شما اینجا هستید: خانهفرهنگنگاهی به کتاب‌خوان‌های اجاره‌ای

نگاهی به کتاب‌خوان‌های اجاره‌ای

دوشنبه, 09 مهر 1397 ساعت 10:26 شناسه خبر: 3891 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/احمدلطفی*: مقاله کتاب‌خوان‌های اجاره‌ای جناب وحید حاج‌سعیدی را با دقت مطالعه کردم، ضمن تشکر از ایشان برای انتخاب و پرداختن به چنین موضوعی که اهمیت کتاب‌خوانی به هر قیمتی در مقاله‌اش موج می‌زد، در حقیقت اکنون مشکل یا مشکلاتی که جامعه‌ی ما را در برگرفته است، موجب شده، کتاب‌خوانی و کمال‌جویی به معنی واقعی تضعیف شود.


شتاب تغییرات و سرعت تولید علم و تکنولوژی در بین دانشمندان و دانشگاهیان علم‌محور و توسعه‌گر، چنان افراد را با کتب و نوشته‌های گوناگون مواجه کرده‌است که افراد به‌جای مطالعه‌ی کتاب و کاویدن درون آن‌ها، بیش‌تر محو این همه‌ی نشریات و کُتب مختلف می‌شود. گویی فردی که در رایانه؛ فیس‌بوک یک نام را از آن طریق پی‌گیری می‌کند بیش از صدها نفر هم اسم آن نام و یا حتا نام خود را برایش نشان می‌دهد.
بدین‌روی، فرد با کد و شناسایی ابتدایی می‌تواند فرد مورد نظر را پیدا کند. امروزه ذوق‌ها و رشته‌ها می‌طلبد افراد تخصصی مطالعه نمایند و یا برای ذوق و عشق به موضوعی خاص آن‌ها را به کتب خاصی راهنمایی کنند. در ادامه‌ی فرمایش نویسنده عرض می‌شود، مطالعه را باید از کودکی در افراد نهادینه کرد، هم‌چنین شایسته است؛ با ایجاد انگیزه، خیزش و خواست کمال‌جویی و حتا برای سرگرمی‌های سالم و پر کردن اوقات فراغت، افراد را به مطالعه بکشانند، در احوالات ابوشکور بلخی نوشته‌اند که گاوهایش را به چرا برده بود و کتاب می‌خواند و یا در گوشه‌ی خلوتی نشسته بود و داشت کتاب می‌خواند، فردی بر او گذر کرد و استاد را دید، که خلوت گزیده است، آن فرد سوال کرد: ابوشکور تنها نشسته‌ای؟ ابوشکور پاسخ داد: الان تنها شدم که ترا دیدم. رهگذرگفت: این سخنت به چه معناست؟ ابوشکور بلخی گفت: من داشتم مطالعه می‌کردم و شخص بزرگی با من سخن می‌گفت، (ولی شما مرا از این مصاحبت چند لحظه بازداشتی). در هرصورت، در این شرایط که همه چیز، حتا مدرک تحصیلی را باپول می‌خرند بنابراین مطالعه ذوق و شوق باطنی می‌خواهد. دوم، افرادی که فقیرند و دغدعه‌ی نان و برطرف شدن نیازهای اولیه زندگی دارند، به کتاب و کتاب‌خوانی ولو مفتی و اجاره‌ای باشد توجه ندارند. این که کتاب‌ها را می‌برند و بر نمی‌گردانند، دلیلش فقر ذاتی و نیاز اشباع نشده است. برداشتن و بردن یک کتاب را در این دنیای انحصاری و فقر شکننده، غنیمت می‌دانند. امیداست ما از هر فرصتی برای بالندگی روحمان از غذای روح که کتاب‌ خواندن می‌باشد، بهره‌ی کافی را ببریم. در حقیقت کتاب خواندن یک نیاز فرهنگی است که بالاتر از نیاز فیزیولوژیکی ماست.

*فعال فرهنگی و مدرس دانشگاه

*چاپ شده در سیمره 467(5 مهرماه97)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004