شما اینجا هستید: خانهفرهنگوقتی آموزش و پرورش لرستان پشت به قبله ذبح می‌شود!

وقتی آموزش و پرورش لرستان پشت به قبله ذبح می‌شود! مطلب ویژه

پنج شنبه, 15 آذر 1397 ساعت 09:15 شناسه خبر: 4059 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
علی جودکی علی جودکی

علی جودکی- سیمره:اشاره: این نوشتاری است محض اطلاع همکاران فرهنگی و دغدغه‌مندان نظام تعلیم و تربیت. در یادداشت بعد مطلبی خطاب به نماینده‌ی ارشد دولت در استان قلمی خواهد شد.
آن‌چه گذشت؛
ماجرا از آن‌جا آغاز شد که پس از پیروزی حجت‌الاسلام حسن روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری (۲۴ خرداد ۹۲)؛ در تاریخ ۲۳ آذرماه ۹۲ سیدحجت‌الله کلانتر بعد از یک سال و دو ماه و پانزده روز، صندلی خود را که ۲۴ متقاضی! داشت به گودرز کریمی‌فر سپرد. (صیدمحمد بیرانوندی، حبیب‌الله خجسته‌پور و خدانظر دریکوند از جمله گزینه‌های مدیرکلی بودند.)
 آقای کلانترِ اصول‌گرا طی مسئولیت کوتاهش، از دست نمایندگان وقت به‌جز ابراهیم آقامحمدی که در انتصابش نقش داشت، همواره تحت فشار بود. ایشان در زمان مسئولیتش بر اساس آن‌چه که «تکلیف» می‌نامید، عمل می‌کرد و بر اصول خویش پای‌بند بود. نگارنده معتقد است این‌گونه عمل کردن درخور ستایش است.


گودرز کریمی‌فرِ اصلاح‌طلب گرچه جوان بود و تجربه‌ای در حد مدیرکلی نداشت اما با بهره‌گیری از مشورت‌های برخی اصلاح‌طلبان و زیرکی ذاتی خود، توانست چالش‌های پیش رو را تا پس از انتخابات دوره‌ی دهم مجلس شورای اسلامی (اسفند ۹۴) پشت سر بگذارد و تا ۷ دی‌ماه ۹۵ به مدت سه سال و شانزده روز در مقابل نمایندگان دوره‌ی نهم و نمایندگان جدیدالورودِ دوره‌ی دهم مقاومت کند.
ماجرای تقابل نمایندگان با مدیران کل آموزش و پرورش با ورود خدانظر دریکوندِ اصلاح‌طلب، وارد فاز جدیدی شد. دریکوند که همگان علاقه‌مندند او را به اسمِ کوچک، «خدانظر» خطاب کنند؛ بالاترین سمتش همان معاونت پشتیبانی بود که پس از انتخابات دوره‌ی دهم مجلس و پیروزی صیدمحمد بیرانوندی تنها نماینده‌ی اصلاح‌طلب استان نصیبش شده بود.
 خدانظر به‌‌رغم داشتن بسیاری ویژگی‌های مثبت، نه خود تجربه‌ی کافی در حد مدیرکلی داشت و نه مشاوره‌های خوب دریافت می‌کرد! خدانظر به قول لری خودمان میوه‌اش شیرین بود،(حداقل برای اصلاح‌طلبان) اما این میوه‌ی شیرین به سرعتی باورنکردنی دست‌خوش آفت‌هایی شد که همه او را رها کردند؛ به نحوی که در اواخر دوران مدیریتش، حتا برخی از نزدیکان او برای تصاحب صندلی‌اش به تکاپو افتادند!
او زمانی به اشتباهاتش پی برد که خیلی زود؛ دیر شده بود!
 عملیات انتحاریش در عزل چهار رییس آموزش و پرورش(کوهنانی، رومشکان، پل‌دختر و ناحیه دو خرم‌آباد) و حکایت «اداره‌ای با دو رییس؛ من ابلاغ دارم کلید ندارم و او کلید دارد و ابلاغ ندارد!» آخرین پرده از دوران مسئولیت یک سال و دو ماهه خدانظر دریکوند بود.
در تاریخ ۸ اسفند ۹۶ سیداحمدعلی موسوی‌نیا از نیروهای چپِ سنتی، سکاندار دستگاه پهن پیکر و پیچیده‌ای شد که بیش‌ترین افراد تحصیل‌کرده و مدعی را در خود جای داده است. 
سیداحمدعلی طی دوران سرپرستی‌اش، به همان اندازه که نظر نمایندگان را تامین می‌کرد، متنفذین اصلاح‌طلب را از خود رنجور می‌کرد و این‌گونه شد که در تاریخ ۱۶ اردی‌بهشت ۹۶ صندلی خود را پس از دو ماه و هشت روز به رضا زینی‌وند مقدم سپرد.
رضا زینی‌وندِ اصلاح‌طلب که با حمایت‌هایی در سطوح بالای مقام عالی وزارت، شورای معاونین و چند نفر از اعضایِ کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس وارد این عرصه شد، از همان ابتدا با شعار استقلال آموزش و پرورش و هدایت این دستگاه در ریل تخصصی وحرفه‌ای خود، کارش را آغاز کرد.
وی به‌رغم وجود موانع و مشکلات متعدد توانست طی ۶ ماه گذشته اوضاع را به خوبی مدیریت کرده و عملکرد قابل دفاعی از خود نشان دهد.

  و اما امروز؛
 این روزها سهم‌خواهی‌ها بیش از پیش ادامه دارد و دستگاه تعلیم و تربیت فشارهای مضاعفی را تحمل می‌کند.
این مظلوم (آموزش و پرورش لرستان) طی چند سال اخیر بی‌محابا به مسلخ کشیده شده و هیچ دل‌سوزی گوشه‌ی چشمی به ۳۳۰ هزار دانش‌آموز معصوم این دیار ندارد.
 گاهی ذبحی می‌شود رو به قبله، برای امری خیر و در راه رضای خدا؛ اما اکنون این مذبوح نه در راه رضای خدا، بلکه پشت به قبله و به خواست برخی نمایندگان به پای تمامیت خواهی‌ها و انتقام‌کشی‌های سیاسی ذبح می‌شود.

کلام آخر؛
زندگی صحنه‌ی یکتای هنرمندی ماست،
هرکسی نغمه‌ی خود خواند و از صحنه رود،
 صحنه پیوسته به‌جاست،
خرّم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد...
مانا باشید.

*چاپ شده در سیمره 476(12آذر97)

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  مجمد مجمد سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 12:28

    مقاله و نوشته خیلی خوبی است. آنچه که در دلمان مانده بود بکوئیم، یکجا گفته شده.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004