شما اینجا هستید: خانهفرهنگتأملی در مقوله‌ی پرسش و پرسش‌گری

تأملی در مقوله‌ی پرسش و پرسش‌گری

سه شنبه, 27 آذر 1397 ساعت 09:42 شناسه خبر: 4079 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
عابدین پاپی عابدین پاپی

عابدین پاپی- سیمره: پرسش به معنی پرسیدن، سوال، باز خواست و حال‌پژوهی است و در معانی دیگر پرسنده (سوال کننده) و پرسیده (سوال شونده) هم به‌کار می‌رود. پرسش‌گر به کسی گفته می‌شود که گرایش به پرسیدن دارد. در بیانی دیگر، به معنی کسی است که برای نیل به افکار و اهداف معینی از خویش، جامعه و طبیعت سوال می‌کند. به افرادی که کار تحقیق و پژوهش در جوانب مختلف می‌کنند و برای هر موضوعی پرسش‌نامه‌هایی را تهیه می‌نمایند پرسش‌گر می‌گویند. بنابراین، پرسش‌گر و پرسش‌گری در کنار هم زیست می‌کنند و لازم و ملزوم یک‌دیگرند و پرسش‌های مدنظر پرسش‌گر، پرسش‌گری است.


پرسش‌گری یک فن و حرفه است و یا یک تخصص؟ بنابراین، در این گفتار قصدِ بر آن است تا که با پرسش‌نامه‌هایی از خویش پرسش و پرسش‌گری را در جهاتی مشخص و مدون نماییم. سوال نخست این است که پرسش چگونه در هستی به وجود آمد و چگونه در جامعه به وجود می‌آید؟ در جواب به این که پرسش چگونه در هستی به وجود آمده است سندی در دست نیست و معلوم نیست که اولین پرسش‌گر چه کسی بوده است زیرا که نخستین کسی که به وجود آمده است هم خود یک پرسش دیگری است که چگونه به وجود آمده است و جهان هستی نیز پرسش دیگری است که چگونه به وجود آمدن آن را تنها به یزدان پاک نسبت می‌دهند اما فکر می‌کنم اولین پرسش در هستی زمانی به وجود آمد که انسان خود را شناخت و پرسش‌هایی را از شناخت خویش کرد به عنوان مثال: مولوی می‌گوید: از کجا آمده‌ام آمدنم بهر چه بود/ به کجا می‌روم‌؟ آخر ننمایی وطنم/ مانده‌ام سخت و عجب کز چه سبب ساخت مرا/ یا چه بود مُراد وی از این ساختنم.
مولوی وقتی به شناختی معرفت‌شناسانه از خود می‌رسد از خویش پرسش می‌کند که از کجا آمده‌ام و این آمدن از برای چه چیز بوده است اما در مصرع دوم پرسش می‌کند که به کجا باید بروم که از وطن خویش بی‌خبرم و سوال دوم را از آفریننده هستی می‌کند و هنوز هم جوابی را دریافت نکرده است که این آمدن و رفتن چگونه است یا که به چه طعم و مزه‌ای است‌.
بدین حال، پرسشِ همه‌ی عُقلای قوم اعم از فیلسوف‌، نویسنده‌، هنرمند و یا مردم برای رسیدن به شناختی از خویش از برای حیات و زندگی است. در بیانی دیگر، می‌توان چنین پنداشت که ابتدا هستی به وجود آمده و پرسش‌هایی که از چگونگی به وجود آمدن هستی شده است را می‌توان معیار همین معنا دانست. انسان ابتدا از خود سوال می‌کند که چگونه به وجود آمده است و بعد از طبیعت سوال می‌کند که چگونه به وجود آمده است و به وجودن آمدن خویش و طبیعت را از آفریننده‌ی طبیعت (هستی) سوال می‌کند. لذا به وجود آمدنِ خودِ هستی، یک بحث فلسفی است و چگونه در جامعه به وجود آمده است را می‌توان مبحثی اجتماعی قلمداد کرد. بحث فلسفی پرسش ریشه در معرفت‌شناسی انسان دارد و هر چه‌قدر که انسان‌ها شناخت بیش‌تری از خود و پیرامون خویش پیدا کنند به چگونگی وجودِ پرسش پی خواهند برد. در مقوله‌ی اجتماعی آن که با روساخت‌های زندگی ما عجین و کلاف خورده به شکل و شاکله‌ای دیگر نمود دارد‌. پرسش در جامعه در چند شکل خود را نشان می‌دهد و نخست پرسش از خود است. پرسش از خود که در شعر به آن مونولوگ(خودگویی) می‌گویند باز به دو صورت چهره می‌شود. نخست پرسش انسان از یافت‌ها و دریافت‌های روزمره است و دیگر پرسش فرد از عالم معنای خویش است. هر انسانی یک عالم معنا در درون خویش دارد که برای نیل به ویژگی‌های این عالم از خویش پرسش‌هایی متعدد می‌کند تا به نوعی معرفت و سرشت درونی دست یابد. دوم پرسش از جامعه است. پرسش از جامعه در دو بعدِ نیاز و پرسش‌گری خود را نشان می‌دهد. در بعدِ نیاز فرد برای این که مشکل اجتماعی و روزمره‌ی آن مرتفع شود، سوال می‌کند. مثلاً از مردم پرسش می‌کند که می‌خواهم به این نشانی بروم ما را راهنمایی کنید و یا به مانند پرسش دانش‌آموز از معلم یا پرسش دانشجو از استاد. این پرسش‌ها از روی نیاز است و افراد به خاطر نیاز خویش پرسش می‌کنند، در بعد دیگر که پرسش‌گری است؛ فرد یک جست‌وجوگر است و می‌خواهد که به شناخت‌های کافی از جامعه دست یابد. او یک محقق و یا کار گزار در دایره‌ی‌های اجتماعی و اقتصادی است و پرسش‌نامه‌هایی را که تنظیم می‌کند به خاطر رسیدن به فهمی درست از جامعه و این فهمِ درست، هم نیاز اساسی جامعه است و هم نیاز مبرم پرسش‌گر.
پرسش‌ها بر اساس مناسبات اجتماعی و تقابل‌های رفتاری صورت می‌پذیرند. در برخی موارد یک کنش یا رفتار ممکن است که واکنشی مثبت را به همراه داشته باشد و یا این که از واکنشی منفی برخوردار باشد. هر رفتاری یک پرسش است و جواب به آن رفتار را نیز پرسش دیگری است. به عنوان مثال: وقتی از یک بقالی سوال می‌کنید که پرتقال یا سیب کیلویی چند است؟ شما یک رفتار اجتماعی را ایجاد کرده‌اید و اگر این رفتار اجتماعی عامدانه و متداول باشد پی‌آمدش مثبت است و اگر پرخاش‌گر و تند باشد پیامدی ناخوشایند را تصویر می‌کند که به آن تقابل می‌گویند. پرسش نوعی گفت‌وگو است که ممکن است تبدیل به هنجار شود یا ناهنجاری و بستگی به نوع پرسنده و پرسیده دارد.
سوم پرسش از طبیعت است. پرسش از طبیعت یک گفت‌وگوی نامحسوس است و برخی اعتقاد دارند که سخن گفتن با ماه و یا خورشید یک دیوانگی محض است اما این طور نیست. پرسش از طبیعت پرسش از خودِ طبیعت نیست بلکه پرسش از «سرشت» طبیعت است. سرشت طبیعت دارای معنا و مفهوم است و این معنا به صورت ناخود آگاه به ما منتقل می‌شود. به عنوان مثال: خورشید یک نشانه‌ی طبیعی است و انسان هم یک نشانه‌ی طبیعی است‌. خورشید نور دارد و انسان زبان‌. در عالم معنا این نشانه‌ها با هم پیوند دارند و این پیوندها گاهی جای خود را با هم عوض می‌کنند به طوری که می‌گویند فلانی انسان روشن‌فکری است و یا فردی نورانی است‌. زبان خورشید نیز در شعر جایز است به گونه‌ای که دردنیای مجاز (شعر) گفت‌وگو به جای زبان در شعر می‌نشیند و خورشید نیز می‌تواند گفت‌وگوگر ماهری باشد چه این که شب و روز در سخن گفتنِ با عالم معناست.
پرسش از طبیعت پرسش از یک درخت بی‌جان نیست بلکه پرسش از مفاهیمی است که تمام ساختار یک انسان را شامل می‌شود و شاعران و هنر مندان در شعرشان بارها درخت را به انسان و زندگی  انسان تشبیه کرده‌اند:(بی‌سایه‌تر از خویش حضوری ندیدم/ حق با درخت است قبولم نمی‌کند) و این نشانه‌ی طبیعی را الگوی انسان‌ها قرار داده‌اند. طبیعت حرف می‌زند اما حرف زدن طبیعت به مانند انسان محسوس نیست. انسان به وسیله‌ی فکر اصوات زیادی را در دایره‌ی معنا می‌آورد و این معانی را به وسیله‌ی زبان بیان می‌کند اما حرف زدن طبیعت به صورت دیگر رخ می‌نمایاند. به عنوان مثال: صدای باران یا آواز آب و فریاد رعد و برق خود نوعی حرف زدن محسوس است اما شکل آن با انسان فرق می‌کند. ممکن است باریدن باران به ما درسی را بیاموزد که یک انسان نمی‌تواند به انسان دیگر بیاموزد و یا تولد یک گل آن‌قدر آموزنده باشد که این آموزندگی را یک انسان نداشته باشد. یا یک کوه آن‌قدر برف و بوران را به خود دیده است که انسان‌ها این‌گونه سختی‌ها را به اندازه‌ی کوه تجربه نکرده‌اند. انسان‌ها حرف می‌زنند ولی طبیعت با عمل خود این را به نمایش می‌گذارد. خیلی از رفتارهای طبیعت نوعی زبان است که به زبان بی‌زبانی تصویر می‌شوند. عمل‌گرایی در بافتار طبیعت به مراتب از انسان‌ها بالاتر است و روحِ طبیعت در همه‌ی حرف‌ها و زبان‌های ما وجود دارد‌. بنابراین پرسش از طبیعت به معنی پرسش از عملکرد طبیعت و بافتار و ساختار رفتاری آن است‌.
چهارم؛ پرسشی است که نه از جامعه پرسیده می‌شود و نه از خودمان. این نوع پرسش نوعی بی‌پرسشی قلمداد می‌شود. بی‌پرسش نشئت گرفته از نوع شخصیت ماست. شخصیت ما ممکن است که شخصیتی پرسش‌گر نباشد بلکه شخصیتی شنونده باشد. شنونده کسی است که همه‌ی پرسش‌ها را می‌گیرد و می‌فهمد ولی به آن‌ها پاسخ نمی‌دهد و یا فردی است که اصلاً شنونده نیست و چنین رفتار اجتماعی را یاد نگرفته است. افرادی که شنونده نیستند نه از خود پرسش می‌کنند و نه از جامعه.
پنجم؛ پرسش از گذشته است. گذشته به مانند صندوق خاطراتی است که هر روز ما این صندوق را باز و بسته می‌کنیم و خاطرات تلخ و شیرین خود را در این صندوق به یاد می‌آوریم. گذشته چیزی نیست که به فراموشی سپرده شود، زیرا بخشی از زندگی به شمار می‌رود که در هر شرایطی ما را هم‌راهی می‌کند. ممکن است شما در گذشته ناکامی‌های فراوانی داشته‌اید اما در حال به کامیابی‌های قابل وصف و توجهی رسیده باشید و این به منزله‌ی این نیست که کامیابی‌های شما بر گذشته‌ی ناکام شما سایه افکنده است. هر لحظه که از عمر انسان می‌گذرد آکنده از حوادث تلخ و شیرین است و این حوادث در ذهن ما به صورت خاطره ضبط و ثبت می‌شوند و ذهن این خاطرات را به وقت معین و همگام با دیدن مکان‌های مرتبط تداعی می‌کند. بنابراین انسان همیشه از خویش پرسش‌هایی دارد که چرا قبلاً کارهایی را انجام دادم که می‌بایست این کارها را انجام نمی‌دادم! و ای کاش فلان کار را در جوانی انجام می‌دادم یا این که می‌گوید کاشکی تجربه‌ی امروز را دیروز داشتم و یا این که چرا فلان حوادث یا مصیبت دامن‌گیر من شد؟ تداعی این‌گونه پرسش‌ها در ذهن هرگز منجر به بازسازی ساختمانِ گذشته‌ی ما نخواهد شد و تنها راهِ ما اندیشیدن به حال از برای آینده‌ای طلایی است. انسان تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند به گذشته برگردد اما باحالِ خویش می‌تواند آینده‌ای روشن را بسازد و اگر آینده درستی را بسازیم جایگزین گذشته‌ی تاریک ما خواهد شد. وجدان ما همیشه به عنوان پرسش‌گری است که در مقابل گذشته‌ی ما قرار می‌گیرد و مُدام از تلخی‌ها و شیرینی‌های زندگی گذشته‌ی ما پرسش می‌کند و گمان می‌رود قانع کردن وجدان درونی خویش بتواند گذشته‌ی ما را در زوایایی قانع کند. او یک قاضی است که در بین ما و گذشته‌ی ما قضاوت می‌کند. پرسش از خویش و ندامت از کردارهای گذشته‌ی خویش و گرایش و سازش به سمت وضعیتی مطلوب‌تر ما را با گذشته آشتی می‌دهد. اغلب کارهایی را که در گذشته به ضرر ما بوده را نبایستی انجام دهیم و کارهای بد را باید ترک کرد و کارهای خوب گذشته را تقویت نمود. تقویت کارهای خوب گذشته خود منجر به جایگزینی بخشی از کارهای بد ما درگذشته خواهد شد. انسان با گذشته زندگی نمی‌کند اما بخشی از زندگی او به صورت ناخود آگاه در گذشته است. زندگی هر روز با لباسی متفاوت خود را به ما نشان می‌دهد و هر لباسی مختصِ به قامت کسی است و کسی که لباس دیگران را می‌پوشد فرد موفقی در این هماورد نیست و کسی که لباس‌های گذشته خود را می‌پوشد در واقع از حالِ خویش چیزی نفهمیده است.
ششم؛ پرسش از حالِ خویش است. پرسش از حال خویش در چند حالت طرح ریزی می‌شود. نخست پرسشی است که من به عنوان یک انسان هدفمند باید چه کارهایی را انجام بدهم تا به هدفم برسم دوم برای این کارها چه برنامه‌هایی را باید داشته باشم و سوم این که، برنامه‌ها را در چه موقعیتی و زمان مناسبی باید انجام دهم تا که نتیجه‌ای نهایی را بگیرم. حالِ انسان به منزله‌ی حیات انسان است و هر اشتباهی که در زمان حالِ خویش داشته باشیم به تاریخ شومِ گذشته‌ی ما می‌پیوندد. پرسش از حالِ خویش در هر برهه‌ی زمانی که باشد بایستی از برای کسب توفیقات معین و سازنده‌ای باشد.
اگر انسان حالِ خویش را خوب بسازد آینده‌ی خود را تضمین کرده است اما ممکن است که در ساختن حالِ خویش جبر اجتماعی و طبیعی هم دخیل باشد و ما را از آن اهداف متعالی باز دارد. انسان همیشه زندگی خویش را بر اساس تعقل و تدبر پایه‌ریزی می‌کند اما بعضی وقت ها تعقل و تدبر کار ساز نیست زیرا که زندگی به سمت و سیاقی دیگر می‌رود که هدایت‌گر آن جبر طبیعی و اجتماعی است. هر چند هم که از حالِ خویش پرسش کنیم که چرا مسیر زندگی ما را این چنین رقم می‌زنی باز ممکن است که جوابی را از جانب وی دریافت ننماییم !
هفتم؛ پرسش از آینده‌ی خویش است. شاید این سوال به ذهن خواننده خطور کند که آیا از آینده هم می‌شود پرسش کرد آینده‌ای که هنوز نیامده است؟ در پاسخ باید گفت که حق با مخاطب است زیرا که پرسش از آینده‌ای که هنوز متولد نشده است در واقع پرسش منطقی و معقولی شاید نباشد. انسان از چیزی پرسش می‌کند که وجود دارد و چیزی که وجود ندارد در واقع قابل طرح پرسش یا پرسش‌هایی نیست‌. پرسش از آینده برای افراد عامه کاری بس دشوار و غیر معقول است چه این که عوام آگاهی لازم از آینده‌ی خویش و هستی ندارند. برای عوام دنیای آینده دنیایی قابل پیش‌بینی و محسوس نیست و برای چیزی که قابل پیش‌بینی و عینیت  نباشد اهمیتی قائل نیستند. از جانبی دیگر، از دیر باز مقوله‌ای به نام آینده نگری وجود داشته و چه بسا انسان‌هایی دانا و اندیشمند که آینده‌ی خود و جامعه‌ی پیرامون خود را پیش‌بینی کرده‌اند و امروزه از این آدم‌ها به عنوان الگوهای ماندگار جامعه یاد می‌کنند و اینان چراغ راهِ همه‌ی جوامع در جهت رسیدن به مقاصد نهایی بوده‌اند.
پرسش از آینده همیشه از آنِ خواص بوده و خواص همیشه در حالِ خویش به آینده‌ای روشن برای مردم فکر کرده‌اند و دنیایی فراتر و مهتر از زمانِ حالِ خود را برای مردم کشف و مقرر ساخته‌اند. آینده از آنِ آینده‌نگران است و آینده‌نگران همیشه با پرسش از خود و پیرامون خود و فراتر از عینیت خود و جهان سعی داشته‌اند تا که به آینده‌ای قابل توجه و کارآمد دست یابند که این آینده بتواند حال ما را بسازد. آینده‌ای که افراد خاص می‌سازند برای آیندگان است و به همین خاطر است که آدم‌ها در حالِ خویش از آینده‌ی ساخته شده درک و فهمی ندارند.  

*چاپ شده در سیمره 477(22 آذر97)

 

 

 

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004