شما اینجا هستید: خانهفرهنگکاسبان کنکور و دروغ‌هایی که از تهران به قم بردند

کاسبان کنکور و دروغ‌هایی که از تهران به قم بردند

چهارشنبه, 05 دی 1397 ساعت 11:54 شناسه خبر: 4106 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر نظام آموزش ایران اصلاح شود، دیگر جایی برای موسسات کنکور و مافیای آموزشی وجود نخواهد داشت.

وزیر آموزش و پرورش نامه‌ای به رییس سازمان صدا و سیما نوشت و از او خواست تبلیغات غیرقانونی موسسات کنکور و کمک آموزشی را از این رسانه متوقف کند. سید محمد بطحایی به عبدالعلی علی‌عسگری نوشت که طبق قانون، تبلیغات موسسات غیردولتی که محصولات آموزشی ارائه می‌کنند، باید بعد از تأیید کارشناسان وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.

 

طی سال‌های اخیر، موسسات تست و کنکور و کمک آموزشی با بمباران بی‌وقفه تبلیغاتی در صدا و سیما و حتا ساخت برنامه‌های مشترک با برخی تهیه‌کنندگان این سازمان، هزینه‌های میلیاردی پرداخت کرده و سودهای نجومی برده‌اند. ایجاد نیاز کاذب به کتاب‌های به اصطلاح کمک آموزشی و سپس تجارت با نیاز ایجاد شده، کار وِیژه بسیاری از این موسسات است. برخی از آن‌ها حتا توانسته‌اند در مدارس- به ویژه مدارس غیردولتی- نفوذ کنند و امروزه، بسیاری از مدارس، خانواده‌ها را ملزم به خرید کتاب‌های موسسات خاص یا شرکت در آزمون‌های آنان می‌کنند!

قطع آگهی‌های این موسسات- چه آگهی‌هایی که مستقیماً به صورت تیزر پخش می‌شود و چه آگهی‌هایی که در قالب برنامه‌های تلویزیونی به خورد مخاطب داده می‌شود- می‌تواند «منافع تاجران کنکور سرنوشت دانش‌آموزان ایرانی» را به شدت تحت‌الشعاع قرار دهد چه آن که درآمد اصلی آن‌ها از طریق آگهی‌ها و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی محقق می‌شود.

از این رو، بدیهی است که کاسبان کنکور که در سال‌های اخیر به مالتی میلیاردرهای نوظهور تبدیل شده‌اند، علیه آموزش و پرورش موضع بگیرند و اجازه ندهند اقدامات اصلاحی وزارت آموزش و پرورش- از آزمون‌زدایی در دوره‌ی ابتدایی گرفته تا ممنوع‌سازی ورورد موسسات کنکور به مدارس و ... - به نتیجه برسد.

آن‌ها یک هفته بعد از نامه‌ی وزیر آموزش و پرورش به صدا و سیما، راهی قم شدند تا با علما دیدار کنند، آن هم نه با عنوان موسسات تست و کنکور و آگهی‌دهندگان نامدار به صدا و سیما که تحت نام پرطمطراق «انجمن فرهنگی ناشران آموزشی کشور»(!) آن‌ها در این دیدارها، علما را نسبت به برخی اقدامات آموزش و پرورش نگران کردند و احتمالاً بسیار ذوق زده شدند، وقتی از زبان آن‌ها اظهاراتی علیه وزارت آموزش و پرورش شنیدند، مانند انتقاداتی که از حذف مشق شب شد!

البته که سخت است باور این که مدیران موسسات کنکور، از سر دغدغه‌ی ملی و دینی و برای صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها از تهران به قم رفتند ولی با بررسی اظهارات آن‌ها در این دیدار می‌توان دریافت که چه اطلاعات غلطی داده‌اند تا اظهار نظری باب میل خود بگیرند. 

 

اظهارات یکی از این افراد را که پای ثابت آگهی‌های بازرگانی صدا و سیماست بخوانید: «با حذف تکلیف دانش‌آموزان، آنان از فراگیری و آموزش دور شده و به سمت فضای مجازی کشیده می‌شوند که آثار جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد. این برنامه پیش از این در کشورهای اروپایی امتحان شده و جواب مثبتی را نداشته است به همین دلیل اجرای آن متوقف شده است.»

باید به این هوش هیجانی تبریک گفت چرا که خوب می‌داند فضای مجازی، موضوع نگران کننده‌ای است، پس چنین القا می‌کند که در مدارس تکلیف شب را برداشته‌اند و این باعث می‌شود بچه‌ها به سمت فضای مجازی کشیده شوند! گزاره نادرست دیگری هم می گوید و آن توقف برنامه مشابه در اروپا به دلیل ناموفق بودنش است.

اما در کنار تبریک به خاطر این هوش هیجانی، باید تأسف خورد به حال کشوری که افرادی با عناوین فرهنگی، در یک پاراگراف چندین دروغ می‌گویند آن هم در محضر مرجعیت:

اولاً که تکلیف شب از برنامه دانش‌آموزان حذف نشده است و برنامه‌ی آموزش و پرورش در این باره، تنها به پایه‌های اول تا سوم محدود است. ثانیاً در این پایه‌ها نیز تکلیف شب حذف نشده، بلکه همان‌طور که قبلاً و رسماً هم اعلام شده، تکالیف جدیدی به جای رونویسی به دانش‌آموزان داده می‌شود مثل نوشتن احساسات، فکرها، دیده‌ها و ... با هدف تعمیق یادگیری در بستر خانواده. ثالثاً طرح حذف تکالیف سنتی در اروپا به ویژه کشورهای حوزه اسکاندیناوی، سال‌هاست که با موفقیت اجرا شده و یکی از شاخصه‌های اصلی نظام آموزشی آن است. ضمن آن که ده‌ها پژوهش علمی در مراکز آکادمیک جهان رویکرد حذف تکلیف شب به شیوه قدیمی را تأیید می‌کند.

البته یک جمله درست در سخنان این مدیر کنکوری وجود دارد که انصاف نیست به آن اشاره نکنیم و آن اشاره وی به آثار «جبران‌ناپذیر»وضعیت پیش روست؛ بله! اصلاحات در نظام آموزشی آثار جبران‌ناپذیری دارد ولی نه برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها بلکه برای کسانی که صدها میلیارد تومان فقط به صدا و سیما داده‌اند تا آن‌ها را در بوق و کرنا کند و یک گردش مالی نجومی یک طرفه از جیب والدین به حساب‌های بانکی خود ایجاد نماید.

اگر نظام آموزش ایران اصلاح شود، دیگر جایی برای موسسات کنکور و مافیای آموزشی وجود نخواهد داشت و مگر در همان کشورهای اروپایی که این فرد به آن‌ها اشاره کرده، افراد و موسساتی مثل خودش وجود دارند که زمین و زمان را پر کنند از آگهی‌های تست و کنکور و کمک آموزشی و نهایتاً هم نزد روحانیون شان بروند که لااقل شما نگذارید منافع ما به خطر بیفتد؟!

موسسات کنکور در کارنامه‌ی خود تنها هزینه‌ کرد از قم را نداشتند که آن هم با اطلاعات دروغ و غلطی که با خود به محضر علما بردند، این یک قلم را نیز به دوسیه خود اضافه کردند.

دولت! مجلس! قوه‌ی قضاییه! آموزش و پرورش! فرهنگیان! نهادهای علمی! دلسوزان کشور! صدا و سیما! رسانه‌ها! مردم! 

به خاطر آینده فرزندان ایران، بساط تاجران کنکور را برچینید... هر چه کاسبی کرده‌اند، بس شان است. آینده‌ی بچه‌‌های ما بیش از اعداد حساب‌‌های بانکی چند موسسه کنکور می‌ارزد.

 *عصر ایران؛ جعفر محمدی

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004