شما اینجا هستید: خانهفرهنگرونق گردشگری، جاذبه و امکانات

رونق گردشگری، جاذبه و امکانات مطلب ویژه

دوشنبه, 18 تیر 1397 ساعت 13:40 شناسه خبر: 3677 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 حاجی‌علی شرفی/ تاف: در این نوشتار علاوه بر اهمیت و جایگاه تفریح و گردش‌گری در زندگی انسان‌ها و صنعت توریسم، به نمونه‌هایی از جمله  فضاهای تفریحی و گردش‌گری، یکی به نام باغ گیاه‌شناسی و تفریحی «کیو» در لندن و دیگری، پارک تفریحی «کیو» در خرم‌آباد اشاره می‌شود:

  اهمیت تفریح وگردش‌گری:
 زندگی آن‌گاه برای انسان معنا می‌یابد که بر اساس یک قانون‌مندی مبتنی بر نظم و برنامه‌ریزی باشد.
سپری‌شدن عمر انسان از نظر زمانی شامل  چهاربخش می‌شود:
 نخست اوقات کار، دوم اوقات آزاد، سوم اوقات فراغت و چهارم اوقات استراحت؛
تفریح و گردش یکی از ضروریات جامعه‌ی بشری به‌ویژه در شرایط امروزی است. تقریح و گردش از زیرمجموعه‌های اوقات فراغت محسوب می‌شود. اوقات فراغت، مبنایش تفکر هدف‌مند و متفاوت با گذراندن وقت به شکل سرگرمی است؛ زیرا سرگرمی ‌بخشی از وقت عمر آدمی است که بدون هدف و به بطالت می‌گذرد.


تفریح از نظر لغوی به معنی  شادمانی‌کردن است. از نظر علم روان‌شناسی، تفریح تأثیر زیادی بر بهبود روان و جسم آدمی دارد و امید به زندگی را افزایش می‌دهد. این موضوع به سلامتی و برگشت فرد به حالت طبیعی و تعادل از نظر روانی، کمک شایانی می‌کند.
اهمیت تفریح تا جایی است که نه فقط در هفته و ماه بلکه حتا در ساعت‌های کاری روز مانند زنگ تفریح در مدارس ضرورت پیدا می‌کند.
از ویژگی‌های خوب تفریح وگردشگری، تقویت روحیه‌ی جمع‌پذیری است از جمله رفتن به پارک‌ها،  اماکن ورزشی، رستوران، سینما و تئاتر، مکان‌های بازی، اماکن فرهنگی و دیگر فضاهای عمومی و طبیعی.
زمان مناسب برای تفریح، تعطیلات رسمی است که با مناسبت‌های گوناگون، وجود دارد.

   صنعت توریسم:
 دهه‌هاست که بسیاری ازکشورها برای درآمدزایی درراستای رفاه جامعه‌ی خویش به رونق‌یابی صنعت توریسم روی آورده‌اند. کشورهای ایتالیا، ترکیه، تونس و... از این جمله‌اند.
صنعت توریسم به زیرساخت‌هایی ازجمله آموزش، مهارت، امکانات ایاب وذهاب زمینی، هوایی ودریایی، ساخت اماکن استراحت وتفریحی، مدیریت کارآمد، داشتن آسایش و امنیت روانی نیازمنداست.
صنعت توریسم وگردش‌گری دانش‌محور و همراه با تکنولوژی روز است. در این فن‌آوری حفظ محیط‌زیست بایستی ازجایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد.
                                                                                                                                            
   «کیو» در لندن:
این مرکز تفریحی و گردش‌گری که به باغ گیاه‌شناسی معروف است در فضایی به مساحت 121 هکتار در جنوب غربی لندن قرار دارد.
این باغ توسط اداره‌ی محیط‌زیست و امور روستایی حمایت شده و به‌عنوان یک مؤسسه‌ی تحقیقاتی گیاه‌شناسی بین‌المللی محسوب می‌شود.
این مجموعه در سال 1759 میلادی تأسیس و در سال  2009 دویست و پنجاهمین سالگرد تأسیسش برگزار شد.
هر سال، نزدیک به دو میلیون توریست از این مرکز تفریحی، گردشگری بازدید می‌کنند و سالانه، درآمدی بیش از 56 میلیون پوند نصیب لندن می‌شود.
این مجموعه با داشتن650 دانشمند و کارمند، دارای بایگانی وکتاب‌خانه‌ای با بیش از نیم‌میلیون جلد کتاب است.
کیو، با داشتن بیش از 30000 نمونه از گیاهان زنده‌ی دنیا شامل درخت، درخت‌چه وگل وگیاه می‌باشد و به‌عنوان یکی از مراکز مهم تولید بذر و گیاهان دارویی در جهان به‌شمار می‌آید.


   «کیو» در خرم‌آباد:
 پارک تفریجی و گردش‌گری «کیو» در شمال شهر خرم‌آباد قرار دارد.
این پارک دریاچه‌ای پرآب با مساحتی نسبتاً وسیع دارد و قایق‌های تفریحی در آن روزانه، گردشگران را از این سو به آن سوی دریاچه می‌برند. پارک هم‌چنین فضایی سرسبز و پوشیده از درخت و درخت‌چه و گل وگیاه و نیز امکانات بازی و ورزشی دارد.
«کیو» علاوه بر این‌که محل گردش و تفریح مردم خرم‌آباد است مکانی برای جذب توریست‌هایی است که از دیگر نقاط ایران و حتا از دیگر کشورها به این‌جا می‌آیند.
تا رسیدن به وضعیتی نسبتاً ایده‌آل در مقایسه با برخی پارک‌ها در سطح کشورمان و یا خصوصیاتی که برای  پارک «کیو» لندن برشمردیم فاصله‌ی زیادی داریم؛ زیرا این مجموعه نیاز به امکانات و مراقبت بیش‌تری دارد.
بی‌تردید این پتانسیل گردش‌گری و تفریحی، دارای استعداد‌های بالقوه‌ای است که در صورت سرمایه‌گذاری دولت یا بخش خصوصی و همراهی مردم می‌تواند به یکی از بزرگ‌ترین مراکز تفریحی و گردش‌گری تبدیل شود؛ از جمله یکی از امکانات بالقوه‌ی موجود در مجاورت این پارک، زمین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی است که می‌توان آن‌را  به نمونه‌ای هر چند کوچک‌تر مثل باغ گیاه‌شناسی و تفریحی «کیو» لندن تبدیل کرد.
بدین جهت مسئولان کشوری، شهر و استان نباید کم‌اهمیت به این موضوع بنگرند؛ زیرا ایجاد باغ گیاه‌شناسی در پیوند با پارک «کیو» موجب تقویت فضای تفریحی و توریستی خواهد شد.
بدین‌سان لرستان با توجه به داشتن پتانسیل‌های بالقوه ‌از جمله شرایط آب و هوایی نسبتاً مناسب با آبشارهای زیبا، داشتن آثار غنی تاریخی و فرهنگی، نیروی کار نیازمند به اشتغال پایدار و... مستعد ایجاد صنعت توریسم و گردشگری می‌باشد.

*چاپ شده در مجله‌ی گردشگری تاف/ سال اول/ شماره‌‌ی اول/ خرداد ماه1397

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004