شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(9)

آموزش سواد رسانه‌ای(9)

چهارشنبه, 23 خرداد 1397 ساعت 12:29 شناسه خبر: 3602 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

انواع مخاطب رسانه‌ها


رسانه‌ها دو نوع مخاطب دارند:«مخاطب فعّال» و «مخاطب منفعل»:
سواد رسانه‌ای اصرار دارد که مخاطبان منفعل، فعّال؛ مخاطبان فعّال، هوشمند و حتّا مصرف‌کنندگان، تولیدکنندگان خلّاق شوند !پژوهش‌ها در مورد 90 محصولی که بین سال های 1384 تا 1389 خورشیدی فروششان در جهان به سرعت افزایش یافته است، نشان داده مهم‌ترین عنصر «خلاقیت» در تولید، طرّاحی و تبلیغات بوده است. برای یادگیری مهارت‌هایی مثل رانندگی، شنا و فوتبال، گذراندن مراحلی لازم است که باید یکی پس از دیگری طی شود .‌سواد رسانه‌ای نیز همانند بسیاری از کارها نیازمند تمرین مستمر و مرتب است تا بتوان به دانایی و توانایی رسید.

*بازنمایی :یعنی نشان دادن واقعیت به شکلی خاص.‌ معنای بازنمایی این نیست که ضرورتاً هر پیام رسانه‌ای، ضد واقعیت یا کاریکاتوری از آن باشد؛ بلکه این است که رسانه با استفاده از بازنمایی می‌کوشد تفسیر وتحلیل خود را از واقعیت مورد نظر به طور آشکار و پنهان به ذهن مخاطبان خود ارسال کند طوری که او احساس تفاوتی بین این دو نکند .‌راز و شاخص خلّقیت و هنرمندی هر رسانه و یا فرستنده‌ی پیام در همین نهفته است.

تعریف سواد رسانه‌ای‌:
* سواد رسانه‌ای(Media Literacy): یک نوع درک متکی بر مهارت است که بر اساس آن می‌توان انواع رسانه‌ها و تولیدات رسانه‌ای را شناخت و آن‌ها را از یک‌دیگر شناسایی و تفکیک کرد. (شکرخواه)
 به دیگر سخن، سواد رسانه‌ای، برخورد هدفمند با رسانه‌هاست که موجب بالارفتن سطح آگاهی افراد جامعه به عنوان مخاطبین رسانه‌ها می‌شود و منجر به ارتباطی دوسویه و مشارکت جویانه با رسانه‌ها از یک‌سو و تقویت ساختار دموکراتیک جامعه در راستای مباحث مشارکت فعال در حوزه‌ی رسانه از سویی دیگر می‌شود.
 بی‌شک نمی‌توان از نقش پررنگ رسانه‌ها در شکل‌گیری جامعه‌ی مدنی غافل شد. از طرفی دیگر لازمه‌ی جامعه‌ی مدنی شهروندانی آگاه و فعال است.
یکی از لوازم تحقق جامعه‌ی مدنی ارتقای سواد رسانه‌ای شهروندان است تا رسانه‌ها بتوانند کارکردهای مطلوب خود را در این راستا داشته باشند و آگاهی شهروندان ارتقا یابد.
در روزگارانی که دهکده‌ی مک لوهان چنان گسترده شده است که کم‌تر کسی را می‌توان یافت تحت تاثیر و نفوذ رسانه‌ها که از ارکان دموکراسی هستند، قرار نگرفته باشد، هجوم سیل‌آسای اطلاعات رسانه‌های جمعی چنان سرعت گرفته است که اگر شهروندان راه گزینش و ادراک این پیام‌ها را نیاموزند آثار مخربی نه تنها بر ذهن و روان آن‌ها بر جامعه نیز خواهد گذاشت.
آن‌طور که جیمز پاتر در کتاب «نظریه‌ی سواد رسانه‌ای» نوشته است افراد به طور میانگین 70درصد زمان یک روزشان را به استفاده از رسانه‌ها مشغول‌اند و در مقابل کم‌تر از 21درصد از زمان وقف کارهای دیگر می‌شود.
*چاپ شده در سیمره443(10 اسنفدماه96)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004