شما اینجا هستید: خانهفرهنگروز زن و زمین فرخ باد!

روز زن و زمین فرخ باد! مطلب ویژه

یکشنبه, 05 اسفند 1397 ساعت 17:59 شناسه خبر: 4252 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

سیمره: پنجمین روز ماه اسفند، به نام ایزدبانوی بزرگ ایرانیان باستان، اسفندارمذ، فرشته‌ی نگاهبان زمین و زنان درستکار و پاک‌دامن و خیرخواه، نامیده می‌شود.

 در ماه اسفندارمذ یا اسفند، به سبب توافق دو نام، جشنی بوده که آن را عید زنان دانسته‌اند. بیرونی که از تداوم این جشن در اصفهان، ری و دیگر شهرهای ایران مرکزی در روزگار خود خبر می‌دهد، این جشن را مردگیران می‌نامد و می‌گوید که در این روز افسون می‌نویسند و عوام مویز را با دانه‌ی انار می‌کوبند و می‌گویند که پادزهر نیش گژدم است. آنان افسون را بر سه کاغذ می‌نویسند و بر سه دیوار خانه می‌چسبانند تا حشرات موذی از آن‌جا دور شوند(1377، ص 355).

واژه‌ی فارسی «اسفند» (اسپند) در زبان فارسی امروز، از واژه‌ی پهلوی «سپندارمت»-Spandarmat و اوستایی «سپِنتَه آرمَئی‌تی» -SpentaArmaiti بر گرفته شده‌است. روز پنجم هرماه و ماه دوازدهم هر سال «اسفند» یا «سپَندارمَذ» نام دارد. این واژه که در اوستایی «سْپِنـْـتـَه آرَمَئیتی» آمده، نام چهارمین امشاسپند است، از دو بخش «سپِنتَه» یا «سپند» به معنی پاک و مقدس و «آرَمَئیتی» به معنی فروتنی و بردباری تشکیل شده‌است و معنی این دو با هم فروتنیِ پاک و مقدس است. این واژه در پهلوی «سپندارمت» و در فارسی «سپندارمذ» و «اسفندارمذ» و «اسفند» شده‌است.

دکترمیرجلال‌الدین کزازی در صفحه‌ی 420 نامه‌ی باستان جلد پنجم ذیل واژه‌ی سپندارمذ چنین می‌نویسد:« امشاسپند چهارم سپندارمذ است که از سپنتا ارمئتی در اوستایی به یادگار مانده است که معنای آن را فروتنی و پارسایی پاک دانسته‌اند.»

به بیان ابوریحان بیرونی، «اسفندارمذ» ایزد موکل بر زمین و ایزد حامی و نگاهبان زنان شوهر دوست و پارسا و درست کار بوده. به همین مناسبت این روز، عید زنان به‌شمار می‌رفت. مردم برای گرامی‌داشت، به آنان هدیه داده و بخشش می‌کردند. زنان نه تنها از هدایا و دهش‌هایی برخوردار می‌شدند، بلکه به نوعی در این روز فرمانروایی می‌کردند و مردان باید که از آنان فرمان می‌بردند.

سپندارمذ نگهبان زمین است و چون زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان (اسپندگان) برای گرامی‌داشت زنان نیکوکار برگزار می‌شود. ایرانیان از دیرباز این روز را روز زن و روز مادر می‌نامیدند.

پنجم روز زن و زمین را به همه‌ی بانوان فرهیخته‌ی ایران‌زمین فرخ‌باد می‌گوییم.

 

همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید! https://t.me/seymareweekly

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004