پرورش باید ساخته شود، اما چرا این‌گونه نیست؟
شغل معلمی مانند شغل‌های دیگر با پرونده و مدارکی که به بایگانی سپرده می‌شوند سر وکار ندارد، معلم با انسان، با کودکان و نوجوانانی سر و کار دارد که دارای شرایط سنی، تفاوت‌های فردی، خصوصیات عاطفی و روانی خاص خود هستند، معلم به باغبان بوستان گلی می‌ماند که بی‌نهایت باید با ظرافت و حساسیت خاصی به پرورش آن‌ها بپردازد. معلم باید جامعه‌شناس باشد، مقتضیات زمان را بشناسد و دانش‌آموزان را آماده ورود به جامعه و پذیرفتن مسئولیت نماید. معلم باید روان‌شناس باشد و با درک نیازهای روحی و مسائل روانی دانش‌آموز‌، فردی سالم تحویل جامعه دهد. معلم باید مردم‌شناس باشد، دنیای کودک و نوجوان و آداب و اقتضائات دوران کودکی و نوجوانی را بشناسد، معلم باید معلومات و توانایی خود را در همه‌ی زمینه‌ها ارتقا دهد تا بتواند رفتار و گفتارهایش الگویی در برابر چشمان تیزبین کودک باشد. اما این همه چگونه ممکن است؟ معلم به رفاه، سلامت، آرامش روحی و روانی، دوری از اضطراب و تنش نیاز دارد تا بتواند نقشش را با هنرمندی و موثر بازی کند و از جسم و روح مایه بگذارد برای تربیت نسلی که می‌توانند توسعه‌ی پایدار جامعه را تحقق بخشند. معلم، با عدم کفاف حقوق، مشکلات مسکن، بیمه درمانی، تاخیر در پرداخت‌ها، با مقایسه حقوق و درآمد خود با دیگر مشاغل، با مشاهده تبعیض‌ها در همه‌ی زمینه‌ها، با کاهش منزلت اجتماعی، خسته، افسرده و با تحمل انواع فشرهای روحی و روانی، چگونه می‌تواند؟ عامل یا عوامل این وضعیت حاکم بر جامعه معلمان کیستند و چیستند؟ بدون شک ساختارهای سیاسی و تصمیم‌گیری و نوع نگاه و نگرش آن‌ها به سیستم آموزشی، از عوامل اصلی این وضعیت تلقی می‌شوند، اما خود جامعه معلمان تا چه اندازه در تداوم و استمرار این وضعیت نقش دارند، چه راه کارهایی برای برون رفت از این ساختار دارند، آیا فقط با انتقاد در جمع خانواده و دوستان و همکاران و  به اصطلاح گله وگزارش می‌شود این وضعیت را تغییر داد و منشا تحولی شد؟
تنها زمانی که معلمان، متشکل شوند و با اتحاد و همگامی و هم‌دلی، در کنار هم قرار گیرند و مسائل و مشکلات را حلاجی کنند و راه‌کارها را ارائه دهند و پیگیرانه در پی حل معضلات چه معیشتی و چه آموزشی باشند، می‌توانند منشا بهبود و تعدیل این وضعیت گردند. جامعه معلمان قوی و سازمان‌یافته و فعال و پیگیر و مطالبه‌گر می‌توانند وزیر و مدیران کل و تصمیم‌سازان سوار بر اسب قدرت را به مسیر درست هدایت نمایند و در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشند، ضعف‌ها و ناتوانی‌ها را بیان کنند، خطاها را تصحیح نمایند، ضابطه‌ها را جایگزین رابطه‌ها نمایند، این همه تحقق نمی‌یابد، اگر تشکل و سازمان قوی نداشته باشیم، اگر فعالانه در این چنین تشکل‌هایی حضور نداشته باشیم.                        
روز معلم عملاً زمانی گرامی داشته می‌شود که جامعه معلمان قدرتمند، بتواند سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران را متقاعد سازد که معلمان باید در سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌‌گیری‌های معیشتی و آموزشی مشارکت فعال داشته باشند.

*چاپ شده در شمارهی 449(13 اردی‌بهشت ماه 1397)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004