شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(16)و (17)

آموزش سواد رسانه‌ای(16)و (17)

پنج شنبه, 22 شهریور 1397 ساعت 09:20 شناسه خبر: 3836 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

کسب دانش رسانه‌ای و اصول و رویکردهای سواد رسانه‌ایدر دنیای معاصر رسانه‌ها دارای گونه‌های و پیچیدگی فراوانی هستند. شناخت و ادراک انسان از اتفاقات و رویداد‌های اطراف خود روز به روز اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند. افراد مختلف ممکن است از یک اتفاق واحد، برداشت و نگرش‌های مختلفی داشته باشند زیرا سطح تجلیات و آگاهی افراد متفاوت است و رسانه‌ها نیز این عوامل را از دیدگاه‌های گوناگون بررسی می‌کنند؛ بنابراین حافظه مخاطبان پیوسته مطلبی را جایگزین مطلب قلبی می‌کند.
برای آن که مخاطبان اختیار و کنترل خود را به دست رسانه‌ها نسپارند باید سطح دانش و آگاهی خود را به سطوح بالاتر افزایش دهند و در نهایت دست به تولید علم بزنند و در واقع یادگیری معناداری داشته باشند و بتوانند روابط حاکم میان اجزا و عناصر پیام را درک کنند؛ زیرا محصول یادگیری مهم نیست بلکه فرایند یادگیری یعنی همان نکته‌ای که سواد     رسانه‌ای به آن تاکید دارد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چون رسانه‌ها عرضه‌کننده‌ی اطلاعات و منابع بی‌شماری هستند که قدرت بالایی در شکل‌دهی و انتقال ارزش‌ها در جامعه دارند لذا افزایش میزان استفاده از رسانه‌ها بدون برخورد آگاهانه با آن‌ها می‌تواند ما را از حالت مشارکت کننده‌ی فعال به بیننده منفعل و غیرپویا در مقابل پیام‌های رسانه‌ها درآورد. در این مورد داشتن مهارت در پردازش اطلاعات جدید و بازیافت اطلاعات ذخیره شده و تجهیز مخاطبان به این دانش‌ها در جهت پردازش پیا‌م‌ها و اطلاعات رسانه‌ای امری اساسی خواهد بود (ببران،1384: 6).

**

*اصول سواد رسانه‌ای
سواد رسانه‌ای مبتنی برخی اصول بنیادی است که مبنای استدلال آن را نیز تشکیل می‌دهد. آموزش دهندگان سواد رسانه‌ای در مورد بعضی از اصول سواد رسانه‌ای اتفاق نظر دارند که مهم‌ترین آن عبارت است از:

1- رسانه‌ها عرضه‌کننده‌ی وقایع طراحی شده و گزینشی هستند
تمامی رسانه‌ها پیش از نشان دادن واقعیات آن را به دقت گزینش، ویرایش، مونتاژ، طراحی و بازسازی می‌کنند. سواد رسانه‌ای به ما کمک می‌کند واقعیت اصلی را از تصویر مجازی و دگرگون شده‌ی آن در رسانه‌ بازنشناسیم.

2- واقعیات محصول تصویرگری رسانه‌ها هستند
ما تا زمانی که تجربه‌ی مستقیم از واقعیات برونی نداشته‌باشیم رسانه‌ها به عنوان واسطه برای ما تصویرسازی می‌کنند. برای مثال تصویری که از کشورهای اسلامی و از جمله ایران در رسانه‌های غربی نشان داده می‌شود پر از خشونت، استبداد و بی‌توجهی به حقوق اساسی افراد است.

3- مخاطب از مفاهیم رسانه‌ها ادراک متفاوتی دارد
ما پیام را از صافی اعتقادات و باورهایمان گذر می‌دهیم و درک می‌کنیم. جالب این‌که گروه‌های قومی مختلف وقتی در معرض یک پیام واحد قرار می‌گیرند معمولاً درک متفاوتی از مضمون و محتواهای پیام‌ها ندارند.

4- تصویرسازی رسانه‌ها اهداف تجاری دارد
می‌توان گفت رسانه‌ها به مردم همان چیزی را می‌دهند که مورد خواست و نیاز مردم است و مخاطبان بیش‌تری را به سوی خود جذب کند؛ اما در نهایت ما هستیم که به عنوان مصرف‌کنندگان پیام و محتوا رسانه‌ها جزيي از مسئله و بخشی بر اعتقادات و باورهای افراد یا نظام ارزشی آن‌ها می‌گذارد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

5- پیام رسانه‌ها ایدئولوژیک است
این اصل سواد رسانه‌ای به جنبه‌های فرهنگ استفاده از برنامه‌های تلویزیونی و سیار محصولات رسانه‌ای توجه دارد و تاثیراتی را که رسانه‌ها بر اعتقادات و باورهای افراد یا نظام ارزشی آن‌ها می‌گذارد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

6- پیام‌ رسانه‌ها دارای نتایج سیاسی و اجتماعی است
برای شناخت و بررسی آثار و نتایج رسانه‌ها باید راه‌ها و شیوه‌هایی را که برای نمایش، انعکاس و بازآفرینی واقعیات در رسانه‌ها به کار می‌رود را کشف و بررسی کرد. علاوه بر این بدانیم چه کسی به وسیله‌ی چه کسانی، چگونه و چرا و با چه اهدافی به تصویر کشیده می‌شوند.

7- رسانه‌ها شکل‌زیبایی‌شناختی منحصربه‌فردی دارند
سواد رسانه‌ای به ما یاد می‌دهد که ویژگی‌ها و مشخصات منحصر‌به‌فرد هر رسانه را بشناسیم و رابطه‌ی آن را با محتوای پیام بفهمیم. سواد رسانه‌ای ما را قادر می‌سازد نه فقط به محتوای پیام بلکه به شکل و چگونگی آن نیز توجه داشته باشیم.


*چاپ شده در سیمره 451 و 452 (27 اردی‌بهشت و 5 خردادماه 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004