شما اینجا هستید: خانهفرهنگنگاهی به آلبوم موسیقی لکی «هِنارس»

نگاهی به آلبوم موسیقی لکی «هِنارس»

شنبه, 21 مهر 1397 ساعت 10:34 شناسه خبر: 3924 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره/ علی کولیوندزاده: بخش اول: «اگر موسیقی نبود حقیقتاً دلیل خوبی برای دیوانگی وجود داشت.»
نوشته‌ام را با این سخن از  ایلیچ چایکوفسکی آهنگساز سرشناس روس آغاز می‌کنم و به راستی که می‌توان گفت موسیقی بهترین ساخته‌ی بشر است.
به تازگی آلبوم موسیقی فولکلور (لکی) «هنارس» با خوانندگی حسین‌رضا اسدی خواننده‌ی خوش صدای دلفانی منتشر شده است.


حسین‌رضا اسدی پیش از این آلبوم بی‌نظیر لحظه ناب (که در سال 1391 در چهاردهمین جشن خانه‌ی موسیقی، جزو پنج آلبوم برتر سال قرار گرفت) و آلبوم فانوس شب آغوش را به ترتیب با استاد مجید درخشانی و استاد حسین پیرنیا منتشر نموده است.
به گفته‌ی مجید درخشانی ایشان «در انتخاب شعر بسیار خوش‌سلیقه است و تنها خواننده ایست که دوست ندارد جیغ بزند! تحریر زیادی نمی‌دهد و تحریرش به اندازه و بسیار خوش‌آیند است» حسین پرنیا معتقد است ایشان «نسبت به شکل آواز شناخت خوبی دارند و فرمت آواز را با مفهوم شعر و کلمه تطبیق می‌دهند، علاوه بر این دارای صدای منحصر به فرد و به دور از تقلیدی هستند.»
حسین‌رضا مسیر موسیقیایی‌اش را از خواندن بر اثر علاقه در کودکی به شاگردی اساتید بزرگ آواز ایران از جمله استاد شجریان پیوند زده است.
خصوصیت منحصر به فرد حسین‌رضا انتخاب اشعار و سخت گیری او در انتخاب اشعار است او در دو آلبوم قبلی خود به سراغ اشعاری از شفیعی کدکنی، ابتهاج و اخوان ثالث و فریدون مشیری و تنی چند از شاعران معاصر ایران رفته بود. این حساسیت حسین رضا در انتخاب شعر در آلبوم لکی هنارس نیز خود را نشان داده است به گونه‌ای که او سراغ شاعری رفته است که لکی را با دل خود می‌سراید. مرتضا خدایگان شاعر لک زبانی که در شاعرانگی‌اش همین بس که در جامعه‌ی ادبی کوهدشت او را «مرتضای شاعر» لقب داده‌اند. شناخت او نسبت به ادبیات فولکلور لکی و تسلطش نسبت به تاریخ ادبی و اسطوره‌ای ایران عزیز و قوم لک باعث شده تمامی آثار این آلبوم دارای ویژگی‌های تاریخی و نوستالوژیکی شود که می‌توان به جرئت گفت نقش موثری در جذب مخاطب و عجین شدن روح او با تک تک آهنگ‌های این آلبوم بی‌نظیر دارد.
با وجود پی رنگ‌های درخشان موسیقی لکی توانسته در موسیقی خویش تازگی قابل توجهی از خود نشان دهد و برخلاف بسیاری از آثار موسیقیایی بومی که طی سال‌ها شنیده‌‌ایم در ورطه تکرار ملودی‌های گذشته نیفتاده است.
ملودی پردازی و آهنگ و تلفیق شعر و موسیقی بر عهده خود حسین رضا اسدی بوده است. کار مهدی مرتضایی تنظیم کننده‌ی آلبوم نوید بخش آینده‌ای درخشان برای این آهنگساز جوان می‌باشد و بدون شک در آینده از او بسیار خواهیم شنید. او پیش از این آهنگسازی چندین آلبوم را بر عهده داشته است اما به گمان من «هنارس» در کارنامه کاری او نقطه عطفی خواهد بود.

بخش دوم:
این آلبوم شامل 9 قطعه می‌‌باشد که به اختصار به هرکدام خواهم پرداخت.
در آهنگ «سار خس» می‌توان نشانه‌‌های شادی، وصل و رسیدن به مطلو را  هم در شعر و هم در موسیقی زیبای آن دید. توصیفات زیبا و دلنشین با  استفاده از کلمات اصیل لکی و موسیقی بی‌نظیر این تصنیف با صدای دل‌انگیز حسین‌رضا این آهنگ را خاطره‌انگیز کرده است.
آهنگ «چله بر» روایت‌گر یک فراق جانسوز و طلب مهر از یاری است که نیست. شعر زیبا و موسیقی دلنشین این اثر بسیار قابل توجه است اما گمان می‌کنم ویژگی منحصر به فرد این آهنگ فراز و فرودهای هنرمندانه خواننده‌ی کار است. حسین‌رضا اسدی با هنرمندی تمام توانسته با این کار به تصویرسازی ذهنی مخاطب ار فضای حاکم بر این آهنگ کمک دو چندانی کند.
در آهنگ «چل‌سرو» شاعر با بازگشت یار صاحب همه‌ی خوبی‌های جهان خواهد شد و روز و شبش را در خیال یار می‌گذراند. این اثر هم دارای اوج‌های بی‌نظیری است که حسین‌رضا به خوبی هرچه تمام آن را منحصر به فرد کرده است.
آهنگ «پلامار» را می‌توان پروازی عاشقانه میان اسطوره‌های تاریخی  قوم لک و در مقیاسی بزرگ‌تر ایران عزیز دانست. این آهنگ «هانای دل هایی» است که هنوز نور امیدی را در خود حفظ کرده‌اند.
قطعه آوازی «گلارا» که تنها قطعه آوازی این آلبوم است با تحریرهای شنیدنی حسین‌رضا بدون شک زمزمه دلتنگی‌های لک زبانان خواهد شد و سال‌ها در حافظه موسیقیایی آن‌ها ماندگار خواهد بود.
قطعه‌ی «هرنگ» روایت‌گر فانی شدن عاشق برای معشوق است. شعر خاص موسیقی نو و اجرای بی‌نظیر خواننده این اثر را بسیار شنیدنی کرده است.
قطعه «میمنای» مرهم زخم‌های «تازه توژ بسته» است. جایی که درد و درمان یکی است تلفیق نالیدن از درد و طلب درمان کردن ماجرایی شنیدنی خواهد بود. این قطعه نیز هنر مهدی مرتضایی و حسین‌رضا اسدی خواننده‌ی آن را بیش از پیش نشان می‌دهد.»
قطعه «آمان گلیا» که بر اساس تصنیفی قدیمی در موسیقی لکی به همین نام ارائه شده است بر خلاف تصور، توانسته است به دور از تقلیدهای متدوال شخصیت مستقل خود را حفظ کند و بعد از شنیدن آن، مخاطب این استقلال را هم در شعر بسیار زیبا و هم در موسیقی و صدای خواننده به خوبی درک خواهد کرد.
قطعه‌ی «هنارس» که نام آلبوم هم برگرفته از نام همین قطعه است را می‌توان گل سر سبد این آلبوم دلنواز دانست. موسیقی و شعر الهام‌بخش آن و اجرای مثال زدنی حسین‌رضا اسدی توانسته این قطعه را به یکی از بهترین‌های موسیقی زاگرس تبدیل کند.
نوشتن از ظرافت‌های موسیقیایی این اثر ارزشمند بدون شک از اهل فن بر می‌آید و من تنها به عنوان یک شنونده‌ی علاقه‌مند به موسیقی و به خصوص موسیقی لکی از دریچه‌ی نگاه خود به این اثر ارزشمند هنری پرداخته‌ام.
به دوست‌داران موسیقی به خصوص موسیقی لکی، خریدن و شنیدن نسخه‌ی اصلی این آلبوم دل‌انگیز را پیشنهاد می‌کنم.

*چاپ شده در سیمره 468(11 مهرماه 97)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  منصور صفری بیرانوند منصور صفری بیرانوند پنج شنبه, 03 آبان 1397 ساعت 19:24

    هنارس حسین رضا اسدی زیباترین اثری است که من دیدم وهر بار با شنیدن این اثر ارزشمند واقعا لذت میبرم ، هزار بار احسنت به این هنرمند جوان لکستانی
    _ منصورصفری بیرانوند از بیرانشهر لکستان

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004