شما اینجا هستید: خانهفرهنگهفته‌ی نکوداشت خرم‌آباد / با نگاه به آینده

هفته‌ی نکوداشت خرم‌آباد / با نگاه به آینده

یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 09:23 شناسه خبر: 3523 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره- صادق سیفی: از چهاردهم تا بیستم اردی‌بهشت، هفته‌ی نکوداشت خرم‌آباد نام گرفته است. شهردار خرم‌آباد در این مورد گفته‌اند:«دره‌ي خرم‌آباد، سرزمین مِهر و مِفرغ و دارای 54 هزار سال سابقه‌ی حیات انسانی است و در حقیقت می‌توان گفت:[نکوداشت خرم‌آباد]، پاسداشت بخشی عمده از تمدن بشری و تاریخ پرافتخار ایران است. ایشان، این رویداد را فرصتی برای معرفی ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خرم‌آباد عنوان کرده‌ا‌‌ند که می‌شود از آن، با برنامه‌ریزی منسجم و پوشش تبلیغاتی مناسب در جهت معرفی بیش‌تر این شهر برای جذب گردشگران و جلب توجه سرمایه‌گذاران بهره برد.


با وجود این، افزون بر آن‌چه گفته شده، از چنین مناسبتی می‌شود برای ارزیابی عملکردها، پرداختن به نقطه‌های قوت و ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها، هم‌چنین چشم‌انداز توسعه‌ی شهر نیز استفاده کرد؛ موضوعی که البته دامنه‌هایی گسترده می‌یابد از جمله: این که بندر خشک و  منطقه‌ی ویژه‌ی‌ اقتصادی خرم‌آباد به‌‌رغم داشتن مصوبه‌های هیئت دولت چرا اجرایی نمی‌شود!؟ این که متولی ایجاد نیروگاه سیکل ترکیبی که در دولت نهم کلنگ‌زنی شد چه نهادی است!؟ این که چگونه راه‌آهن دورود- خرم‌آباد- اندیمشک که در برنامه‌ی پنجم عمرانی پیش از انقلاب زیر عنوان: «تغییر مسیر، دوخطه کردن و برقی کردن راه‌آهن دورود- خرم‌آباد- دزفول» به تصویب رسیده بود (جلد چهارم نظام شهری- مهندسان مشاور ستیران- 56) اینک چرا تبدیل به راه‌آهن دورود- خرم‌آباد شده است بدون هیچ خروجی اقتصادی اثرگذاری!؟ این که با چه منطق فنی، زمین‌شناختی و زیست‌محیطی در دره‌ی خرم‌آباد و با فاصله‌هایی اندک از سراب‌ها و چشمه‌های شهری، باید برای تامین کسری آب شهر، آن همه چاه آهکی حفر شود و این چشمه‌ها را که بخشی بسیار مهم از اکوسیستم منحصربه‌فرد و تکرار نشده‌ی شهری کشوراند به آسانی تهدید کند!؟ این که کی باید رودخانه‌ی خرم‌آباد با ارزش بالای اکولوژیکی‌اش در حیات شهر، سامان بگیرد، هم‌چنین استحکام بخشی قلعه‌ی فلک‌الافلاک و ساخت سد مخمل‌کوه برای تامین آب شهر هدف کدام افق است و ... این‌ها و ده‌ها مورد دیگر که در حیطه‌ی مسئولیت دستگاه‌های ذی‌ربط و مدیریت ارشد استان بوده و هر یک نیازمند بررسی و تحلیل ویژه است.
بدین ترتیب، این نوشتار با گذر از فعالیت‌های سه‌گانه‌ی اقتصاد، به فعالیت چهارم یعنی گردشکری که بیت‌القصیده‌ی توسعه‌ی دره‌ی خرم‌آباد و بعد از فن‌آوری اطلاعات از مهم‌ترین صنایع جهان است، تمرکز خواهد کرد. بر این اساس:
1- آن چه در نوروز 97 در حیطه‌ی بخش گردشگری خرم‌آباد رخ داد، تصویری آماری و میدانی را از توان بالای گردشگری این شهر ارائه نمود که به تنوع‌های جغرافیایی گردشگری در این وادی مربوط می‌شود و می‌توان افزون بر جاذبه‌های اکوتوریسم حومه‌های شهری، از جمله استقبال زیاد از آبشارهای بیشه، نوژیان، گریت و وارک، هم‌چنین ترافیک گاه سنگین در بام خرم‌آباد، رصدخانه و دریاچه‌ی کیو، به بازدید نزدیک به 182 هزار نفر از قلعه‌ی فلک‌الافلاک (بر پایه‌ی ورودیه‌‌های فروخته شده) طی 15 روز اشاره کرد که البته به این شمار باید افراد زیر شش سال را هم که برای ورود به قلعه نیاز به بلیت نداشته‌اند، اضافه نمود.
2- واقعیت این است که رویداد نوروز 97 در بزرگ‌ترین شهر لرنشین کشور محصول بهره‌گیری از بخشی محدود از توانایی‌های این دره‌ی تاریخی سبز است، بنابراین برای خیزش توان‌ها و استعدادهای معطل مانده‌ و خاموش  این شهر باید از رویکردی بازتر سود جُست، از جمله بهره‌گیری از غارهای دره‌‌ی خرم‌آباد که از گنجینه‌های مغفول مانده در توسعه‌ی بخش گردشگری این دیاراند؛ «دکتر فرانک هول» استاد معروف باستان‌شناسی با کاوش در این غارها، خرم‌آباد را پایتخت پیش از تاریخ ایران لقب داده است. با وصف این، تلاش شماری از باستان‌شناسان برای گردشگری کردن این غارها با همه‌ی اهمیت‌شان تا کنون از سوی دستگاه متولی پاسخ مثبت دریافت نکرده است. از طرفی، توانایی‌های خرم‌آباد در حیطه‌هایی چون ورزش‌های هیجانی مثل ورزش آونگی که به کوه و دره‌های ژرف وابسته است و مدتی است در کوه یافته شکل گرفته و سنگ‌نوردی که اینک قرار است با برگزاری مسابقه‌ای بین‌المللی در «یافته»، روی آنتن برود و در کنار آن، ورزش‌های پروازی در بام خرم‌آباد و ... از پتانسیل‌های ارزشمند در تنوع بخشی به جاذبه‌های بخش گردشگری این شهراند که تا کنون اطلاع‌رسانی مناسب روی آن‌ها انجام نشده است و این مهم می‌تواند از طرف رسانه‌ها و شبکه‌های مجازی محقق شود و این همه در حالی است که بر اساس اظهار آقای دکترحسن‌پور کارشناس ارشد باستان‌شناسی: در زیر هسته‌ی تاریخی شهر خرم‌آباد یعنی محله‌های پشت‌بازار، درب‌آقا و درب‌دلاکان، شهری زیرزمینی شامل کانال‌ها و قنات‌هایی تو در تو با ارتفاع 180 سانتی‌متر و دهلیزها و انشعاب‌های متعدد وجود دارد که بسیاری از خانه‌های بافت قدیمی شهر را در زیر زمین با کیلومترها راهرو و دریچه‌هایی از چاه‌ها به هم مرتبط کرده است که این سیستم می‌تواند به گنجینه‌ای جدید برای توسعه‌ی بخش گردشگری این شهر تبدیل شود و ... موردهای متعددی دیگر.
از دیگر سو، استاندار لرستان در گفت‌وگویی خبری اظهارکرده‌اند:«دژ شاپورخواست ده‌ها پتروشیمی می‌ارزد و در جای دیگر بیان داشته‌اند: چندین اِلمان در شهر خرم‌آباد وجود دارد که ترکیب آن‌ها می‌تواند چهره‌ی شهر را تغییر دهد، از جمله وجود رودخانه‌ی خرم‌آباد در ترکیب با قلعه‌ی فلک‌الافلاک به تنهایی می‌تواند بخشی از بار اقتصادی استان را به دوش بکشد و باید از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم.»
از نگاه دیگر، چشم‌اندازهای هیدرولوژیکی یا سینه‌ریزِ آبی شهر خرم‌آباد می‌تواند از ثروت‌هایی طبیعی به منابع سرمایه‌ای گردشگری تبدیل شود. چشمه‌ها و سراب‌های شهر، دریاچه‌های کیو، بهشت، شاپوری، آبشار شهری «تی ‌هَلَه» (دره‌گرم) و پل‌های مینیاتوری پارک شاپوری با کانال آبی خود (در صورت اتمام کار)، پنجره‌ای تازه بر گردشگری شهر باز خواهند کرد.  و این رشته سر دراز دارد.
3- از نکته‌های درخور تامل در جریان سفرهای نوروزی گردشگران به خرم‌آباد، بحث امکاناتی است که شهرداری برای مسافران به‌صورت رایگان فراهم کرد، بعضی بر این کار ایراد گرفته‌اند با این استدلال که مسافر باید برای شهر درآمدزایی کند نه این که به صورت رایگان از امکانات اقامتی استفاده ببرد.
در این زمینه می‌توان گفت: خرم‌آباد تا به یک آدرس ملی و جهانی دست یابد راهی دراز در پیش دارد که باید این راه را با ساز و کارهای شناخته شده و مناسب طی کند.
در اقتصاد شیوه‌ای وجود دارد که کشورها برای خارج کردن رقیب از بازار از آن استفاده می‌کنند. این روش که  «‌Dumping» نامیده می‌شود به فروش ارزان‌تر کالا در مقابل کالای رقیب تا تضعیف یا خروج او از بازار گفته می‌شود. هم‌چنین در روان‌شناسی گردشگری روشی زیرِعنوان«ارزش‌گذاری از طریق قانون پاداش توسط نمره دادن» وجود دارد که بر اساس آن برای نمونه گفته می‌شود:
مکان A زیباست(نمره‌ی 1+)، این مکان به سهولت قابل دست‌رسی است(نمره‌ی 1+) ولی پرخرج است(نمره‌ی 1-)، نتیجه: 1+
مکان B زیباست(1+)، رسیدن به این مکان مشکل است(1-)، رفتن به این مکان اقتصادی است(1+)، نتیجه :2+
مکان C زیباست(1+)، به سهولت قابل دست‌رسی است(1+)، اقتصادی است(1+)، نتیجه:3+؛ در نتیجه، گردشگر از بین سه مکان گفته شده، مکان سوم را انتخاب می‌کند(افضلی‌نژاد، 86).
بدین ترتیب باید تلاش کرد با ایجاد تسهیلاتی در کوتاه مدت، خرم‌آباد به جایگاه «مکان ‌C» ارتقا یابد و برای تحقق این هدف‌ها باید سوخت اولیه‌ی حرکت در کوتاه مدت و حتا در صورت لزوم میان‌مدت تهیه و با نگاه به آینده، به نوعی بر پهنای باند افزود؛ آینده‌ای که از همین حالا با تکانه‌ای ذهنی، جرقه‌های آن زده شده است از جمله: برای نخستین بار روش«‌Home Sty» یا اجاره‌ی خانه به گردشگران در این شهر کلید خورد. هم‌چنین مسئولان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از فروش چند میلیاردی کالا در چادرهای عرضه‌ي کالا به گردشگران خبر دادند. در این مدت، بسیاری از مغازه‌ها وکابینت‌فروشی‌های حریم قلعه با تغییر موقت شغل به ارائه‌ی کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران پرداختند و ... تحرک‌هایی که می‌تواند آغازگر حرکت‌های بزرگ برای درآمدزایی بخش گردشگری خرم‌آباد باشد. این که چگونه می‌شود این حرکت‌ها محدود به فصل‌های معینی نباشد موضوعی است که درخور بررسی و تحلیل جداگانه است.
4- نوروز، «های سیزن» یعنی اوج ورود گردشگران به خرم‌آباد است و تابستان فصل دوم آن. در فصل نخست، شهر، چالش‌هایی را تجربه کرد که باید برای فصل بعد و سال‌های آینده بر آن‌ها تدبیری کرد، از آن میان می‌توان به موردهای زیر اشاره نمود: مشکلات پروازی با کاهش و حتا گاه قطع برخی پروازها، کاستی در زمینه‌ی واحدهای اقامتی به ویژه هتل‌های 5 و 4 ستاره(در حالی که چند هتل با همین مقیاس‌ها، سال‌هاست در دست ساخت است با پایانی نامعلوم!)، فقدان پارکینک کافی، محدود بودن ساعت‌های بازدید از قلعه‌ی تاریخی فلک‌الافلاک، ابتر ماندن پروژه‌ی سراب شوا (ونیز) که به‌رغم تبلیغ زیاد در شبکه‌های مجازی، بازدیدکننده‌های بسیاری را غافل‌گیر کرد، ناتمام ماندن پارک‌ موسوم به آبشارطلایی، هم‌چنین پارک شاپوری و فضاهای تفریحی ورودی‌های شهر، عدم وجود سرویس‌های بهداشتی به قدر کفایت در نقاط پرتردد گردشگران و ...
بدین ترتیب، می‌طلبد که دستگاه‌های مسئول به گونه‌ای عمل کنند که گردشگری خر‌م‌آباد در سال 98 از بسیاری از این چالش‌ها عبورکرده باشد، هم‌چنین در فصل تابستان سال جاری با کم‌ترین کاستی‌ به استقبال گردشگران برود.

*چاپ شده در شماره‌ی 450(20 اردی‌بهشت 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004