شما اینجا هستید: خانهفرهنگیادی از سینمای جوان و آزاد لرستان

یادی از سینمای جوان و آزاد لرستان

چهارشنبه, 14 شهریور 1397 ساعت 13:00 شناسه خبر: 3812 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

خدایار حیدری/ سیمره: اگر یاران من کلام خود را تصویر می‌کردند، این دریای مشوش چنان آرام بود که سکوت از شنیدن نامش به ستوه می‌آمد. او کسی بود که برای اولین بار کلام خود را در نوار نقره‌ای سلولویید ضبط و ثبت کرد.

بنیان‌گذار سینمای جوان لرستان شد؛ حشمت‌اله شفیعیان، شاعر و ترانه‌سرای لرستانی از ترکیب کلمات گذر کرد و به تدوین تصویر رسیده بود از کلمه به تصویر و از تصویر به کلمه در نوسان و این همان کلیت فلسفه‌ی هنر است. ذوق هنریست که قدما گفته‌اند سرچشمه‌ی تمامی هنرها، همان احساس هنریست که در تمام هنرها مشترک می‌باشد، شاعر عزیز ما پا در وادی هنر تجسمی گذاشته بود. نگارنده‌ی مطلب و عده‌ای از جوانان خوش‌ذوق و عاشق سینما از جمله مرحوم اصغر سگوند، خسرو و یداله اسدی، فیروزی، پهلوان‌زاده و ... را به کلاس‌های تدریس دعوت نمود. جمعی جوان جویای نام که می‌خواستند از سینمای مبتذل قبل از انقلاب روی برگردانند و فنون سینمایی را در یک اتاق کوچک بدون کم‌ترین امکاناتی تجربه کنند. چند فیلم کوتاه ساخته شد. معلم، خودکشی که نگارنده بازیگر آن بودم. از همه مهم‌تر تجربه‌ی کار خود را آرام آرام طی می‌کرد. فیلمی ساخته‌ شد به نام رزم رستم و اسفندیار ساخته‌ی حشمت‌اله شفیعیان که قهرمانانش شمع‌های سرخ و سبز بودند. سبز نشانه‌ی لشکر ایران و قرمز نشانه‌ی دشمن ایران بود. زیبایی این فیلم کوتاه و تاثیرگذار بدین جهت بود که شعرهای حماسی فردوسی از زبان شمع‌های قرمز و سبز دیالوگ می‌شد که با رجزخوانی شمع سرخ، سبز خاموش می‌شد و با رجزخوانی سبز، شمع قرمز خاموش و به زمین می‌افتاد. آن‌جا بود که استاد به ما آموخت که می‌شود با تصویر ناممکن را ممکن کرد و فهمیدیم می‌شود به فضا و به شکل و نگاهی دیگر به محیط و جامعه و متون قدیمی نگریست و از کلیشه‌های تکراری دست کشید.
سینمای جوان با همت بزرگانی چون حشمت‌اله شفیعیان و ساکی به راه افتادو علاقه‌مندان زیادی جذب و پرورش یافتند. جا دارد یادی کنم از بزرگان سینمای آزاد لرستان ناصر غلامرضایی با فیلم‌های هشت میلی‌متری دختربس نمی‌خواست تنها بماند. و آن مرد اسب دارد که در جشنواره‌های جهانی خوش درخشید. بعد از سال‌ها از این هنرمند و همکار بزرگش آقای مختاری فعالیتی ندیدیم. ما هنوز چشم انتظاریم. اما سرنوشت سینمای آزاد به کجا کشیده، نمی‌دانم. جا دارد از این بزرگان تجلیل شود. از سینمای جوان لرستان به سرپرستی آقای گوهری به همین شکل. آیا کلیپ‌ها در جریان فضای مجازی آن‌ها را به محاق برد نمی‌دانم که کار کارشناسان است و اما انتظار از این روزگار این است که لااقل بخشی از تاریخ و بنیان‌گذاران سینمای آزاد و جوان لرستان را به رشته‌ی تحریر درآورند. به طوری که آقای مختاری عزیز بسیاری از صفحه‌های تظاهرات مردم خرم‌آباد را در جریان انقلاب شکوهمند اسلامی به طور مستند و یا از تصویر به کلام. اکنون بزرگان به شعر و نقاشی و سایر هنرها خود را پاداش می‌کنند. در پایان باید گفت، اگر یاران من کلام خود را تصویر می‌کردند.........
از مسئولان این امر انتظار می‌رود در معرفی فیلم‌سازان لرستانی از جمله وحید موساییان  و آقایایان میرعباس خسروی‌نژاد، عیوض‌پور و سیف‌زاده که در جشنواره‌های مختلف خوب درخشیده‌اند در مراسمی همراه با پیش‌کسوتان تکریم به عمل آید تا جوانان تشویق شوند کلام خود را تصویر کنند و بالعکس. شاید با گرفتن کلیپی که پسا سینمای آزاد و جوان است همه را در یک قاب ببینیم. پیش‌کسوتان کلید را زدن ریاضت‌کشان این عرصه چیزی نمی‌خواهند جز یادی به ایامی به بادامی بسازند و به همین هم راضی‌اند.

 *چاپ شده درسیمره 463(5شهریور 97)

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004