شما اینجا هستید: خانهفرهنگآنتولوژی شعر شاعران خوزستان با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها»

آنتولوژی شعر شاعران خوزستان با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها»

یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 18:24 شناسه خبر: 4067 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

گروه کتاب- آنتولوژی  شعر شاعران خوزستان با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها» اثر سریا داودی‌حموله در نشر سیب سرخ منتشر شد. در جلد اول و دوم  آنتولوژی شعر خوزستان  با عنوان «کبودی همه‌ی سپیدی‌ها» کارنامه‌ی شعری بیش از صد شاعر مورد واکاوی قرار گرفته است.

 در این کتاب شاعران خوزستان‌ از نظر رویکردی که به جریان‌‌های ادبی دارند‌‌، به پیشکسوتان پیشتاز‌‌، فرم‌گرایان پیشرو‌‌، تجربه‌گرایان پیشگام‌‌، ساختارگرایان نواندیش و مضمون‌گرایان مدرن تقسیم شده‌اند.

به واسطه‌ی حرکت نیمایوشیج جریان‌های مختلفی در شعر معاصر پدید آمده‌است. با توجه به این مهم که در سال‌های متوالی «زبان، لحن، فرم» تغییر کرده است. برخی شاعران دغدغه‌ی بازی‌های زبانی و فرمی دارند و به «هنجارشکنی در معنا»  و  «هنجارشنی در فرم» کارهای برجسته‌ای ارائه دادند. یا با تغییراتی در فرم، زبانیت را وارد شعر کردند... به طور مختصر به واسطه‌ی عدول از نرم و هنجار ظرفیت‌های زبانی بسیاری وارد شعر فارسی شده است.

شعر خوزستان به شدت اجتماعی و تعارضی است. شاعران این خطه در پی نشان‌دادن زوایای پنهان زندگی  هستند. معمولاً بر ساختارهای انتقادی‌ـ اجتماعی تاکید دارند. در ادبیات معاصر کارهای مهمی را ارائه داه‌اند و ادبیات  به خاطر شاعران جنوب همیشه سر تعظیم دارد.

تحولات شعر زنان خوزستان هم بعد از دهه‌ی هفتاد بازنمود بارزی دارد و در فراز و فرودهای شعر معاصر  بدعت‌گذاری‌های زنان هم از نظر پنهان نمانده است. با توجه به تجربه‌گرایی و آوانگاردیسم نشان دادند که در حوزه‌های مختلف ادبی از قدرت ذهنی برخوردار هستند، و رویکردهای تعارضی و تقابلی نمایان‌گر خلاقیت و نوآوری بانوان شاعر است.

در آنتولوژی شعر شاعران خوزستان با توجه به مولفه‌هایی نظیر عدم قطعیت، تشکیک‌گریز از معنا محوری، منولوگ‌گویی چند مرکزی بودن شکست و گسست و پیوست روایت‌ها بازی‌های زبانی، عناصر بینامتنی... ساختارهای  متعددی به ‌وجود آورده‌اند و به فضاهای فرامتنی،کشف و شهود، حقیقت و واقعیت، تخیل و عاطفه، جنبه‌های جنسیتی(شعر زنانه و شعر مردانه)، الگوهای ذهنی و زبانی، هستی‌شناسی و  نظام استعاره‌ای و اسطوره‌ای.... گونه‌های مختلف روایی را به تصویر کشیده‌اند.

در پیشانی‌نویس آنتولوژی  «کبودی همه سپیدی‌ها» آمده است که:

شعر بزرگ‌ترین معجزه‌ی هستی است. تنها شاعر می‌داند که چه قدرتی درکلمات نهفته است!

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004