شما اینجا هستید: خانهفرهنگتشییع جنازه‌ی فرهنگ!

تشییع جنازه‌ی فرهنگ!

پنج شنبه, 05 مهر 1397 ساعت 09:49 شناسه خبر: 3878 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

وحید حاج‌سعیدی/ سیمره: سخن در باب فرهنگ فراوان است و دانشمندان تعاریف مختلفی از فرهنگ ارائه کرده‌اند. در واقع هیچ کلمه‌ای در علوم انسانی به اندازه‌ی‌ واژه‌ی فرهنگ دارای تعریف و تفسیر گوناگون نیست.

ادوارد تایلور فرهنگ را، مجموعه پیچیده‌ای از دانش‌ها، باورها، هنرها، قوانین، اخلاقیات، عادات و هرچه که فرد به عنوان عضوی از جامعه‌ی خویش فرامی‌گیرد تعریف می‌کند. بروس کوئن فرهنگ را مجموع ویژگی‌های رفتاری و عقیدتی اکتسابی اعضای یک جامعه خاص می‌داند.
 گزاویه دوبویی فرهنگ را مجموعه‌ای روش‌ها و شرایط زیست یک جامعه که براساس بنیاد مشترک از سنت‌ها و دانش‌ها و نیز اشکال مختلف بیان و تحقق فرد در درون جامعه، به هم پیوند خورده است، تعریف کرده‌است.
اما آن‌چه که در این بین مهم به نظر می‌رسد این است که فرهنگ، راه مشترک زندگی، اندیشه و تعامل انسان‌ها در یک جامعه است و فرهنگ برخلاف ژنتیک که با وراثت منتقل می‌شود با آموزش، به نسل بعدی منتقل می‌شود.
از سویی می‌توان چنان نتیجه گرفت که هرچه شاخص‌ها و نمادهای فرهنگی در یک جامعه بیش‌تر باشند، جامعه متمدن‌تر، پویاتر و آرمانی‌تر است. در واقع فرهنگ شاخصه اصلی تمدن و مدنیت در جامعه است. انسان دارای فرهنگ انسان متمدنی است که توانایی زیستن با سایرین را به بهترین وجه و سازگارترین شیوه داراست. نویسندگان تاریخ تمدن عناصری چون علم، فلسفه، ادبیات، هنر، دین، دولت، کار و اخلاق را در شکل‌گیری تمدن‌ها موثر می‌دانند. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت انسان فرهنگی از نظر فردی انسانی است متمدن که از علم، هنر، دین، اخلاق، ادبیات و ... بهره‌ای ولو اندک و نسبی برده است.
کشور ایران را با تمدن چند هزار ساله که خاستگاه بسیاری از علوم می‌دانند باید یکی از زایشگاه‌های فرهنگ بشری در دنیا نامید. بر اساس آن‌چه که شرح آن در بالا ذکر شد، ایرانیان که در بسیاری از علوم نظری و انسانی و هنرهای مستظرفه تسلط داشته و دارند، علی‌الاصول باید غنای وسیعی از فرهنگ در ورای رفتار خود در جامعه داشته باشند.
نوع‌دوستی، فداکاری، عشق، مهربانی، انسانیت، شجاعت، گذشت، اخلاص، ترحم به ضعفا، دستگیری از مستنمندان، و ... تنها بخشی از آداب و اصول انسانی هستند که علاوه بر نمادهای فرهنگ در یک جامعه در دین مبین اسلام هم بر آن‌ها تاکید فراوان شده است. با وجود این‌که انسان‌های خوب هنوز در جامعه وجود دارند ولی باید بپذیریم رنگ و لعاب فرهنگ در کشورمان به شدت خاک گرفته و غبارآلود است. این روزها پر کردن حساب‌های بانکی حتا به بهای از دست رفتن کار عده‌ای کارگر یا خودکشی نان‌آور و نوجوان خانواده چندان غریب نیست! پرخاش‌گری و عصبانیت، عدم رعایت قانون، عدم توجه به حقوق دیگران، دزدی در ژانرهای مختلف و ... در هر کوی و برزن دیده می‌شود.

*چاپ شده در سیمره 466(27 شهریور 97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004