شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(21) و (22)

آموزش سواد رسانه‌ای(21) و (22)

دوشنبه, 02 مهر 1397 ساعت 09:45 شناسه خبر: 3867 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

آموزش و کارکرد نظری سواد رسانه‌ای

 

بر اساس مدل نشر و نوآوری همان‌گونه که در شماره‌ی پشین بیان شد این نظریه‌ موجب ارائه الگوهایی می‌شود که از این الگوها می‌تواند برای آموزش سواد رسانه‌ای استفاده کرد.

۱- برتری نسبی
برتری سواد رسانه‌ای به این دلیل است که توانایی دانش‌آموزان را در دست‌یابی، تحلیل و ارزیابی و تولید پیام‌های رسانه‌ای افزایش می‌دهد.

۲- سازگاری
علاوه بر برتری نسبی آموزش سواد رسانه‌ای چگونگی سازگاری این آموزش‌ها با رویه‌ها و ارزش‌‌های کنونی اهمیت زیادی دارد. معلمان در آموزش سواد رسانه‌ای لازم نیست که تغییراتی را در اصول و عقاید پایه‌ای آموزشی ایجاد کنند فقط باید از رسانه‌های متفاوت و متناسب مانند نمایش فیلم و... استفاده کنند.

۳- پیچیدگی
اقتباس‌کنندگان نباید حس کنند که آموزش سواد رسانه‌ای نوعی فعالیت پیچیده است. همان‌طور که اشاره شد، می‌توان در آموزش سواد رسانه‌ای از رویه‌های معمول نیز استفاده کرد.

۴- قابلیت سنجش
آموزش سواد رسانه‌ای را می‌توان بر یک مبنای آزمایش به اجرا درآورد. برای مثال هر معلمی می‌تواند بدون هیچ‌گونه اتلافی در وقت و منابع یک بخش از درس خود را به آموزش مهارت‌های سواد رسانه‌ای اختصاص دهد.

۵- مشاهده‌پذیری
اگر معلمان در جریان آموزش سواد رسانه‌ای و یا پس از آن متوجه تغییراتی در سطح شناخت و آگاهی دانش‌آموزان در ارتباط با پیام‌ها شوند، می‌توان گفت اقتباس امکان‌پذیر است.

**

کارکرد نظری سواد رسانه‌ای

*ضرورت آموزش سواد رسانه‌ای
در دنیای امروز رسانه‌ها یکی از اجزای اساسی جوامع انساسی به شمار می‌روند. اما سواد رسانه‌ای شامل تحقیق، تحلیل، آموزش و نیز آگاهی از تاثیر رسانه‌ها بر روی افراد اجتماع است و در پس آن سواد رسانه‌ای با مفهوم تفکر نقادانه و مبتنی بر شناخت مطابقت دارد.
مرکز تحقیقات سواد رسانه‌ای در اروپا سه فلسفه‌ برای آموزش سواد رسانه‌ای را طرح می‌کنند:

1- سواد رسانه‌‌ای، آموزشی برای زندگی در دنیای رسانه‌های جهانی است.
2- قلب سواد رسانه‌ای، پرسش آگاهانه است.
3- سواد رسانه‌ای جایگزینی برای سانسور، تحریم یا سرزنش رسانه‌هاست.
با شخصی شدن ضرورت سواد رسانه‌ای و ظرافت نهفته در رسانه‌ها باید متذکر شد که اولین گام برای آموزش سواد رسانه‌ای شناخت ویژگی‌ها یا همان ظرفیت‌های نهفته در رسانه‌ها است. دومین گام این است که مخاطب برای مواجهه با رسانه‌ها از ابزارهای دوگانه مهارت و شایستگی استفاده کند.

*سواد رسانه‌ای در جامعه
سواد رسانه‌ای در جامعه به معنای عکس‌العمل شهروندان در قبال عملکرد رسانه‌هاست. در واقع شهروندان می‌توانند به مشروع‌سازی گزینه‌های سالم‌تر در رسانه‌ها بپردازند. از این منظر یک شهروند فعال همراه باسواد رسانه‌ای بالا می‌تواند در جهت تغییرات اجتماعی مثبت فعال باشد.
آموزش سواد رسانه‌ای به افراد می‌آموزد پیام را تفسیر و تولید و مناسب‌ترین رسانه را برای ارتباط انتخاب کنند و سرانجام نقش بیش‌تری در توایدات رسانه‌ای داشته باشند.
در بسیار از اوقات جریان اطلاعات به صورت عمودی و از بالا به پایین است اما باید جریان اطلاعات از این حالت به صورت افقی درآید و یک رابطه دو طرفه بین مخاطب و رسانه تبدیل شود و به گونه‌ای که مخاطب در مبادله اطلاعات مشارکت داشته باشد.


*چاپ شده در سیمره 456 و 457(11 و 19 تیرماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004