شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(13)

آموزش سواد رسانه‌ای(13)

چهارشنبه, 13 تیر 1397 ساعت 09:42 شناسه خبر: 3665 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

*جامعه‌ی مدنی و نقش رسانه‌ها

همان‌طور که ذکر شد، هابرماس از واژه‌ی عرصه‌ی عمومی یا حوزه‌ی عمومی جهت تغییر جامعه‌ی مدنی استفاده کرده و می‌گوید که جامعه‌ی مدنی «قلمرویی از زندگی اجتماعی ماست که در آن نزدیک به افکار عمومی بتواند از شکل‌ بگیرد و در آن دست‌رسی برای همه‌ی شهروندان تضمین شده‌است.» (شریفی طرازکوهی1387:18)


به این ترتیب به نظر هابرماس افراد با ورود به عرصه‌ی عمومی خود را از بایدهای خویش رها ساخته و به طور شفاف اولویت‌های اجتماعی را درک می‌کنند. آنان از رهگذر این مبادله بایسته‌های ذهنی اولیه را به نفع توافقی که به طور عقلایی ایجاد یا انگیخته شده‌است کنار می‌گذارند. حوزه‌ی عمومی فی‌نفسه از نظر هابرماس اهیمت چندانی ندارد بلکه از آن‌جا که در آن امکان تحقق رهایی برای انسان فراهم می‌شود مهم است.(طاعتی، 1390: 1-20)

*عناصر سواد رسانه‌ای
عناصر سواد رسانه‌ای را می‌توان در چهار مورد یعنی: دست‌رسی، تحلیل، ارزیابی و ایجاد محتوا خلاصه کرد:
1- دست‌رسی: فرآیندی اجتماعی و پویاست و عمل فعالانه‌ای را در برمی‌گیرد. زمانی که دست‌رسی در شکل ابتدایی صورت می‌گیرد فرصتی ایجاد می‌شود تا سواد رسانه‌ای رشد و توسعه‌ یابد و مخاطب به صورت مداوم و به شکل معنی‌داری شیوه‌ی دست‌رسی خود را ارتقا دهد. اما این سوال پیش می‌آید که آیا نابرابری‌های اجتماعی و جغرافیایی منجربه عدم برابری در دست‌رسی به منابع و کسب دانش سواد رسانه‌ای می‌شود.
2- تحلیل: اغلب افرادی که با رسانه‌های چاپی و صوتی و تصویری سروکار دارند دارای توانایی تحلیلی ضعیفی هستند. در حوزه‌های صوتی و تصویری این توانایی شامل فهم معانی و طبقه‌بندی زبان‌ها و بازنمایی مفاهیم توسط مخاطبان رسانه است. در حال حاضر مهارت‌های تحلیل پیام در اینترنت توسط مخاطبان چندان رشد نیافته است و عموم مردم در حال ارتقای سواد رسانه‌ای خود در زمینه‌ی پیام‌های وسیع و گوناگون اینترنت هستند تا با دانش نسبی بتواند از میان انبوهی از پیام‌ها دست به گزینش بزنند و آن‌ها را تفسیر کنند.
3- ارزیابی: آیا سواد رسانه‌ای موجب رویکرد ضد نخبه‌گرایانه می‌شود و یا در دسته اطلاعات متنوع در ارتباط با نظام طبقاتی و سنتی و بر مبنای تبعیض بین خوب و بد یا  توانا و ناتوان قرار می‌گیرد؟ هدف از بررسی سواد رسانه‌ای و موضوعاتی که به آن پرداخته می‌شود باید مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد.
4- ایجاد محتوا: اگرچه در تمامی تعاریفی که از سواد رسانه‌ای ارائه شده است نیاز به تولید متون نمادین برای یادگیری سواد رسانه‌ای مشاهده نمی‌شود ولی بحث در مورد این نکته که افراد از طریق سواد رسانه‌ای می‌توانند محتوای آنلاین خلق و مفاهیم مورد نظر را با یک‌دیگر مبادله کنند مورد توجه بسیاری از صاحب‌نظران سواد رسانه‌ای بوده است.

با بیان عناصر سواد رسانه‌ای می‌توان برای آن سه جنبه‌ را در نظر گرفت:
الف) ارتقای آگاهی افراد نسبت به رژیم مصرف رسانه‌ای و یا به عبارت بهتر تعیین میزان و نحوه‌ی مصرف غذای رسانه‌ای از منابع متعدد رسانه‌ای.
ب) آموزش مهارت‌های مطالعه و یا تماشای انتقادی
ج) تجزیه و تحلیل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی رسانه‌‌ها که در نگاه اول قابل مشاهده نیست. (شکرخواه، 1385: 39)

*چاپ شده در سیمره 448(5 اردی‌بهشت 97)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004