شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(7)

آموزش سواد رسانه‌ای(7)

دوشنبه, 21 خرداد 1397 ساعت 13:10 شناسه خبر: 3592 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

پیشینه‌ی سواد رسانه‌ای در جهان و ایران


آموزش سواد رسانه‌ای از نیمه‌ی دوم قرن بیستم میلادی به عنوان اولویتی مهم در توسعه‌ی آموزش‌های فرهنگی در میان ملت‌ها، مطرح شد.
برخی از اهداف مورد توافق برای سواد رسانه‌های در سطح جهان عبارت است از:
-تجزیه و تحلیل نقّادانه در بهره‌مندی و تولید پیام‌های رسانه‌ای؛
-شناخت فرستنده (منبع)  و زمینه‌های شکل‌گیری پیام رسانه‌ها به همراه شناخت علایق و جهت‌گیری‌های سیاسی، اجتماعی، تجاری و فرهنگی فرستنده؛ تفسیر پیام‌ها و ارزش‌هایی که از جانب رسانه‌ها ارائه می‌شود؛


سواد رسانه‌ای از کی اهمیت پیدا کرد؟
عبارت سواد رسانه‌ای را نخستین‌بار فردی به نام مارشال مک لوهان کانادایی (1965) به کار برد. از دهه‌ی 1970 موضوع سواد رسانه‌ای در برخی از کشورهای آمریکای لاتین و اروپایی مورد توجّه قرار گرفت‌. در اروپا آموزش سواد رسانه‌ای در 1970 و در کشور فنلاند و دانمارک اتّفاق افتاد.‌ آموزش آغاز شد. پس از آن نیز مباحث» انجمن سواد رسانه‌ای»‌ در کانادا از سال 1978 با تشکیل سواد رسانه‌ای در قالب یک موضوع درسی به کتاب‌های درسی انگلیسی افزوده شد.‌ در سال 1982 سازمان یونسکو بیانیه‌ای در ارتباط با آموزش سواد رسانه‌ای صادر کرد. این بیانیه به امضای 19 کشور رسید که رسمیت پیدا کرده است. پس از آن یونسکو اجلاس‌های بین‌المللی» بیانیه‌ی گِرانوالد «در حال حاضر با عنوان متعدّدی را در زمینه‌ی  آموزش سواد رسانه‌ای برگزار کرده است. هم اکنون در نظام آموزشی بسیاری ازکشورهای دنیا هم‌چون کانادا، ژاپن، آمریکا، آلمان، انگلیس، اسپانیا و آفریقای جنوبی » سواد رسانه‌ای»‌‌، یک واحد درسی در مقاطع مختلف تحصیلی به شمار می‌رود.
در کشور ما نیز از اواسط دهه‌ی هشتاد شمسی، سواد رسانه‌ای جای خود را در میان کتاب‌های دانشگاهی باز کرد و استادان ارتباط و رسانه مقالات متعدّدی را ترجمه و تألیف کردند.‌ تأکید نخبگان دانشگاهی و رسانه‌ای برضرورت آموزش سواد رسانه‌ای به اقشار مختلف جامعه سبب شد تا در سال‌های اخیر هم‌اندیشی‌ها و همایش‌های زیادی با موضوع سواد رسانه‌ای در فرهنگ‌سراها و مدارس کلان شهرهای کشور برگزار شود.‌ مخاطبان این همایش‌ها عمدتاً قشر فرهنگی و اولیا و مربیان مدارس بودند.
هم‌چنین در برخی از مدارس نیز کلاس‌های فو‌ق برنامه با این موضوع برگزار شده است؛ امّا در نظام آموزش از سال 1391 در برنامه‌ی درسی تفکّر و پژوهش پایه‌ی ششم، سال 1392 در برنامه‌ی «سواد رسانه‌ای»‌‌، عمومی درسی تفکّر و سبک زندگی پایه‌ی هفتم، سال 1393 در برنامه‌های درسی تفکّر و سبک زندگی و مطالعات اجتماعی پایه‌ی هشتم، در سال 1394 در برنامه‌ي درسی زبان انگلیسی پایه‌ی نهم، به طور مستقیم و غیرمستقیم با رعایت نظام معیار و مصالح ملّی و شرایط بومی پیگیری شد. از سال 1395 با برنامه‌ی درسی اختصاصی«تفکر و سواد رسانه‌ای»، پایه‌ی دهم، به استناد مصوبه‌ی  شورای عالی آموزش و پرورش «آموزش سواد رسانه‌ای» به‌طور رسمی وارد نظام آموزشی شد.

*چاپ شده در سیمره 441(25 بهمن‌ماه 96)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004