شما اینجا هستید: خانهفرهنگآموزش سواد رسانه‌ای(23)

آموزش سواد رسانه‌ای(23)

شنبه, 07 مهر 1397 ساعت 09:49 شناسه خبر: 3885 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

دلایل فراگیری سواد رسانه‌ای
در عصر حاضر باظهور وسایل ارتباط جمعی نوین همه‌ی ما و حتا فرزندانمام بیش از پیش تحت هجوم اطلاعات رسانه‌ای قرار داریم. حفظ استقلال، اجتناب از انفعال، بهره‌مندی از تفکر نقادانه و افزایش مهارت‌ها و توانایی در برخورد با امواج فراگیر است که تنها از راه تکامل سواد رسانه‌ای مسیر می‌شود.


در هرحال سواد رسانه‌ای قصد هوشیاری و اختیاربخشی به مخاطب را دارد و در چنین عصری این مهارت‌ها پایه و اساس و آینده‌ی جامعه آگاه را تشکیل می‌دهند و باعث تقویت و قدرتمند شدن ساختارهای دموکراتیک جامعه می‌شود.
آن‌چه  در این‌جا ضرورت دارد این است که دربرخورد با رسانه‌‌ها موارد زیر را مدنظر داشته باشیم و به راحتی تسلیم امواج پیام‌های رسانه‌ای نشویم:

1-استفاده آگاهانه از رسانه‌ها
کمک به مخاطب در این مورد که برنامه رسانه‌ها چگونه تنظیم می‌شود، چه چیزی در آن حذف یا اضافه می‌شود و این رسانه‌ها چگونه دانش و درک ما از جهان اطرافمان را شکل می‌دهند از شیوه‌های عمده در پیش‌برد اهداف رسانه‌ها در یک جامعه جهانی است.

2- نگاه منتقدانه به محتوای رسانه‌ها
کسب توانایی به معنای زیرسوال بردن صحت اطلاعاتی است که از رسانه‌ها دریافت می‌کنیم و موجب می‌شود ما از مصرف کننده منفعل به مصرف کننده نقاد و تحلیل‌گر تبدیل شده و از مقاصد پنهان رسانه‌ها آگاه شده تا بتوانیم اهدافی را که در پس گفتارها و تصاویر رسانه‌ای به معنای القای ارزش و ایدوئولوژی خاصی است را تشخیص دهیم.

3- تحلیل پیام‌ها و اهداف رسانه‌ها
این مرحله دربرگیرنده کسب دانش کافی در باره‌ی زمینه‌های تاریخی و اقتصادی رسانه‌ها و منافع و علایق آن‌ها در حوزه‌ی اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و تبلیغی است.لازم است بدانیم که چه کسی و یا چه چیزی به وسیله‌ی چه کسانی، چگونه چرا و با چه اهدافی به تصویر کشیده می‌شوند؛ بنابراین باید قادر به درک زبان رسانه‌‌ها بود و معانی، مفاهیم و نشانه‌های رسانه‌ها را شناخت.

4- جایگزینی ارزش‌ها و دیدگاه‌ها توسط رسانه‌ها
رسانه‌ها به آن علت ساخته و پرداخته می‌شوند که از کسی یا چیزی که دست کم برای فرد یا افراد سازنده‌ی آن اهمیت دارد پیامی بفرستید. صاحب رسانه‌ها سعی دارند تا بهتر بتوانند اطلاعات را رمزگذاری و در اشکال مختلف به بیننده منتقل کنند.

5- برداشت‌های گوناگون از یک پیام واحد رسانه‌ای
به علت تفات‌های سنی، تربیتی و آموزش، دو نفر را نمی‌توان یافت که یک فیلم واحد را همانند یک‌دیگر ببینند؛ بنابراین ملاحظه می‌شود که یکی از پیامدهای تحلیل و درک دموکراتیک جامعه نیز بشود، بر اساس این رویکرد در جامعه شهروندانی مسئول، آگاه، پردازش‌گر، موثر و کارآمد پدید می‌آیند.

*چاپ شده در سیمره 458(26 تیرماه 97)

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004