شما اینجا هستید: خانهفرهنگقلم به‌دستانی بی‌خطر و شایسته‌ی تقدیر!

قلم به‌دستانی بی‌خطر و شایسته‌ی تقدیر! مطلب ویژه

پنج شنبه, 25 مرداد 1397 ساعت 19:55 شناسه خبر: 3785 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare mmirderikvand

 بی‌خطر باید نوشت تا حروفت پا روی دم کسی ننهند، فارغ از این‌که سیطره برخی‌ها نامحدود است! ولی تو در صورتی مجوز انتشار داری که همه‌جانبه بی‌خطر باشی و به نهایت خنثی مایگی رسیده باشی!

باید به مرحله‌ای رسیده باشی که دقیقاً و بدون ردخور به مرتبه‌ی این‌که بین بودن و نبودنت هیچ تقاوتی نیست رسیده‌ای! ولی تمام عیار به این‌که اگر تو نباشی یکی از ارکان مهم دموکراسی فرومی‌ریزد، تظاهر کنی تا در مواقع لازم و در روز مبادا فخرفروشی کنند که ما رسانه و خبرنگار و آزادی بیان داریم و سند و مدرکش هم این‌همه رسانه و روزنامه و نشریه‌ای که وجود دارند.

وجودی که بیش‌تر بازی با اعداد و ارقام است؛ اعداد و ارقامی که نام دیگرش آمار است و در این وادی آمار چقدر حال ما خوب است و چقدر واقعیت را به تلخی زندگی می‌کنیم اما آن واقعیت‌ها راه به دنیای پر رمز و راز آمارهای خلق شده ندارد.

 تو در ستون اخبار و گزارش‌ها جایگاه برتر نداری وقتی به سیطره‌ اختیارات کسانی که دایره تقدس بر سر آن‌ها گسترش یافته است نقدی دور یا نزدیک داشته باشی.

نقد هم که نداشته باشی باید حواست به کلمات باشد مثلاً اگر کسی نامش شاه‌زنان بود خودت بدانی از اساس شاه چیز بدی است و شایسته‌تر آن است ماه‌زنان بنویسی!

روز خبرنگار است و از توی خبرنگار می‌خواهند بنویسی و از خودت بیش‌تر بگویی، اما این‌جا هم باید تمام دانگ‌های حواست را جمع‌ کنی که فراتر از حرف‌های معمولی که خبرنگار باید چنین و چنان باشد و کمی هم از هیجان و بامزگی‌ها و بی‌مزگی‌های نخ‌نما شده‌ی این حرفه بگویی و کمی هم از دوندگی‌های بی‌حاصل شغلت بگو‌ی البته با جان مایه‌‌هایی از این‌که تهش را به این‌جا ختم کنی که این‌ها که هیچ است در مقابل تعهد و علاقه تو به این حرفه!

ولی اگر در همین روز آمدی و کمی جدی‌تر موضوعی را به چالش کشاندی بدان که به سیطره‌ی کسی تجاوز کرده‌ای و با عدم انتشار تاوان پس می‌دهی ... همه آن‌چه که گفته شد نهایت به خودسانسوری می‌رسد و این خودسانسوری؛ یعنی رسانه به مرحله‌ای رسیده است که از ترس عدم بقا، خودش دایره‌ای تنگ در بر خود ایجاد می‌کند و همان یعنی آغازی بر انحطاط و تنزل رسانه از ماهیت ذاتی خویش!

ما هم‌چنان می‌نویسیم و نویسندگان و خبرنگاران بی‌خطری هستیم که شایسته‌ی تقدیریم. هرچند در دل ناخرسند از این‌که در چنین شرایطی خبرنگاریم و روزنامه‌نگاری خوانده‌ایم برای این حرفه با این شرایط سواد خواندن و نوشتن کافی است نه بیش‌تر! تنها در این‌صورت از وجود خود رضایت خواهی داشت.

مهرسا میردریک‌وند- خبرنگار

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004