چاپ کردن این صفحه

بررسی تفسیر فلسفی و عرفانی ملاصدرا بر آیه‌ی نور

چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 18:35 شناسه خبر: 4056 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 سیمره- گروه کتاب: بررسی تفسیر فلسفی و عرفانی ملاصدرا بر آیه‌ی نور، نوشته‌ی فاطمه محمودوند به همت انتشارات اردی‌بهشت جانان چاپ و منتشر شد.

 این کتاب با موضوع نقد و بررسی تفسیر فلسفی و عرفانی ملاصدرا بر آیه‌ی نور با شمارگان یک‌هزار نسخه و به قیمت 20 هزار تومان در چهار فصل تنظیم و سامان یافته است.

در فصل اول آیه‌ی نور، معنای لغوی و اصطلاحی نور، مفهوم نور در قرآن و احادیث، نور و عرفان، اشاره‌ای به چند دیدگاه از آیه‌ی نور و ... مورد بررسی و تفسیر قرار گرفته است.

فصل دوم این کتاب به نور از دیدگاه فلاسفه، متکلم(امام محمدغزالی) و مفسرین پرداخته است.

در فصل سوم شرایط و شیوه‌های تفسیر قرآن از دیدگاه ملاصدرا بررسی شده است.

فصل چهارم که در حقیقت فصل پایانی این مجموعه است، تفسیر و تاویل ملاصدرا از آیه‌ی نور مطرح و بررسی شده است. سرانجام نویسنده در بخش نتیجه‌گیری می‌نویسد:

«ملاصدرا با شیوه‌ی درخشان و هماهنگ و منسجم خود با زبان عربی موجب شرح و تفسیر نمونه شده، تفسیر صدرا بر این آیه، دانش چشم‌گیر وی را درباره‌ی همه‌ی جنبه‌ها و ابعاد متون تفسیری و علوم قرآنی و به همان اندازه، دانش وی را در حوزه‌ی علوم لغوی، فلسفه، تصوف، فنون بلاغی و صناعات ادبی، علوم طبیعی و کلام و الهیات نشان می‌دهد. در میان همه‌ی این‌ها، جنبه‌ی فلسفی و عرفانی وجه غالب و بارز تفسیر او بر آیه‌‌ی نور آدمی صورت‌بندی‌ها مشایی را در براهین منطقی صدرا برای اثبات وجود خدا به مثابه‌ی نور می‌بیند...»