شما اینجا هستید: خانهفرهنگچرا در صداوسیمای مرکز لرستان مدیرکل بومی تکرار نشد؟

چرا در صداوسیمای مرکز لرستان مدیرکل بومی تکرار نشد؟

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 11:44 شناسه خبر: 4144 14 نظرها
این مورد را ارزیابی کنید
(12 رای‌ها)
علی زیودار علی زیودار

علی زیودار* - سیمره : تنها مدیرکل بومی صداوسیمای لرستان پس از انقلاب، آقای محمد بازوند بود که روز هشتم دی‌ماه 97 بعد از پنج سال جای خود را به یک مدیر غیر بومی داد. پرسش این است که چرا به جای بازوند یک نیروی بومی دیگر به عنوان مدیرکل صداوسیمای مرکز لرستان منصوب نشد؟

بدیهی‌ترین پاسخ به این پرسش این است که عملکرد بازوند به عنوان یک نیروی بومی مورد رضایت مدیران ارشد سازمان صداوسیما نبوده و آن‌ها این عدم رضایت را به همه‌ی نیروهای بومی شاغل در سازمان تعمیم داده و به این نتیجه رسانده است که «در صداوسیمای مرکز لرستان، مدیر بومی نمی‌تواند موفق عمل کند و اهداف سازمانی را برآورده نماید.» و بنا به همین گزاره است که سازمان صداوسیما از تصمیم خود مبنی بر انتصاب مجدد یک مدیر بومی منصرف شده و اداره‌ی صداوسیمای مرکز لرستان را به یک مدیر غیر بومی سپرده است.

حال دو سوال مطرح است. سوال اول این‌که: عملکرد بازوند چرا و در چه بخش‌هایی مورد رضایت قرار نگرفته است؟ و سوال دوم این‌که: چرا سازمان صداوسیما با وجود این عدم رضایت، مجدداً به او سِمَت مدیریت داده است؟

برای پاسخ به سوال اول باید عملکرد صداوسیمای لرستان را در دوران پنج ساله‌ی مدیریت بازوند در حوزه‌های تلویزیون، رادیو، خبر، موسیقی، نیروی انسانی و ... مورد بررسی قرار دهیم و برای یافتن پاسخ سوال دوم باید در پایگاه و روابط سیاسی بازوند کنکاش کنیم. ابتدا سعی می‌کنیم به سوال اول پاسخ دهیم. اگر چه بررسی عملکرد بازوند در حوزه‌های رادیو، تلویزیون، خبر، موسیقی و نیز عملکرد او در حوزه‌ی نیروی انسانی نیاز به فرصتی مفصل‌تر دارد اما اجمالاً به چند نکته اشاره می‌کنم:

 

 

1ـ موسیقی: یکی از بزرگ‌ترین مزیّت‌های فرهنگی لرستان موسیقیِ شناسنامه‌دارِ آن است. در عین‌حال موسیقی خوراک اصلی رادیو و تلویزیون است. با توجه به بومی بودن بازوند و قاعدتاً شناخت او از این موضوع، صداوسیمای لرستان می‌توانست با استفاده از این ظرفیت بی‌نظیر، به معرفی هرچه‌بهترِ لرستان و ساختن تصویری مطلوب‌تر از این مردم کمک نماید و از این طریق اقتصاد گردشگری استان را نیز مورد حمایت قرار دهد. اما عملاً بخش اعظم ظرفیت موسیقی لرستان در دوران صدارت بازوند پشت درهای صداوسیمای استان ماند و موسیقی لرستان در صداوسیمایش به چند نام محدود شد. حتا به دلیل عملکرد نامناسب او در این حوزه، برخی اهالی موسیقی، صداوسیمای استانی را تحریم کردند. نکته‌ی دیگر در مورد موسیقی این‌که با برگزاری رقابت‌های خوانندگی در صدا و سیمای تحت مدیریت بازوند، به جای تصویری واقعی از موسیقیِ باشکوه این دیار، کاریکاتوری از موسیقی لرستان به جامعه عرضه شد. به صراحت می‌توان اذعان کرد که بازوند در حوزه‌ی موسیقی نمره‌ی مردودی گرفت.

 

2ـ تلویزیون: لرستان در عرصه‌ی سینما و تلویزیون چه در دهه‌های پیش و چه در دوره‌ی حاضر صاحب نام‌های شناخته شده‌ای هم‌چون ناصر غلامرضایی، وحید موساییان، محمد بیرانوند، مسعود رایگان، زنده‌یاد مرتضی مختاری که دو ماه پیش درگذشت، و کسانی هم‌چون سیف‌زاده، آروند، عوض‌پور و بسیاری نام‌های دیگر بوده است. حتا در تاریخ سینمای ایران، سینمای بوم‌گرا را به نام لرستان می‌شناسند. بازوند به عنوان یک مدیر بومی می‌توانست و می‌بایست این ظرفیت‌ها را در تلویزیون استانی به‌کار گیرد و با تولید فیلم‌ها و سریال‌های فاخر، هم به فرهنگ استان خدمت کند و هم جایگاه هنری تلویزیون استان را ارتقا دهد، اما این کار را نکرد. او حتا ظرفیت‌های موجود در شبکه‌ی افلاک را هم دفع کرد. در دوران مدیریت پنج ساله‌ی بازوند هیچ فیلم و سریال فاخری در صداوسیمای لرستان تولید نشد در حالی که در همین زمان آثار فاخری از شبکه‌های محلی آذربایجان شرقی، فارس، اصفهان، گیلان و ... از شبکه‌های سراسری پخش گردید... و شبکه‌ی افلاک هم‌چنان به شیوه‌ی دهه‌ی هفتاد برنامه‌سازی می‌کند.

 

3ـ رادیو: با توجه به بافت جمعیتی استان و هم‌چنین ماهیت این رسانه، رادیو می‌تواند کارآمدترین رسانه در لرستان باشد. از دهه‌های گذشته، مردم در این استان بیشترین اعتماد را به رادیو داشته‌اند و رادیو از تاثیرگذارترین رسانه‌های استان بوده است. رادیو لرستان در سال‌ها و دهه‌های پیش یکی از رادیوهای سرآمد در سطح رادیوهای استانی بوده است. اما در دوره‌ی مدیریت بازوند و دوستانش، رادیو نه تنها خود را پابه‌پای رسانه‌های جدید به‌روز نکرد بلکه حتا با ازدست‌دادن نیروهای با تجربه‌اش، دچار پس‌رفت شد و امروزه عملاً به یک رسانه‌ی روزمره و غیر تاثیرگذار با ساختار برنامه‌سازی کهنه و موضوعاتی که عملا نیاز و میل مخاطبان نیست تبدیل شده است. برخی کارشناسانِ برنامه‌های رادیو لرستان در طول سال‌های صدارت بازوند به‌طور مستمر در برنامه‌های این شبکه حضور دارند، در رابطه با موضوعات مختلف اظهار نظر می‌کنند گویی در همه‌ی رشته‌ها تخصص دارند و کسی غیر از آن‌ها در این استانِ پراستعداد وجود ندارد و استان با قحط کارشناس روبه‌روست. این موضوع یکی از دلایل انحطاط محتوا در این رادیو و رویگردانی دانشگاهیان از آن است. 

نکته‌ی مهم دیگر در مورد رادیو لرستان، موضوع زبان و گویش این رادیوست که اعتراض‌های زیادی نسبت به آن وجود دارد که بازوند هرگز گوش شنوایی برای این اعتراض‌ها نبود. گویشی که در رادیو لرستان خصوصاً در برنامه‌ی صبحگاهی‌اش در حال ترویج است گویش دهه‌های پیشین مردم یک «محله» از خرم‌آباد است به‌طوری که می‌توان گفت رادیو لرستان امروز تبدیل به یک رادیوی محله‌ای شده است و حتا رادیوی شهرستان خرم‌آباد هم نیست چه رسد به این‌که رادیوی تمام استان باشد. رادیو لرستان می‌توانست و می‌بایست رادیوی کل استان با گویش‌ها و فرهنگ‌های همه‌ی مردم استان باشد. شاید اگر این عملکرد ناصحیح و اصرار بر گویش محدود و محله‌ای در این رسانه نبود، لرستان امروز با چالش قومیتی درگیر نبود. باید بی‌تدبیری آشکار در حذف برنامه‌ی دیرپای «شونشینی» از جدول پخش رادیو لرستان را به فهرست اشتباهات تیم بازوند در رادیو اضافه کنم. برنامه‌ی شونشینی که بیش از بیست سال، با موضوع فرهنگ عامه تولید و پخش می‌شد، به‌عنوان عامل موازنه‌ای در انتشار و معرفی فرهنگ عامه‌ی مردم لرستان با گویش‌های مختلف و عمدتاً «لک‌‌ زبان» عمل می‌کرد که حذف آن از جدول پخش رادیو لرستان، عملا آن عامل موازنه را از میان برداشت و این تصمیم ناصحیح، به تشدید چالش قومیتی در استان کمک کرد.

 

4ـ خبر: در مورد حوزه‌ی خبر در صداوسیمای مرکز لرستان چند نکته درخور ذکر است: 

اول: در عرصه‌ی رسانه‌ها خبر به عنوان یک سرمایه یا «کالای» با ارزش است و صاحب آن، کسی است که قبل از همه آن را منتشر نماید. بنابراین به عنوان یک کالا، ظرف چند ثانیه فاسد می‌شود و به یک کالای بی‌مصرف تبدیل می‌شود. امروزه ظهور شبکه‌های اجتماعی، کار خبررسانی در رادیو و تلویزیون را با چالش جدی مواجه ساخته است. بخش‌های خبری اگر به‌روز نباشند به سرعت از گردونه‌ی رقابت جا می‌مانند و کالایشان به یک کالای بی‌ارزش و بی‌مشتری تبدیل می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خبررسانی در صداوسیمای لرستان در دوران صدارت بازوند، کُند بودن رسانه در تولید و پخش خبرهای به‌روز بود. ارائه‌ی خبرهایی بدون ارزش خبری، و پخش گزارش جلسات اداری، انعکاس حرف‌ها و وعده و وعیدهای مدیران و عدم پیگیری این وعده‌ها حاصل نگرش بازوند به موضوع خبر بود. وی حتا بخش انتقادی «تلنگر» را هم بر نتابید و اقدام به حذف آن کرد.

دوم: بخش خبر در صداوسیما زیرمجموعه‌ی معاونت سیاسی سازمان است. این بدان معناست که خبررسانی در صداوسیما یک امر سیاسی است تا یک موضوع اطلاع‌رسانی به مردم به‌عنوان مخاطبان اصلی رسانه. اگرچه در لابلای بخش‌های خبری تلاش می‌شود مواردی از نَرم‌خبر و ... نیز گنجانده شود تا ظاهری مردمی به آن بدهند. در طول صدارت بازوند در صداوسیمای لرستان، خبر تبدیل به یک ابزار سیاسی بدون در نظر گرفتن «نیاز» و «میل» مخاطب گردید.

سوم: ارزیابی‌های مستمر سازمان صداوسیما از بخش‌های خبری مراکز استانی، میزان موفقیت آن‌ها را لااقل از منظر سازمان نشان می‌دهد. گفته می‌شود در سه یا چهار سال پایانی مدیریت بازوند، خبر استان در ارزیابی‌ها جزو چند استان انتهایی فهرست رتبه‌بندی مراکز بوده است.

 

5ـ نیروی انسانی: موتور پیش‌بَرنده‌ی اصلی هر سازمانی نیروی انسانی آن سازمان است. ایجاد سازوکارهای مدیریتی برای بروز خلاقیت کارکنان و بهره‌گیری از ظرفیت بالقوه‌ی نیروها مهم‌ترین هنر یک مدیر در هر سازمانی است. متأسفانه در دوره‌ی مدیریت بازوند، نه تنها هیچ سازوکاری برای بهره‌گیری از ظرفیت نیروهای متخصص و توانا ایجاد نشد بلکه نیروهای نخبه‌ی بسیاری مرکز را ترک کرده و یا پیش از موعد خود را بازنشسته کردند چرا که عرصه را برای بروز توانایی‌های خود مناسب نمی‌دیدند. به صراحت می‌توان عملکرد بازوند در بخش نیروی انسانی را تعبیر به «نخبه‌کُشی» کرد. نکته‌ی دیگری که در رابطه با نیروی انسانی در صداوسیمای لرستان درخور ذکر است وجود ده‌ها نیروی تواناست که تحت عنوان «حق‌الزحمه‌ای» با کم‌ترین حقوق دریافتی، عمدتاً در بخش‌های تولیدی مشغول کار هستند که حتا بیمه هم نیستند. سابقه‌ی برخی از این نیروها در صداوسیما از خود بازوند و تعدادی از مدیران او هم بیش‌تر است. بازوند در دوره‌ی پنج ساله‌ی مدیریت خود کوچک‌ترین اقدامی برای ساماندهی این نیروها نکرد، در حالی که در همین مدت، بسیاری از مراکز استان‌ها این‌گونه نیروهای خود را از نظر رابطه‌ی استخدامی ساماندهی کردند.

 

اما بعد:

چرا سازمان صداوسیما با وجود این عدم رضایت، مجدداً به بازوند سِمَت مدیریت داده است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: به همان دلیلی که بازوندِ معلم به‌عنوان مدیرکل صداوسیما منصوب شد. اما چرا او به این سِمت منصوب شد؟ و چرا با وجود عدم رضایت، باز هم به او پست مدیرکلی دادند؟

برای پاسخ به این سوال‌ها باید در گرایش و عملکرد سیاسی بازوند کنکاش کنیم. محمد بازوند که ریشه در آموزش و پرورش دارد، عضو حزب مؤتلفه اسلامی است. پایگاه فکری و سیاسی این حزب کاملاً هم‌سو با تفکر و گرایش مدیران ارشد سازمان صداوسیماست و در عین حال آقای ملکشاهی‌راد نماینده‌ی مردم خرم‌آباد و چگنی در مجلس را که از دوستان آقای بازوند است پدرخوانده‌ی مؤتلفه در استان می‌دانند. به این موضوع یک نکته‌ی دیگر را هم باید اضافه کرد و آن این‌که وجود هشت نماینده‌ی اصولگرا در جمع نُه نفره‌ی نمایندگان استان، حداقل این مزّیت را برای بازوند داشته است که اعتراضی به عملکرد بازوند از ناحیه‌ی آنها به سازمان صداوسیما منعکس نشود. 

طُرفه آن‌که نمایندگان دولت نیز از عملکرد او رضایت داشتند! استاندار کنونی لرستان علناً رضایت خود را از بازوند در روزهای پایانی صدارتش اعلام کرد و تصویر سخنان او در شبکه‌های مجازی هم پخش شد. استاندار پیشین لرستان نیز که از قضا «بازوند» بود و اینک در کرمانشاه مشغول کار است در دوره‌ی استانداری خویش در لرستان از عملکرد بازوند رضایت داشت. همان‌موقع این تعبیر در میان همکاران ما رواج داشت که صداوسیما تبدیل به «روابط عمومی استانداری» شده است. حتا پیش از رفتن بازوند به ایلام، شایعه شده بود که بازوندِ استاندار تلاش کرده است او را به صداوسیمای کرمانشاه ببرد. 

اما چرا دولتی‌ها از عملکرد بازوند در صداوسیما رضایت داشتند؟ پاسخ به این سوال به یک ویژگی ذاتی آقای بازوند بر می‌گردد: آن‌گونه که من او را شناخته‌ام او همواره معتقد به «حفظ شرایط موجود» و «عدم انتقاد از هیچ‌کس، حتا مدیران ضعیف» است. نتیجه‌ی این تفکر چیزی جز رکود و رخوت نست؛ در حالی که «صداوسیما» به عنوان رسانه‌ی ملی یا رسانه‌ی ملت، باید چشم و گوش و زبان مردم باشد و کاستی‌ها و مشکلات را به‌طور دقیق رصد کند و بصورت منصفانه و هنرمندانه از حق مردم در مقابل مدیران ضعیف دفاع نماید. اما بازوند هرگز به برنامه‌سازان اجازه نمی‌داد تا کوچک‌ترین انتقادی به عملکرد دستگاه‌ها ولو با مدیران ضعیف در برنامه‌های خود داشته باشند. او حتا یکی از برنامه‌سازان را که در حال ضبط یک گزارش انتقادی از یکی از دستگاه‌ها بود تلفنی فرا خواند و برنامه‌ی او را تعطیل کرد. بنا به همین خصوصیت بود که مدیرانش را از میان نیروهایی برگزید که هم‌چون خودش به حفظ شرایط موجود برای «حفظ رضایت همه» کمک نمایند. او در همین راستا افرادی از حزب متبوع خویش را در معاونت صدا، مدیریت تحقیقات و مشاور امور بانوان به‌کار گرفت. اگرچه شائبه‌ی مؤتلفه‌ای بودن در مورد یکی دو معاون و مدیر دیگرِ او نیز وجود دارد.

وجود این میزان از رضایت در بین سیاسیون استان و انتقال این رضایت‌مندی به سازمان صداوسیما، عامل بقای بازوند در زمان سه رییس سازمان یعنی ضرغامی، سرافراز و علی‌عسگری و متعاقباً انتصاب او این بار در یک استان کوچک‌تر با یک‌سوم جمعیت لرستان گردید. انتصابی که بوی اکراه و اجبار از آن می‌آید و گرنه او را به‌عنوان مدیرکل یک استان بزرگ و برخوردار یا لااقل در یک استانِ هم‌عرض منصوب می‌کردند. اگر فشار این نیروهای مؤثر سیاسی نبود بازوند با بیش از سی سال سابقه‌ی کار در آموزش و پرورش و صداوسیما باید بازنشسته می‌شد.

گفتنی در رابطه با عملکرد صداوسیمای استانی زیاد است اما مجال این رسانه کوتاه است. در پایان تأکید می‌کنم که بومی یا غیربومی بودن مدیر مهم نیست، مهم تخصص و توانایی آن مدیر در حوزه‌ی فعالیتش و صداقت در عملکردش می‌باشد. غرض از این نوشتار نگاهی به عملکرد آقای محمد بازوند بود وگرنه بنده دست هر مدیر خدمت‌گزار حقیقی را می‌بوسم که به مردم مظلوم این دیار خدمت کند. 

در پایان از سیاسیون خصوصاً نمایندگان محترم مردم استدعا دارم در هیچ اداره و ارگانی از نیروها و مدیران ضعیف حمایت نکنند و همواره در سنگر مردم باشند تا مردم به آن‌ها پشت نکنند. هم‌چنین برای آقای دکتر شیروی که مسئؤلیت مهم اداره‌ی صداوسیمای لرستان را بر عهده گرفته‌اند آرزوی موفقیت می‌کنم. والسلام

*کارشناس ارشد تحقیق در ارتباطات، کارشناس ارشد ادبیات، تهیه‌کننده‌ی بازنشسته‌ی رادیو، نویسنده و پژوهشگر 

*چاپ شده در سیمره 480(15 دی‌ماه97)

 

 

 

 

14 نظرها

 • پیوند نظر ندری ندری سه شنبه, 25 دی 1397 ساعت 00:17

  سپاس * والله مِنیش مه بِچِم ماهواری بِسینِم دی برنامیل صداوسیمای ئیلام تماشا بِهَم ، پیشنهادَ مهم هومیش حتما اِ کاره بِهَن ، دیمه موشن هر شو حوره پخشه مِهَن ، برنامون و زئون لکیا پخشه مو

 • پیوند نظر فاطمه فاطمه شنبه, 22 دی 1397 ساعت 13:12

  اقای زیوادر خود در دوران ریاست جناب اقای بازوند از برنامه نویسان و کارمندان حوزه رادیو بودند و به شدت به دنبال پست و مقام و از انجایی که نتوانستند عملکرد مناسب و کارنامه درخشانی داشته باشند و از مدیر کل وقت سمت دلخواه بگیرند این چنین مغرضانه قلم برداشتند متاسفم برای صدا و سیمایی که به افرادی مانند زیودار بها داد...
  بازوند معلم!!!این چنین به مقام معلم ها توهین میکنید!!!
  بازوند چندین سال معاون صدای لرستان؛چندین سال مدیر پژوهش ؛چندین سال استاد دانشگاه و چندین سال مدیر کل اموزش و پرورش بودند ...
  اقای بازوند دومین مدیر کل بومی استان بودند و بیش از ۵ سال در استان خدمت کردند و در صورت نداشتن عملکرد مناسب ۵ سال حضور نداشتند و همچنین در طول ۵ سال طبق امار سازمان صدا و سیما لرستان جز سه استان پربیننده و پرمخاطب و موفق ظاهر شدند
  کاش اقای زیودار حداقل کمی مطالعه میکردند سپس شروع به شایعه پردازی و کینه توزی میکردند و این لکه ننگی است بر سیمره..!! اقای زیودار اگر منتقد بودند و بدون کینه مطلب مبنوشتند این مسائل را در زمان ریاست جناب باروند در لرستان عنوان میکردند ..جای بسی تاسف است

 • پیوند نظر علی بیرانوند علی بیرانوند شنبه, 22 دی 1397 ساعت 04:06

  با سلام واقعا متاسفم برای قلم کاملا مغرضانه آقای زیودار
  آقای زیودار شما چطور میتونید بگید که به حوزه موسیقی توجه نشده در حالی که در دوره مدیریت آقای بازوند برای اولین بار مسابقه دنگ با هدف کشف استعداد های جوان و با انگیزه موسیقی زیر نظر بهترین اساتید موسیقی استان برگزار شد که حتی شرکت کنندگان آن گاهی از خارج از استان بودند و خوانندگان لر لک و حتی کرد در این مسابقه شرکت کردند و چندین جوان با استعداد تونستن خودشون رو وارد عرصه موسیقی کنن
  آقای زیودار شما چطور میتونید بگید که تلویزیون عملکرد خوبی نداشته در صورتی که در طول ۵ سال مدیریت آقای بازوند سیمای لرستان همواره جز سه استان برتر کشور از لحاظ تعداد و رضایت مخاطب بوده همچنین در زمان مدیریت ایشون سریال نزدیکی های بهشت به کارگردانی حسن هدایت زیر نظر آقای بازوند ساخته شد که در جشنواره های کشوری صاحب مقام شد و همچنین برای اولین بار سریالی در مرکز لرستان ساخته شد که از شبکه یک سراسری پخش شد که در این سریال بازیگران لرستانی از جمله مجید سعیدی حضور داشتند
  شما چطور میتونید بگید که رویکرد انتقادی در برنامه ها وجود نداشته در حالی که علاوه بر گزارشات متععدد خبری حتی درتمام برنامه های طنز شبانه رویکرد انتقادی وجود داشت مثل طنز مدیر کل و همچنین پیام های مردمی که هرشب در برنامه های شبکه افلاک صدای انتقاد مردم لرستان رو به گوش مسئولان میرسوند
  و در بخش نیروی انسانی اتفاقا عملکرد ایشون شایسته تقدیره که میدان رو به جوانان دادند و عذر نیرو های بازنشسته و ناکارآمدی رو که ظاهرا نمیخواستن میدان رو جوانان بدن خواستن که همین عملکرد درست ایشون موجب بسیاری از جهت گیری های مغرضانه از سوی همین نیرو های بازنشسته بر علیه ایشان شد

  ودر آخر این طوماری که شما نوشتید مصداق بارز نشر اکاذیب و واقعا متاسفم برای هفته نامه سیمره که بدون تحقیق و توسط یک نویسنده کاملا مغرض که اتفاقا کارمند بازنشسته صدا وسیما هم هست همچین مطلب دروغی رو نشر داده

 • پیوند نظر دوست دوست شنبه, 22 دی 1397 ساعت 03:06

  باسلام
  برنامه های تلویزیونی دوره ریاست آقا بازوند خوش درخشیدند و مخاطب های زیادی از سراسر استان و حتی خارج استان داشتند اما برنامه دنگ که مورد استقبال مردم هم قرار گرفت موجب شد تا استعداد های نهفته استان در زمینه موسیقی پیدا بشن و بعد از این برنامه هم به عنوان خواننده مهمان برنامه های شبانه شبکه افلاک شدند و این یعنی بها دادن به جوانان و هنرمندان جوان همچنین آقای بازوند در همه عرصه ها گزارشگری بازیگر های طنز و برنامه سازان و مجریان راه جوان هارو هموار کردند و همه شاهد بودیم که قبلا شبکه افلاک فقط دست یک عده مجری و خبر نگار بود و برنامه های این شبکه همه تکراری شده بودند واین راه را برای جوانان بسته بود اما برنامه های رادیویی هم ایشون قبل از مدیریت مرکز معاونت صدا را برعهده داشتند و همه برنامه هایی که شما اون هارو موفق میدونید زیر نظر ایشون بوده . اما در بحث زبان لکی شبکه افلاک وظیفه دارد زبان لری ودرصدی هم زبان فارسی راشته باشد با این حال درمسابقه دنگ و حتی آهنگ هایی که ازین شبکه پخش میشد شاهد بودیم که اکثرا بازبان لکی بود و این سیاست های سازمان صداوسیما است که فقط زبان لری باشد نه سیاست آقای بازوند . آقای بازوند سال هاست که هیچ فعالیتی در حزب ها و جناح ها ندارد .این که آقای بازوند دوباره به منسب ریاست در استانی دیگر رسیدند نشان از عملکرد خوب ایشان است و ربطی به نماینده یا دولتی ها ندارد این رو ازانجایی میشه فهمید که اکثر نماینده ها با مدیر شدن آقا بازوند در استان لرستان مخالف بودند ولی سازمان توجهی نداشت و سیاست های خودش رو عملی کرد درضمن شما اگر سواد و ترجبه کافی داشتید میفهمیدید که مراکز صداوسیما در همه استان های فرقی باهم ندارند گرچه صداوسیما ایلام ازین نظر که یک استان مرزی است و در سال های اخیر هم مسیر زائران در اربعین حسینی است اهمیت ویژه ایی دارد و قطعا انتخاب ایشان برای ریاست مرکز ایلام نشان از توانایی ایشان است البته که با ها اعلام شد که هم به آقای بازوند و هم به رئیس جدید صداوسیما مرکز لرستان چند استان پیشنهاد شده و ایشان به انتخاب و اختیار خودشون استان ایلام رو به دلیل نزدیکی فرهنگ لرستان و ایلام انتخاب کردند و اما این حرف که ایشون انتقاد از مدیران رو در دستور کار نداشتند نشون میده که شما اصن برنامه های افلاک رو هم پیگیر نبودید ،برنامه های زیادی چه به شکل طنز از جمله طنز مدیر کل و چه به شکل گزارشی داشتند که مشکلات و کوتاهی های مدیران استان رو به تصویر کشوندن . البته این حرف های شما و بی انصافی ها طبیعی هست افرادی مثل شما که نتونستید در زمان آقای بازوند خودتون رو نشون بدید .... باید هم بعد از ریاست شروع به تخریب ایشون و خودشیرینی برای مدیر جدید کنید . مردم لرستان کلا غریب پرست هستن شاید دلیل تکرار نشدن مدیر بومی هم همین باشه . یادمون مره که در دوره ریاست ایشون یک سریال و چند انیمیشن و مستند های بسیاری که اکثرا مقام آوردند تولید شد به هر حال هم برای آقا بازوند و هم آقای شیروی آروزی موفقیت دارم و امید وارم که شما و روزنامه سیمره هم در مورد مدیر های دیگه منصف تر باشید .

 • پیوند نظر آزادبخت آزادبخت جمعه, 21 دی 1397 ساعت 14:25

  آقای بازوند فقط و فقط لرها رو میدید ؟ فکرش در حد ممجون و افشین چگنی بود ؟ رضا طرهانی مجری برنامه هر پیامی که مرتبط با لک و لک زبانان و فرهنگ لکی باشه نمیخونه این یعنی تعصب کور یعنی بیماری یعنی اینکه سازمان صدا و سیمای لرستان بیماره یعنی اینکه رئیس سازمان عاجر و ناتوانه و پرسنل خودش رو نمی شناسه ، این سازمان باید ریشتا از لوث و وجود این افراد پاک بشه تا سازمان صدا و سیا یک سازمان مردمی بشه تا همه ی گروه ها و همه ی اقوام با زبان ها و فرهنگ های متفاوت
  لر های عزیز و لک ها بتوانند به طور مساوی از برنامه های آن سازمان بهره مند بشن ، (با آرزوی موفقیت و پیروزی برای رئیس جدید سازمان صدا و سیمای مرکز لرستان)

 • پیوند نظر نیشخند نیشخند جمعه, 21 دی 1397 ساعت 01:16

  گفتید بخاطر پست نگرفتن آقای زیودار اعتراض کردند؟!
  به نظرتون ایشون برازنده است پست بگیرن یا اونایی که الان پست دارن با همت عالیجنابان ملکشاهی ها؟!شایسته سالاری باشه جای علی زیودارها خالی نمی مونه!

 • پیوند نظر نیشخند نیشخند جمعه, 21 دی 1397 ساعت 01:10

  و اما بعد ....در پاسخ دوستانی که مشخص است از مدیران یا کارمندان نور چشمی منصوب شده طیف ملکشاهی ها(نمایندگان کوهدشت و خرم آباد) هستند حرف به حرف نوشته های استاد زیودار درست و عین حقیقت هستند...ایشون واقعاً نخبه و یِ برنامه ساز کاربلد و با سواد بوده و هستن و در این که بحثی وارد نیست!
  آقای بازوند یادش بخیر....آقایی خوب و به قول خودمان بی کِش بود که البته این برای مدیریت یک سازمان فرهنگی اصلاً خوب نبود و اما متاسفانه در بحث انتصابات و مدیریت مجموعه کاری بغیر از فرامین ملکشاهی ها انجام نمی دادند و مجموعه رو با این کارها داغون داغون کردند.....نیروی کار دلمرده و بی انگیزه از مدیران بی سواد و گزینشی فلان نماینده شد و نتیجه از دست دادن مخاطب و....خلاصه اوضاعیست اسفناک که امیدوارم با مدیریت جدید و قیچی کردن دستان این نمایندگان برای دست اندازی به این مجموعه شاهد شکوفایی آن و جذب بیشتر مخاطب
  باشیم.

 • پیوند نظر نیشخند نیشخند جمعه, 21 دی 1397 ساعت 00:58

  استاد عزیز!
  مرحبا بر کلام و قلم صادق تان

 • پیوند نظر موسوی موسوی پنج شنبه, 20 دی 1397 ساعت 20:34

  نگارنده مقاله حتی نمیداندصداوسیمای لرستان قبل ازآقای بازونددردهه شصت به مدت هفت سال سیدرضاحسینی متولدبروجردوبومی لرستان مدیکل بوده وبازونددومین مدیرکل است نه اولین وزیودارچندسال زیرنظربازونددررادیوخودش نویسنده وتهیه کننده بوده است چراآن موقع انتقادنکردچون بدنبال پست بود سیمره بهترست ازمنتقدان منصف نقدچاپ کندکه به روش علمی بنویسندنه مشولات چهاردهه رابرسریک مدیربریزدالبته انتقادبرعملکردایشان وسایرمدیران وارداست

  سیمره: ما آمادگی کامل داریم تا از افراد منصف در این زمینه مقاله/ یادداشت چاپ کنیم.

 • پیوند نظر منصور صفری بیرانوند منصور صفری بیرانوند پنج شنبه, 20 دی 1397 ساعت 19:49

  سلام * آقای لک اندیش با نظر جنابعالی کاملا موافقم واقعا درست زدی توی هدف ما مردم قوم لک بیش از نیمی از جمعیت استان لرستان را تشکیل داده ایم ولی هیچ سهمی در اجرا و نقشی در سازمان صدا وسیما مرکز استان لرستان برای ترویج زبان و فرهنگ لکی نداریم ، زبان لکی با بیش از سی هزار واژه ی مستقل به عنوان زبانی بسیار ثروتمند و بسیار غنی و به عنوان یک میراث ناملموس ثبت ملی شده است که در طول تاریخ قوم لک همیشه مورد بی لطفی و بی مهری حکومت ها قرار گرفته است و با این وجود امروزه نیز در سازمان صدا و سیمای مرکز استان ها قوم لک هیچ سهمی از صدا و سیما ندارند ،

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004