شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(14)

آموزش سواد رسانه‌ای(14)

شنبه, 13 مرداد 1397 ساعت 12:02 شناسه خبر: 3753 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

ویژگی‌های سواد رسانه‌ای
چون سواد رسانه‌ای گستره‌ای فراگیر است و شامل همه‌ی رسانه‌های ارتباط جمعی می‌شود بنابراین دارای ویژگی‌هایی است که مهم‌ترین آن‌ها پیوستاری و چند بعدی بودن آن است.الف) سوادرسانه‌ای مقوله نیست
سواد رسانه‌ای مقوله‌ای مانند یک جعبه نیست که بتوان در آن گنجید یا نگنجید. برای مثال ما یا فارغ‌التحصیل دانشگاه هستیم یا نیستیم، یک شهروند ایرانی هستیم یا نیستیم. در مقابل سواد رسانه‌ای مانند دماسنجی که دارای درجه‌بندی است یک پیوستار تلقی می‌شود. همه‌ی ما در این پیوستار جایی را به خود اختصاص داده‌ایم. هیچ نقطه‌ای بر این پیوستار وجود ندارد که به اتکای آن بتوان گفت کسی اصلاً سواد رسانه‌ای ندارد و هیچ نقطه‌ای نیز در بالاترین سطح این پیوستار نیست که موید سواد رسانه‌ای کامل کسی باشد. همیشه جا برای پیش‌رفت وجود دارد. جای افراد بر روی این پیوستار بر اساس دیدگاه و چشم‌اندازها در ارتباط با رسانه‌ها تعیین می‌شود. کسانی که در سطوح پایین سواد رسانه‌ای هستند چشم‌انداز ضعیف و محدودی به رسانه‌‌ها دارند، ساختار دانش آن‌ها کوچک، سطحی و بی‌نظم‌تر است و چشم‌انداز کافی برای استفاده و درک معنای پیام‌ رسانه‌ها را ندارند. به علاوه مهارت استفاده از پیام‌های رسانه‌ای در آن‌ها رشد نیافته است و برای آن‌ها استفاده مفید و صحیح از پیام‌های رسانه‌ای خواهد بود.

ب. سواد رسانه‌ای چندبعدی است
همان‌گونه که بیان شد سواد رسانه‌ای از چهار حیطه‌ی شناختی (ادراکی)، حسی، اخلاقی و زیبایی‌شناسی تکوین یافته است. سواد رسانه‌ای مستلزم آن است که دانش و اطلاعاتی که به دست می‌آوریم فقط در بعد شناختی نباشد بلکه دربرگیرنده‌ی ابعاد دیگری چون احساسی، زیبایی‌شناختی و اخلاقی نیز باشد (پاتر: 1385: 81.)

 *رویکردهای سواد رسانه‌‌ای
سواد رسانه‌ای در واقع مفهومی میان رشته‌ای است که آن را می‌توان از رویکردها و دیدگاه‌های گوناگونی مورد بحث و بررسی قرارداد. در خصوص سواد رسانه‌ای و موضوعات مورد مطالعه‌ی آن در ادامه بحث خواهد شد اما هیچ یک از این رویکردها به تنهایی کلیت مفهوم سواد رسانه‌ای را بیان نمی‌کنند. لازم است سواد رسانه‌ای را با تمام ابعاد و جنبه‌های مختلف آن را در نظر گرفت (حبیبی نیا، 1385: 15.)

*رویکرد زیبایی‌شناختی
رویکرد زیبایی‌شناختی مطالعه زبان، قواعد و واژگان به کار رفته در فیلم یا تلویزیون را مورد توجه قرار می‌دهد. در این رویکرد به این موضوع پرداخته می‌شود که عناصر کلیدی مانند نور، صدا، میزانسن چگونه معانی و مفاهیم خاص و مختلف را با خود همراه یا منتقل می‌کنند. رمزها و قواعدی که پیام‌ها از طریق آن‌ها منتقل می‌شوند شامل چه مواردی است و اجزا و عناصر اصلی داستان مانند شخصیت‌پردازی، نقاط کشمکش، بحران و درگیری در رویکرد زیبایی‌شناختی چگونه مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند.

*چاپ شده در سیمره 449(13 اردی‌بهشت 97)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004