شما اینجا هستید: خانهفرهنگاز دوره تا گاشمار (خاطرات معلمی عاشق و دل‌سوخته)

از دوره تا گاشمار (خاطرات معلمی عاشق و دل‌سوخته)

پنج شنبه, 06 دی 1397 ساعت 11:30 شناسه خبر: 4109 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

از دوره تا گاشمار (خاطراتی از یک دهه تلاش فرهنگی و آموزشی در دهستان شاهی‌وند- شهرستان چگنی- لرستان)

نویسنده: علی‌اکبر پناهی

ویراستار: اسحاق عیدی

ناشر: انتشارات هاویر 

شمارگان: 1000 

چاپ اول 1397

قیمت 35 هزار تومان

کتاب از دوره تا گاشمار به همت علی‌اکبر پناهی در 231صفحه وارد بازار کتاب شد. این کتاب خواندنی که در حقیقت جلد نخست آن است خاطراتی از یک دهه تلاش فرهنگی و آموزشی نویسنده در بخش شاهی‌وند شهرستان چگنی می‌باشد.

 

 

اسحاق عیدی ویراستار این کتاب که از دوستان و همکاران قدیمی آقای پناهی است، در مقدمه‌ی این کتاب می‌نویسد:«علی‌اکبر پناهی نویسنده‌ی این خاطرات، در 28 اسفندماه سال 1321 در تکاب از توابع شهرستان مراغه استان آذربایجان غربی به دنیا آمده است.

دست سرنوشت، خواسته یا ناخواسته او را در سن بیست و پنج سالگی به لرستان کشانید. به سراب دوره، بخش چگنی شهرستان خرم‌آباد. چون تکه‌ پنبه‌ای، گرفتار سر پنجه‌ی باد حوادث روزگار نمود.

پس از دو سال اقامت در سراب دوره، در سال 1347 به عنوان آموزگار به دهستان شاهی‌وند رفت. دهستانی که در آن زمان با بیش از 50 روستای پراکنده و فاقد امکانات اولیه و مردمانی محروم از: صنعت برق، آب لوله‌کشی، جاده‌ی مناسب، امکانات پزشکی، تلفن، حمام و حتا آبریزگاه(چه خصوصی و چه عمومی).

جان مایه و سرمایه‌اش هنگام رفتن او به دهستان شاهی‌وند، کوله‌باری بود. از عشق: عشقی راستین به هم‌نوعانش، به کودکان معصومی که در کنار محرومیت‌های بسیار، نعمت داشتن سواد و دانش‌اندوزی نیز از آنان دریغ شده بود.

نگارنده‌ی کتاب، ناظر و شاهد بسیاری از رویدادهای تاریخی، سیاسی و اجتماعی سال‌های آخر دهه بیست و آغاز دهه‌ی سی بوده است.»

کتاب از دوره تا گاشمار با نثری روان. ساده و جذاب نوشته شده است. نویسنده با قلمی توانا خاطرات خود را به گونه‌ای به تصویر کشیده است که خواننده با خواندن آن گویی یک رمان را می‌خواند. این کتاب تنها خاطرات صرف نویسنده از رویدادهای زندگی خویش نیست بلکه در بردارنده‌ی آداب، رسوم، فرهنگ و ادبیات و زبان منطقه‌ای از لرستان است.

نویسنده در این کتاب به جنبه‌های مختلف زندگی مردم از جمله: مردم‌شناسی، بومی‌شناسی، جغرافیای محل، ساخت و ساز و موقعیت زمانی روستاها، آموزش و پرورش، روابط اجتماعی و انسانی نیز پرداخته است که همین موضوع خواندن کتاب را دوچندان می‌کند.

پیشنهاد می‌شود کتاب از دوره تا گاشمار را که روایتگر خاطرات شیرین یک معلم عاشق است، بخوانید. 

به نمونه‌ای از نگارش این کتاب توجه کنید:

«... گاهی سر راهم، چوپانی را می‌دیم که کتاب درسی در دست، ضمن هی‌هی گوسفندان چشمی هم به آن کتاب داشت، به وجد می‌آمدم، اشک شوق از چشمانم سرازیر می‌شد. هرگز نمی‌توانم احساسی را که در آن لحظات داشتم بیان کنم. اکنون بعد از گذشت پنجاه سال هنوز هم یاد آن خاطره‌ها برایم شیرین است.

**

از خرم‌آباد به شاهی‌وند برگشتم. در راه یکی از شاگران چم‌خوچه گفت:«آقا پتی را با تیر زده‌اند.» با سرعت خودم را به دبستان رساندم چند نفر از شاگردان کنار پتی زخمی ایستاده بودند. نمی‌دانم در کجا تیر خورده بود، ولی معلوم بود مسافت زیادی خودش را کشان‌کشان تا درِ دبستان رسانده. زخمش کاری بود. امکان نداشت بشود پانسمانش کرد. کنارش نشستم، در نگاهش التماس موج می‌زد. می‌خواستم کمکش کنم ولی کاری از دستم ساخته نبود. بغض گلویم را گرفته بود. 

با زحمت خودش را کنار من کشید تا بتواند سرش را روی زانویم بگذارد. می‌خواست ناله کند ولی صدا در گلویش گیر می‌کرد. سرانجام سر بر زانویم جان سپرد.

گریستم، تا توانستم گریستم. برای پتی، برای گرگم. برای گرگ‌زاده‌ای که گرگ نشد. برای گرگی که هرگز بره‌ای را نخورد، رهگذری را نترساند، چوپانی را اذیت نکرد، به گله‌ای، آغلی و یا طویله‌ای حمله نکرد. 

گوسفندی را ندرید، هرگز مزه‌ی گوشت نچشید. به گرگی که در ظلمت شب مسافت سه کیلومتر نامه می‌برد و جوابش را می‌آورد. گرگی که در گوشه‌ی کلاس می‌ایستاد و درس خواندن شاگردان را نظاره می‌کرد. گرگی که درنده نبود. گرگی که رفیق و هم‌دم اسبم «غزل» بود. با هم راه می‌رفتند به هم‌دیگر عادت کرده بودند. هر جا می‌رفتم یا سوار ترکم بود یا کنار اسب به دنبالم می‌آمد. گرگی که خوی گرگی نداشت...»                                                                               

علاقه‌مندان  ‌برای تهیه‌ی این کتاب می‌توانند به کتاب‌فروشی‌های معتبر استان لرستان و هم‌چنین دفتر هفته‌نامه‌ی سیمره مراجعه کنند.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004