شما اینجا هستید: خانهفرهنگبخشی از ساختمان تاریخی باشگاه افسران خرم‌آباد فروریخت

بخشی از ساختمان تاریخی باشگاه افسران خرم‌آباد فروریخت مطلب ویژه

یکشنبه, 13 خرداد 1397 ساعت 01:34 شناسه خبر: 3576 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

ظهر روز شنبه (دوازدهم خردادماه) بخشی از ساختمان تاریخی میهمان‌سرای ارتش یا باشگاه افسران خرم‌آباد فروریخت.

به گزارش سیمره، ظهر روز شنبه، ضلع جنوب غربی ساختمان تاریخی باشگاه افسران خرم‌آباد دچار حادثه شد و فروریخت.

این ساختمان تاریخی حدود 90 سال قدمت دارد. بیستم فروردین ماه امسال ارتش آن را به میراث فرهنگی لرستان واگذار کرد. واگذاری این ساختمان در راستای طرح آزادسازی حریم قلعه‌ی فلک‌الافلاک بوده‌است.

پس از واگذاری ارتش، میراث‌فرهنگی لرستان کار مرمت و بازسازی آن را آغاز کرده‌است. اما متاسفانه روز شنبه بخشی از این اثر ملی فروریخت. دلیل یا دلایل این حادثه را نمی‌دانیم. شاید فروریختن بخشی از دیواره و سقف این بنای تاریخی که متعلق به پهلوی اول است، زنگ خطری برای دژشاپورخواست نیز باشد. مسئولان میراث فرهنگی لرستان باید به هشدارهای کارشناسان و رسانه‌ها توجه کنند تا مبادا ترک‌های ایجاد شده در قعله‌ی فلک‌الافلاک کار دست این اثر تاریخی که به نوعی هویت لرستان است، بدهد.

گفتنی است کار مرمت باشگاه افسران خرم‌آباد را یک پیمانکار بر عهده دارد. برخی برآنند که شاید مرمت غیراصولی و غیرکارشناسی باعث فروریختن بخشی از این بنای قدیمی شده‌باشد اما معاون میراث استان لرستان این‌گونه فکر نمی‌کند.

خبرنگار سیمره برای چند و چون فروریختن ضلع جنوب غربی باشگاه افسران خرم‌آباد با خانم زهرا بهاروند معاون اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت‌وگوی تلفنی انجام داد. بهاروند با تایید این خبر توضیح داد:« ما این ساختمان را به تازگی از ارتش تحویل گرفته‌ایم. این ساختمان بسیار فرسوده و قدیمی است. بنابراین از همان روزی که تحویل گرفتیم شروع به مرمت آن کردیم.»

وی ضمن رد این فرضیه که مرمت غیرکارشناسی باعث ریزش بخشی از این ساختمان شده‌است، اظهار داشت:« دلیل عمده‌ی فروریختن ضلع جنوب غربی این بنا، فرسودگی، نم‌زدگی، بارندگی‌های شدید اخیر و رعد و برق بوده‌است.»

معاون میراث فرهنگی لرستان گفت:«سقف این ساختمان کاملاً نابود و دیوارهایش همه از گل و آجر است، برای این که الحاقاتی که در طول زمان به آن افزوده‌اند، برداریم کار مرمت را آغاز کرده‌ایم.»

او ادامه داد:« بخشی که فروریخته، در کنار دست‌شویی‌ها و فاضلاب بوده‌است که به دلیل نم‌زدگی و پوسیدگی پایین آمد.»

زهرا بهاروند خاطرنشان کرد:« کل بنا در معرض ریزش قرار دارد بنابراین قسمتی از آن را که استحکام‌بخشی کرده‌ایم فعلاً در امان مانده است. هنگام مرمت این بنا بسیار تاکید کرده‌ایم که به نقش و نگارهای آن آسیبی وارد نشود. دیوار ضلع غربی بنا حدود 15 تا 20 سانتی‌متر جدا شده‌است و تعجب می‌کنم ارتش در این مدت چگونه از این ساختمان استفاده کرده‌است!»

وی با تاکید بر این که رطوبت یکی از عمده‌ترین دلایل فروریختن بخشی از دیواره‌ی باشگاه افسران بوده‌است، تصریح کرد:« مصالح این ساختمان بر اثر مرور زمان فرسوده شده است بنابراین قسمت جنوبی آن را شمع‌زنی و استحکام بخشی کردیم تا ساختمان را نگه‌داری کند و روی سر کسی فرونریزد .»

وی در پایان گفت:«امروز (یک‌شنبه) در شورای فنی به این موضوع خواهیم پرداخت و ظرف ده و پانزده روز آینده لایه‌های ساختمان را جمع‌آوری می‌کنیم. ضمن این که پیمانکار را احضار کرده‌ایم و از وی خواسته‌ایم نیروهایش را بیش‌تر کند.»

مدیر پایگاه قلعه‌ی فلک‌الافلاک نیز در این ارتباط به خبرنگار سیمره گفت:«از بیستم فروردین‌ماه که ساختمان را از ارتش تحویل گرفتیم بی‌درنگ شروع به مرمت و حذف الحاقات این بنای تاریخی کردیم.»

رامین ابراهیمی در ادامه افزود:« تمام نمای ساختمان به مرور زمان تغییر کرده به گونه‌ای که طی سالیان متمادی چیزهایی به آن افزوده‌اند، مثلاً لایه‌های سیمانی هر سال به آن اضافه شده و زیبایی‌های بنا را از بین برده. بنابراین ما می‌خواهیم این الحاقات را حذف کنیم.»

ابراهیمی با اشاره به این کل بنا در معرض ریزش قرار دارد، گفت:« تمام این ساختمان یک لایه‌ی آجری در حدود 20 سانتی‌متر دارد و از درون خاک و گل است. هنگام تحویل ساختمان، فیلم و عکس گرفتیم و مستندات آن موجود است. ضلع جنوب و جنوب غربی دیوارها کاملاً از هم جدا شده‌اند. از سی چهل سال پیش لایه‌های سیمانی را به این بنا افزوده‌اند و اجازه نداده‌اند ساختمان نفس بکشد، ترکیدگی لوله‌های فاضلاب باعث شده آب به جداره‌های بنا نفوذ کند و نم‌زدگی هم‌چنان باقی بماند. ساختمان از درون کاملا فرسوده شده است و در معرض ریزش قرار دارد. بدین روی بخشی از ضلع جنوبی را استحکام بخشی کردیم وگرنه آن هم فرومی‌ریخت البته باز هم امکان ریزش وجود دارد زیرا ساختمان بسیار ناپایدار است.»

وی هم‌چون خانم بهاروند، معاون میراث، بارندگی شدید روز شنبه را یکی از دلایل عمده‌ی فروریختن بخشی از دیواره‌ی باشگاه افسران خرم‌آباد دانست و ادامه داد:« ما برای مرمت این ساختمان تمام مصالح لازم از قبیل چوب، شیروانی و ... را خریداری کرده‌ایم، اما بارندگی‌های بهار امسال اجازه نداد که کار را زود تمام کنیم.»

ابراهیمی خاطرنشان کرد:« این ساختمان باید به طورکلی مرمت شود زیرا از درون پوسیده است.»

وی در پاسخ این پرسش که اگر بنا کاملا مرمت شود به اصالت بنا خللی وارد نمی‌شود پاسخ داد:« همه‌ی فکر و ذکر ما این است که اصالت آن حفظ شود. طبق مستندات و شواهد با همان مصالح و با سبک معماری خودش این ساختمان را مرمت می‌کنیم.»

مدیر پایگاه قلعه‌ی فلک‌الافلاک، گفت:« در صورت مرمت این ساختمان در نظر داریم به عنوان موزه‌ی فرهنگی از آن استفاده کنیم.»

وی به دغدغه‌ی خبرنگار سیمره مبنی بر این که ترک‌های دژشاپورخواست ممکن است دردسرساز شود چنین پاسخ داد:« قلعه مشکل خاصی ندارد. از سال 1384 طرح استحکام بخشی قلعه تصویب شده، بخشی از کار مرمت را انجام داده‌ایم اما با بودجه‌ی قطره‌چکانی نمی‌شود هم بحث آزادسازی را انجام داد و هم مرمت را.»

به هر روی سال‌هاست نمای زشت قلعه به خاطر مرمت، دل هر ره‌گذری را به درد می‌آورد. ترک‌های ایجاد شده در دیواره‌ی آن نیز نگران کننده است. میراث فرهنگی باید تا دیر نشده‌است کاری بکند.

از طرفی دیگر آیا ساختمان باشگاه افسران که به‌طور کلی نیاز به مرمت و بازسازی دارد می‌تواند مکان امنی برای حدود 12 هزار شی باستانی باشد که در انبار قلعه، نگه‌داری می‌شوند؟

گفتنی است، باشگاه افسران و باغ ارم خرم‌آباد بیست و سوم شهریور ماه 1382 به شماره‌ی 9972 در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004