شما اینجا هستید: خانهفرهنگنوای جادویی سرنا در دیارشاپورخواست

نوای جادویی سرنا در دیارشاپورخواست مطلب ویژه

دوشنبه, 03 دی 1397 ساعت 08:03 شناسه خبر: 4099 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

 جشنواره‌ی سُرنانوازان زاگرس‌نشین در خرم‌آباد برگزار شد

سیمره- گروه فرهنگ و هنر: نوای جادویی سُرنا، این ساز کهن ایرانی، دو شب تالار شهیدآوینی خرم‌آباد را در واپسین روزهای آذر ماه، حال و هوایی دیگر بخشید. اگر بگوییم لرستان سرزمین سرناست سخنی به گزاف نگفته‌ایم. این‌بار دیار مفرغ و بلوط به میهمانی سازهای محلی کوک شد. 

سرنا، دیرین زاگرسیان در سوگ و سور، در کهن‌دیار شاپورخواست، غوغا به‌پا کردو چه غوغایی! تا چند سال پیش سرنا غریب بود و می‌رفت گرد فراموشی و بی‌مهری آن را به بایگانی‌ها بسپارد اما با همت جوانان باذوقی چون «احسان عبدی‌پور»، سرنا نه تنها زنده ماند بلکه مورد توجه قشر جوان علاقه‌مند به موسیقی قرار گرفت.

به گزارش سیمره، «جشنواره‌ی سُرنانوازان زاگرس‌نشین»، به منظور حفظ و اشاعه‌ی «سُرنا» و «سُرنا‌نوازی» و «مقام‌های سُرنا»،  به همت انجمن موسیقی لرستان و با همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان بیست‌و‌چهارم و بیست‌و‌پنجم آذر ماه، در تالار شهید آوینی خرم‌آباد برگزار شد. 

 

احسان عبدی‌پور، دبیر این جشنواره در آیین «آغازین» جشنواره اعلام داشت: «پس از  انتشار فراخوان جشنواره، مجموعاً ۶۷ اجرای سُرنا و تعداد هفت مقاله، از سطح منطقه، به دبیرخانه‌ی جشنواره رسید و پس از گذشت مهلت قانونی ارسال آثار، هیئت انتخاب آثار، متشکل از استادانِ عزیز جناب آقایان:دکترسیامک موسوی اسدزاده، امین عباسیان، حشمت‌اله فتحی، مجتبی رومیانی و بنده به بررسی آثار پرداختیم و نهایتاً در بخش «سرنانوازی»، از میان ۶۷ اجرایِ رسیده به دبیرخانه‌ی جشنواره، تعداد ۲۳ تن از هنرمندان سرنانواز استان‌های: اصفهان، ایلام، چهارمحال‌و‌بختیاری، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، کهکیلویه‌و‌بویراحمد و لرستان‌ را برای اجرا در این جشنواره معرفی نمودیم.»

 وی ادامه داد:« در بخش «مقالات»، از میان هفت مقاله‌ی رسیده به دبیرخانه‌ی جشنواره، یک عنوان مقاله از استان‌ لرستان برای ارائه به صورت سخن‌رانی انتخاب شد. هم‌چنین با نظر اعضای این هیئت، پنج تن از سرنانوازان برجسته‌ی استان‌های ایلام و لرستان برای تقدیر از آن‌ها انتخاب شدند که در مراسم پایانی جشنواره، مورد تقدیر و تکریم قرار بگیرند.»

این جشنواره، با استقبال علاقه‌مندان به هنر موسیقی روبه‌رو شد و تالار محلِ اجراء، هر دوشب، مملو از هنردوستانی بود، که مشتاقانه به تماشای اجراها نشستند.

نخستین اجرای شب نخست، به سرنا نوازی «امیرمحمد بسطامی» از استان لرستان،  خرم‌آباد اختصاص یافت. این هنرمند خردسال به همراهی دُهُل‌نوازی پدرش «مهدی بسطامی»، قطعاتی از موسیقی لری را اجرا کرد. اجرایِ وی نمادی از تداوم «سُرنانوازی» در کشورمان بود و این امید را به همگان داد، که سرنا هنوز هم زنده ‌است و بُرنا. پس از او، برادر نوجوانش، «امیرحسین بسطامی» سُرنا نواخت. 

در قسمت بعدی برنامه، «سیدزاهد حسینی» از استان لرستان، شهرستان کوهدشت، مقاله‌ای را با عنوان: «بررسی مقایسه‌ای سرنانوازی با تنبورنوازیِ مقام‌های «سحری»، «یاری»  و «هانای ممدبگ» در منطقه‌ی دلفان لرستان به صورت سخن‌رانی ارائه کرد.

پس از آن، استاد «همتعلی رضایی»، از استان لرستان، شهرستان الشتر به‌همراهی دهل استاد «شکرعلی رضایی» به اجرایِ‌ مقام‌های موسیقی لرستان پرداخت، که پیاپی مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

اجرای بعدی را استاد «نوروزعلی شکری»، از استان ایلام، شهرستان دره‌شهر انجام داد. وی مقام‌های اصیل و کمتر شنیده‌شده‌ای از منطقه‌ی خود را ارائه کرد که اعجاب شنوندگانِ آشنا به موسیقی نواحی را برانگیخت.

 استاد «علی مریدی»، از استان لرستان، شهرستان نورآباد، قبل از شادنوازی، به احترام و یادِ استادان فقید سرنانواز لرستان، به اجرایِ‌مقامِ «یاری» با سُرنا پرداخت. شایان ذکر است، که مقام یاری در مراسم عزا و سوگ اجرا می‌شود.

بعد از آن، استاد «مرتضی عزیزی»، از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد، قطعاتی از موسیقی لُری را اجراء کرد، که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

استاد «علی‌حسن سپه‌وند»، از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد، نیز قطعاتی از موسیقی مقامی منطقه خود را تقدیم علاقه‌مندان کرد. 

سپس «رضا خاکزاد»، از استان اصفهان، شهرستان اصفهان، قطعاتی از موسیقی بختیاری را اجراء کرد، که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

اجراهای بعدی هم از استان لرستان بود که توسط «مجتبی امیر سرداری » از بروجرد، «یونس رضایی» از کوهدشت ، «فرشاد زینتی» و «عرفان مریدی»، از نورآباد و «صادق سپه‌وند»، «شاهرخ پیمانی»  از خرم‌آباد صورت گرفت، که هر کدام به نوبه‌ی خود، مورد تشویق حاضرین قرار گرفتند. 

در قسمت دیگر این برنامه، «ساجد کرمانشاهی»، از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد، ابتدا با «دوزله» و سپس  با سرنا نواخت و هردو اجرای وی و به‌ویژه «دوزله‌نوازی‌»اش بسیار مورد توجه قرار گرفت.

برنامه‌های شب دوّم با پخش تیزرهای «انجمن موسیقی» و آنونس جشنواره آغاز شد و سپس حمیدرضا حنّان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، در عملی بی‌سابقه، سخنانی کوتاه ایراد کرد. حنّان در این سخن‌رانی، به اهمیت حفظ و نگه‌داری از ساز سُرنا و مقام‌های موسیقایی آن، به عنوانِ میراث فرهنگ مناطق زاگرس‌نشین اشاره داشت و افزود:« با توجه به حضور نوازندگانِ خُردسال و نوجوان و جوان در کنار پیش‌کسوتان این هنر، امید به حفظ و استمرار این هنر در منطقه و به‌خصوص در لرستان، دو چندان شده‌است.»

سپس امین عباسیان، رییس انجمن موسیقی لرستان، ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین و هنرمندان شرکت‌کننده در جشنوار،گزارشی از برگزاری این جشنواره ارائه داد. 

وی هم‌چنین به موضوعِ توجه به امر پژوهش و مقاله‌نگاری در چند جشنواره گذشته اشاره کرد و افزود: «خوش‌بختانه، استعدادهای جوانی در این عرصه ظهور یافته‌اند و جای امیدواری دارد، مقالات و پژوهش‌های علمیِ ارزشمندِ فراوانی در حوزه‌ی موسیقی مقامی لرستان، تولید شود.»

در ادامه گروهی از سرنا نوازان جوان لرستان، به هم‌نوازیِ سُرنا پرداختند. این گروه توسط استاد احسان عبدی‌پور شکل گرفته و «علی الواری» (از استان خوزستان، شهرستان اندیمشک)، شاهرخ پیمانی، داود بیرانوند، امیرحسین بُلوری، محمد رشیدزاده و میثم بسطامی (نوازنده‌ی دهل) از خرم‌آباد، او را همراهی کردند. این اجرایِ بدیع و زیبا، مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت.

سپس، «علی ثابت‌نیا»، مدیر عامل انجمن موسیقی (کشور)، که در ایام برگزاری جشنواره، به اتفاق همراهانش در خرم‌آباد حضور پیدا کرده بود، در جایگاه سخن‌رانی قرار گرفت و اظهار داشت: «می‌خواهم رکورد سخن‌رانی دکتر حنّان را بشکنم». 

وی با اشاره به یکی از اهمیت‌های این جشنواره یعنی حضور خردسالان و نوجوانان و جوانان سرنا نواز گفت: «برای این جشنواره همین بس که این‌چنین هنرمندانی را به جامعه‌‌ی هنری کشور معرفی می‌کند.»

 بعد از آن  «خداداد رزّازی»، از استان چهارمحال وبختیاری، شهرستان بروجن، قطعاتی از موسیقی سنتی را اجرا کرد و سپس «مهرزاد رضایی»، از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد، قطعاتی را نواخت که پیاپی مورد تحسین شنوندگان قرار گرفت.

بعد از آن، «پیمان بزرگ نیا»، پژوهش‌گر موسیقی نواحی، از استان چهارمحال‌وبختیاری، شهرستان شهرکرد، به ارائه‌ی سخنرانی با عنوان: «سرنا و سُرنانوازی» پرداخت. 

در ادامه، استاد «سبزعلی خجسته»، از استان چهارمحال‌وبختیاری، شهرستان فارسان به اجرای موسیقی بختیاری با سازِ کَرنا پرداخت، که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

اجرای سُرنانوازی توسط اساتید: «غلام لشنی» و «رضامرادی»، از استان لرستان، شهرستان دورود، «جمشید دارایی‌منش» از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد، «احمدبگ حسنوند» از استان لرستان، شهرستان الشتر و «مرادعلی نجات‌پور» از استان ایلام، شهرستان دره‌شهر، زینت بخش اجراهای شب دوّم بود، که با تشویق‌های مکرر حاضرین روبه‌رو شد.

در ادامه‌ی برنامه، گروه موسیقی «سُشیوُ»‌. به خوانندگی و سرپرستی استاد حسن حمزه‌ای و با همراهی شهاب خاکسار (نوازنده تنبک)، حامد کریمی‌(نوازنده دف)، وحید اسدیان (نوازنده تار)، روزبه استغفاری (نوازنده کمانچه) به اجرای موسیقی پرداختند که مورد توجه حاضرین قرار گرفت. 

سپس، دکتر سیامک موسوی اسدزاده (پژوهش‌گر در حوزه‌ی موسیقی لرستان) سخن‌رانی‌ای تخصصی با عنوان: « بررسی نقش ساز سُرنا در پدید آمدن نوعِ موسیقی «پیام‌رسان» در استان لرستان» ارائه داد. 

بخش بعدی برنامه، آیین تقدیر از  اساتید سرنانواز بود و از اساتید: «غلام لشنی» از استان لرستان، شهرستان دورود، «جمشید دارایی‌منش» از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد، جناب استاد «احمدبگ حسنوند» از استان لرستان، شهرستان الشتر، «مرادعلی نجات‌پور» از استان ایلام، شهرستان دره‌شهر و «احسان عبدی‌پور» از استان لرستان، شهرستان خرم‌آباد با تقدیم لوح تقدیر و هدیه‌ی نقدی، تقدیر به‌عمل آمد.

حسن ختام برنامه، نمایش«فیلم مستند» در باره‌ی احسان عبدی‌پور و اجرای سرنا توسط وی با همراهیِ تبک «بابک پیمانی» بودکه همگان را به‌وجد آورد.

گفتنی است، که «محسن شریفی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی و «وحید کشاورز» رییس انجمن موسیقی این استان، در آیین پایانی این جشنواره، حضور داشتند.

 

* سیمره 478(1397/09/28)

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر  علی مرتضایی علی مرتضایی یکشنبه, 09 دی 1397 ساعت 10:14

    ساز سرنا را مرحوم استاد شاهمیرزا مرادی به جهان معرفی کرد و این معرفی آنچنان موثر واقع شد که این استاد صاحب سبک سرنا نوازی لرستانی را به لقب مروارید اقیانوس مفتخر نمود. البته اگر چه در ظاهر سیاه چرده بود اما در واقع این سفیدی و شفافیت هنر برجسته وی بود که موجب آبرو بخشیدن به مروارید اقیانوس شد.پس می توان گفت که مروارید اقیانوس مفتخر به نام و هنر استاد شاهمیرزا مرادی شده است.بنا بر این ضمن احترام و قدردانی از برگذار کنندگان جشنواره سرنا در خرم آباد بخصوص استاد احسان عبدی پور که بخوبی در زنده نگاه داشتن سبک استاد شاهمیرزا مرادی به صورت علمی بر آمده تا آنجا که نوای نشاط آور سرنای ایشان نیز در گوش ایرانیان و جهانیان شور انگیزی را زمینه ساز مهرورزی نموده است. همچنین سایر نوازندگان سرنا و دهل و کمانچه و تنبور و تار و نی و دیگر نوازندگان و اجرا کنندگان موفق موسیقی اصیل که ریشه در قریب به پنجاه و چهار هزار و چهارصد سال موسیقی نشاط آور این خطه دارد . بر آن شده تا مراتب گله مندی خود را از عدم نام بردن و تقدیر شایسته نام و آوازه استاد مسلم و صاحب سبک سرنا نوازی « استاد شاهمیرزا مرادی» در چنین جشنواره ایی را ابراز نمایم.
    علی مرتضایی «راهی» خرم آبادی

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004