شما اینجا هستید: خانهفرهنگمحمد علی موحد: سیستم آموزشی تست‌محور پدر ما را درآورده

محمد علی موحد: سیستم آموزشی تست‌محور پدر ما را درآورده مطلب ویژه

چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 13:32 شناسه خبر: 4082 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 

 

 

مردم از این نظام شکایت دارند که سترون و ناکارآمد است که شور شور و شوق جوانان را می‌کشد و شمع اشتیاق نوجوانان را خاموش می‌کند.

محمدعلی موحد در مراسمی که عصر روزسه‌شنبه(27 آذرماه) در تجلیل از شخصیت علمی وی برگزار شد، از نظام آموزشی کشور از پایه تا دانشگاه انتقاد کرد و گفت:« نظام آموزشی ما از صدر تا ذیل آفت زده، سترون و خاموش کننده شوق نوجوانان و جوانان است.»

 

به گزارش ایرنا؛ استاد موحد افزود:« در چنین جمعی باید بگویم که نظام آموزشی ما از صدر تا ذیل از سطوح ابتدایی در دبیرستان تا مراکز آموزشی ادواری که به تدریس در بخش‌های متفاوت مشغولند، همه آفت زده‌اند. مردم از این نظام شکایت دارند که سترون و ناکارآمد است که شور شور و شوق جوانان را می کشد و شمع اشتیاق نوجوانان را خاموش می‌کند.»

موحد ادامه داد: «درباره‌ی سوالات طرح شده در مدارس مقالاتی نوشته‌ام و در روزنامه‌ی اطلاعات و مجله نگاه نو چاپ شد. عنوان مقاله من در روزنامه‌ی اطلاعات این بود استهزای دین است یا افسوس دانش، که علم اگر این است بگذار و برو. این تنها حرف من نبود، حرف همه بود همه مردم با من هم‌دل و هم‌زبان بودند. این سیستم آموزشی تست محور پدر ما را درآورده است. یونسکو، برای این نیست که فلان بازار مخروبه را ثبت کنیم و دلمان خوش باشد می‌خواهم بدانم آیا اصلا این نهاد جایی دارد که بتواند سیستم آموزشی ما را تغییر دهد.»

 

آن‌هایی که از این نظام آموزشی خلاص می‌شوند مریم میرزاخانی می‌شوند

بچه‌ها وقتی از این سیستم خلاص می‌شوند مریم میرزاخانی‌ها هستند و این موضوع بسیار مهم است.

وی در بخش دیگر حرف‌هایش به دانشجویان و جوانان گفت: «دو فوشه کور عنوان کتاب را در جست‌وجوی گوهر گذاشته است. او این رو از خود شمس گرفته که درباره‌ی بازرگانی که همه سرمایه‌اش را خرج کرد که دنبال گوهری بگردد، او می‌گوید آن بازرگان منم و گوهر مولاناست، جوانان باید توجه کنند که طلب مهم است و‌ تفاوت انسان بعد از رنسانس و قبل از رنسانس تفاوت انفعال و فعالیت است، انسان بعد از رنسانس کنش‌گر است و این بسیار اهمیت دارد، ما باید به شمس و مولانا توجه کنیم در شمس و مولانا چه هست؟ مولانا را صوفی معمولی می‌شناسیم اما باید عمق اندیشه را دریابیم. اگر خدا بزرگ است باید تو هم بزرگ باشی و متابعت محمد این است که اگر محمد به معراج رفت باید تو هم بروی. هیچ کجا توقف نکن و همیشه پیش برو. به هیچ چیز نباید قانع شد شمس و مولانا دشمن میان‌مایگی و ابتذال بودند و این‌گونه است که شمس می‌گوید در این شهر قحط خورشید است. جوانان باید طالب باشند و این طلبیدن است که راه نجات است.»

 

شمسی که موحد معرفی می‌کند به هیچ وطنی تعلق ندارد

حسین معصومی همدانی گفت:« دکتر موحد در دو دهه اخیر است که بر عموم اهل قلم شناخته شده ایشان همیشه ترجیح داده اند در عضویت خود به کار خود مشغول باشند و شهرت را نافی دانش می دانستند. اما ترجمه‌های ایشان از عمق دانش ایشان صحبت می‌کنند ایشان در مقام حقوقدان از نفت ایران در جهان حمایت می کردند و سال‌ها در همین دانشگاه تهران حقوق درس می‌دادند».

وی افزود: «کار اصلی دکتر موحد در حقوق نفت بود که این موضوع ارتباط گسترده‌ی اجتماعی را ایجاب نمی‌کرد ایشان چشم‌اندازهایی را می‌دید که از چشم همکارانش پنهان بود پرهیز از ورود به جدال‌ها، سبب شد که چهره‌شان شناخته شده نباشد این رفتار که از جریانات روز بود، باعث شد که به کار تحقیق بپردازد زمانی که ایشان در کتابخانه‌های جهان گذرانده را اگر در نظر بگیریم، تازه متوجه می‌شویم که در بهره‌برداری از زندگی چقدر کوشا بوده‌اند.»

معصومی ادامه داد:« دکتر موحد به بزرگ‌داشت نیاز ندارد بزرگان چگونه زیستند و چگونه از زندگی بهره گرفتند همه آن‌ها در مورد شخصیت ایشان صدق می کند. حضور فیزیکی دکتر موحد به صد کتابخانه می‌ارزد ایشان از کسانی هستند که عامل ثبات و گردش کار فرهنگی در جهان هستند. شمسی که او معرفی می کند حتی تبریزی و آذربایجانی نیست حتا ایرانی هم نیست مسعود جهانی است.»

در این نشست، محمدرضا شفیعی کدکنی، فتح الله مجتبایی، توفیق سبحانی، محمدحسن طالبیان، رییس سازمان میراث فرهنگی، غلامعلی حداد عادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نماینده‌ی مردم خوی در مجلس شورای اسلامی. نمایندگان یونسکو، حسن بلخاری رییس انجمن مفاخر ایران و جمعی از استادان دانشگاه تهران حضور داشتند.

 

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  امیر امیر چهارشنبه, 28 آذر 1397 ساعت 20:31

    سپاس فراوان از عزیزان سیمره برای کارگزاری این مقاله ی فرهنگ ساز وانسان ساز

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004