شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(6)

آموزش سواد رسانه‌ای(6)

چهارشنبه, 09 خرداد 1397 ساعت 10:42 شناسه خبر: 3573 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
seymare seymare

چگونه با سواد باشیم؟(2)قاعده‌ی(S4) قاعده‌ی طلایی در «تولید موثر» است:
1- Short: کوتاهی، اختصار و ایجاز؛ اگر پیام شما طولانی شود، حوصله‌ی مخاطب سر می‌رود و ارتباط قطع می‌شود؛ البته یادتان باشد که کوتاهی نسبی است و بسته به شرایط و موقعیت، متفاوت می‌شود. گاهی یک جمله طولانی است و گاهی 500 صفحه، کوتاه!
2- Sweet: جذابیت و شیرینی؛ یادتان باشد که هیچ گربه‌ای برای رضای خدا موش نمی‌گیرد! مردم هم تا پیام و تولید رسانه‌ای شما جذاب نباشد، مشتری نمی‌شوند؛ البته این جذابیت گاهی با عواطف گره می‌خورد، گاهی با طنز و حتا گاهی با اشک!
3- Simpel: سادگی و سهولت انتقال پیام؛ حدی از پیچیدگی که لذت کشف و اکتشاف را به مخاطب بدهد، بسیار لذت‌بخش و مفید است؛ اما اگر آش آن‌قدر شور شود که نشود خورد، مخاطب پس می‌زند. همه‌ی ما تا حدی تلاش می‌کنیم که معما را حل کنیم، اما اگر معما خیلی سخت شود، مغزمان هنگ می‌کند و بی‌خیال ادامه دادن می‌شود!
4- Soon: سریع بروید سر اصل مطلب؛ آن‌قدر مقدمه را طول ندهید که آفتابه و لگن هفت دست شود ولی شام و ناهار هیچ! به نیاز مخاطب توجه کنید و خودتان را به جای او بگذارید و چیزی را که او توقع دارد، در اسرع وقت به او تحویل دهید.

*پیشینه‌ی سواد رسانه‌ای در جهان و ایران
آموزش سواد رسانه‌ای از نیمه‌ی دوم قرن بیستم میلادی به عنوان اولویتی مهم در توسعه‌ی آموزش‌های فرهنگی در میان ملت‌ها، مطرح شد.
برخی از اهداف مورد توافق برای سواد رسانه‌های در سطح جهان عبارت است از:
-تجزیه و تحلیل نقّادانه در بهره‌مندی و تولید پیام‌های رسانه‌ای؛
-شناخت فرستنده (منبع) و زمینه‌های شکل‌گیری پیام رسانه‌ها به همراه شناخت علایق و جهت‌گیری‌های سیاسی، اجتماعی، تجاری و فرهنگی فرستنده؛ تفسیر پیام‌ها و ارزش‌هایی که از جانب رسانه‌ها ارائه می‌شود؛
-شناخت و انتخاب رسانه‌های مناسب برای برقراری ارتباط و دست‌یابی به مخاطبان مورد نظر؛ دست‌رسی به رسانه‌ها برای بهر‌ه‌مندی و تولید پیام.
-به بیان دیگر «سواد رسانه‌ای چارچوبی برای دست‌رسی، تحلیل، ارزیابی و تولید پیام به شکل‌های مختلف از چاپ تا اینترنت را فراهم می‌کند.»

*چاپ شده در سیمره 440(پانزدهم بهمن96)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004