شما اینجا هستید: خانهفرهنگحنان : در مقابل تهدیدات ایستاده‌ام

حنان : در مقابل تهدیدات ایستاده‌ام

یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 09:51 شناسه خبر: 4267 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
حنان حنان

حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان می‌گوید: «حدود 1700کنسرت موسیقی در کنار سایر کارهای فرهنگی، در استان برگزار نموده‌ام، البته کار بسیار سختی بود، دائم تهدید می‌کردند که اگر استعفا ندهی برخورد می‌کنیم و حتا خانواده‌ام را تهدید می‌کردند.»

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حجت الاسلام حنان از آن روحانیون شوخ طبع است. آدم از گپ زدن با او خسته نمی‌شود. ولی در کارش جدی است و از آن چه باور دارد و می‌گوید کوتاه نمی‌آید. 

طرفدارانش در استان لرستان زیادند. به خصوص جوان‌ها و اهل قلم و هنر کارهای او در اداره‌کل ارشاد لرستان را ستایش می‌کنند. اما منتقدان کمی که دارد، او را شیخ هتاک و آخوند انگلیسی می‌‌نامند. می گوید: «این هتاکی‌ها باعث نشده است از اهدافم کوتاه بیایم. هم اهل جنگم هم جُنگ. تضادی بین شادی و دین مبارک اسلام نمی‌بینم. مردم نیاز به نشاط دارند و برگزاری کنسرت‌های موسیقی یکی از بهترین راه‌های ایجاد آن است.»

حجت الاسلام حنان با بیان این که در طول چهار سالی که مدیر ارشاد استان لرستان بوده، به فشارهای زیادی که از ناحیه‌ی افراد تندرو ی دلواپس علیه برنامه‌هایم انجام شده، تن نداده است، می‌گوید:«اندیشه من درست مقابل این افراد دلواپس است این افراد حتا توجهی به متن دین ندارند و بیش‌ترین ضربه به دین از ناحیه همین‌ها وارد می‌شود. این‌ها هر کس که عقیده متفاوتی با آن‌ها داشته باشد را غیردیندار می‌دانند و اقسام اتهامات را به او می‌زنند.»

متن گفت‌و‌گوی تیم خبری اعزامی ایرنا با مدیرکل ارشاد لرستان در پی می‌آید:

 

*گویی بر سر اجرای برنامه‌های خود در اداره ارشاد لرستان با موانع زیادی از سوی برخی جریانات سیاسی مواجه بوده‌اید؟

بله. من قبل از این که به وزارت ارشاد بیایم عضو هیئت علمی دانشگاه بودم و البته هنوز هم هستم. وقتی پیشنهاد مدیریت اداره ارشاد لرستان را به من دادند با خودم خلوت کردم. گفتم وزارت ارشاد رسالتی دارد. من دو رویکرد می‌توانم در ارشاد داشته باشم. نخست این که به صورت محافظه کارانه به عرصه‌ی رسالت فرهنگی و هنری و به ویژه موسیقی ورود پیدا کنم مثل برخی دیگر از افرادی که تقریباً همین رویکرد را دارند. یعنی تن دادن به بعضی سلایق شخصی که از ناحیه افراد تندرو که خود را فراتر از قانون می‌دانند عمل کنم و با این کار خود در واقع قانونی عمل نکنم. 

البته اندیشه من درست مقابل این افراد دلواپس است که گفتم این افراد حتا توجهی به متن دین ندارند و بیش‌ترین ضربه به دین از ناحیه همین‌ها وارد می‌شود. این افراد هر کسی که عقیده متفاوتی با آن‌ها داشته باشد را غیردیندار می‌دانند و اقسام اتهامات را به او می‌زنند.

سال 93 که به ارشاد آمدم در اجتماع اصلاح‌طلبان در کوهدشت یک سخن‌رانی در نقد تفکر همین افراد داشتم. اسم برخی از این افراد را هم بردم. این مسئله خیلی در کشور سر و صدا کرد و کار به مجلس هم کشید. در آن سخن‌رانی آوردم که این جریان و این افکار اگر به همین شکل پیش برود در آینده از رهبری هم عبور می‌کنند که در مواردی این چنین هم شد و طبق شنیده‌ها گفته می‌شود که رهبری در سال 96 به آن افراد تذکر داده‌اند، گرچه همان زمان از ناحیه بعضی از علما و روحانیون به شدت مورد هجمه قرار گرفتم که من نیروهای انقلابی را مورد هجمه قرار داده‌ام، متاسفانه بعضی از همین افراد دلواپس بانی غائله دی‌ماه 96 در کشور شدند که برای کشور خسارت بزرگی بود.

بیش از 7 هزار نفر در دو کمپین در راستای پشتیانی از فکر و اندیشه‌ای که من دارم، حمایت کردند.

بعد از مدتی دلواپسان به این فکر افتادند که اثر این کمپین‌ها را خاموش و خنثی کنند. در زمستان 95 اعلام یک راهپیمایی کردند. از دو هفته قبل در فضای مجازی و حقیقی برنامه‌ریزی کردند. بنر هم چاپ کرده و ساعت و روز این تجمع را مشخص کردند.

من هم کار عادی‌ام را می کردم. روز راهپیمایی فرا رسید. غروب یک روز زمستان بود و قرار بود این تجمع بعد از تاریک شدن هوا در میدان شهدا خرم‌آباد برگزار شود.

اخوی‌ام با من تماس گرفت و گفت نهار بیا منزل ما، نهار خوردم ساعت 3 بعدازظهر رفتم بخوابم. برادرم گفت می‌خواهی بری بخوابی؟ دو ساعت دیگر این استان به هم می‌ریزد.

گفتم: من کاری نمی‌توانم بکنم بعضی از فامیل‌ها آمدند منزل اخوی، می‌گفتند باید چکار کنیم نیاز هست فامیل‌ها را بگوییم بیایند گفتم این دعوای شخصی و خانوادگی نیست بلکه دعوای سیاسی است .

دو ساعت بعد مهندس بازوند استاندار سابق لرستان تماس گرفت و گفت می‌خواهند به خیابان بیایند و اعلام حمایتی که از شما در فضای مجازی از طرف مردم شکل گرفته را خنثی کنند.

من یک نفر را آن جا فرستاده بودم و گفتم گزارشی از اجتماع و راهپیمایی علیه من را به من بدهد.

چون آن‌ها ساعت 6و نیم غروب زمان اجتماع را مشخص کرده بودند آن نفری که ما فرستاده بودیم ساعت 6 و نیم با ما تماس گرفت و گفت هنوز کسی نیامده است. ساعت 7 تماس گرفت و دوباره گفت کسی این جا نیست. ساعت 7.30 باز تماس گرفت و گفت حدود سی نفر آمده و وسط میدان ایستاده‌اند با یکی دو بنر، شعار می‌دهند که ما مدیر ضدارزش نمی‌خواهیم و شعارهای تند و غیرمحترمانه‌ای علیه من روی بنرها چاپ کرده بودند.

این جماعت یکی دو ساعتی آن جا ایستادند و ترافیکی هم در خیابان ایجاد کردند، چون کسی از مردم به آن‌ها نپیوست و افکارعمومی حمایتشان نکرده بود، بعد از ساعاتی میدان را خالی کردند و رفتند .

البته این‌ها از طرق مختلف علیه من اقدام کردند. از طریق نمایندگان مجلس، وزیر ارشاد را خواستند. کمیسیون فرهنگی مجلس سر ادامه کار من بحث کردند. بعضی از ائمه محترم جمعه علیه من ورود کردند.

کار را به تهدید علیه خود و خانواده‌ام شروع کردند از طریق پیامک، پیامک‌های تهدیدآمیز برای من فرستادند و در جلسات عمومی بدترین بی‌حرمتی‌ها را در حق من می‌کردند و در فضای مجازی و حقیقی اتهاماتی از قبیل شیخ هتاک، شیخ انگلیسی و ... علیه من به کار می بردند.

 

*مشکل این افراد به طور مصداقی با شما چه بود؟

من به طور جدی مقابل تفکرشان ایستادم. سال 93 این که به صراحت اسم کسی از این اشخاص را از تریبون ببرید و تفکرش را نقد کنید بسیار سخت بود.

اما مشکل دوم این‌ها با من این بود که من در زمینه‌ی موسیقی بستری فراهم نمودم تا این برنامه آن هم با توجه به نیاز جامعه علی‌الخصوص قشر جوان، به نحو مطلوبی برگزار شود.

من در سخن‌رانی‌هایم دیدگاه‌های مثبت را نسبت به موسیقی بیان کردم و گفتم که نگاه عرفا و دانشمندان به موسیقی مثبت است. بعد از این سخن‌رانی‌ها هنرمندان استان به این نتیجه رسیدند که با نگاه جدیدی که در ارشاد لرستان حاکم شده است می‌توانند فعالیت هنری خود را با دغدغه‌ی کم‌تری دنبال کنند. بنابراین همه هنرمندان به میدان آمدند؛ حتا آن هنرمندانی که سال‌ها بود که از استان به خاطر محدودیت‌هایی از ناحیه همین دلواپسان از استان رفته بودند هم آمدند؛ امثال استاد شکارچی، استاد رجب‌زاده، استاد نظری و....

در مدت مسئولیتم در ارشاد، حدود 1700 کنسرت موسیقی در استان برگزار نموده‌ام. حتا یک مورد کنسرت لغو نشده نداشتیم. البته کار بسیار سخت بود، دائم تهدید می‌کردند اگر استعفا ندهی برخورد می‌کنیم. حتا خانواده مرا تهدید، و ساعت یک و دو نیمه شب پیامک می‌فرستادند و مزاحم می‌شدند. به گونه‌ای که بعضی مواقع با تلفن مرا تهدید به قتل نمودند لذا من از طریق مکاتبه این موضوع را با نیروهای امنیتی در میان می‌گذاشتم. اما حقیقتاً کار و زندگی را برایم سخت کرده بودند.

این کارها را با شماره موبایل‌های مشخص و قابل پیگیری هم انجام می‌دادند. ولی خدا شاهد است هیچ یک از تهدیدها را پیگیری قضایی نکردم. می‌دانستم اگر بخواهم به این تهدیدها بپردازم دیگر فرصت برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های خود در ارشاد را ندارم .

گفتم بهترین پاسخ به این‌ها اجرای برنامه‌های فرهنگی هنری بیش‌تر است. هر سخن‌رانی که علیه من صورت می‌گرفت مجوز برنامه‌های فرهنگی و هنری بیش‌تری را صادر می‌نمودم. با توجه به رسالتی که داشتیم در جهت حمایت از حقوق زنان حتیا کنسرت خواننده خانم هم برگزار کردیم. برای اولین بار در کشور ارکستر ملی را هم به خرم‌آباد آوردم.

 

* کنسرت کدام خانم خواننده در استان برگزار شد؟ سیمین غانم؟

خیر. خانم‌ها بهاروند و گلزاری که از خواننده‌های محلی بودند در حضور بانوان خواندند.

 

* کنسرت سیمین غانم چه شد؟

حنان: مجوز برگزاری کنسرت ایشان را صادر کردیم. دو سانس هم بلیت فروشی شد. صحبت‌هایی شد که این کنسرت را برگزار نکنید. بعضی از طلاب گفته بودند اگر چنین کنسرتی برگزار شود کفن‌پوش می شویم و مقابل محل برگزاری کنسرت تحصن می کنیم. باز در فضای مجازی تهدیدها شروع شد.

من اعلام کردم که کار ما قانونی هست. یکی از مدیران استانی تماس گرفت که با برگزاری این کنسرت ممکن است استان دوقطبی شود و درگیری پیش آید. تلفن‌هایی هم از جانب بعضی از افراد خاص به من شد که بنا بر مصلحتی نام نمی‌برم و اصرار به به عدم برگزاری کنسرت بانوان داشتند .

پاسخ دادم من مجوز این کنسرت را صادر کرده‌ام. دو راه وجود دارد اگر وزارت ارشاد به من گفت این کنسرت را برگزار نکن من برگزار نمی‌کنم. اما اگر گفت بر سر مجوز قانونی که برای آن صادر کرده اید پابرجا بمانید من آن را برگزار می‌کنم و اگر بعد از اجرای کنسرت کسی در استان از من حمایت نکرد استعفا می‌دهم. چون وقتی نتوانم به رسالت خود عمل کنم دیگر نمی‌مانم.

طوری شد که همان شق اول را قبول کردند. گفتند اگر مدیریت ارشد استان تشخیص می‌دهد که این کنسرت باعث برهم زدن نظم استان می‌شود و جلوی ادامه فعالیت‌های مثبت اداره ارشاد لرستان را می‌گیرد آن را به وقت دیگری موکول کنید. ما هم آن را به وقت دیگر موکول کردیم.

 

* استقبال از کنسرت سیمین غانم چه طور بود؟

 ابتدا فکر می‌کردم شاید استقبالی نشود اما کار طوری پیش‌رفت که اگر اجرای اول می‌شد شاید تا 5 سانس هم بلیت‌ها فروش می‌رفت.

هر سانس 700 نفر ظرفیت داشت و در سالن بانک صادرات برگزار می‌شد. متاسفانه لغو این کنسرت باعث ناراحتی و عدم رضایت جامعه زنان شد که چرا یک مجوز قانونی باید لغو شود. جالب است خیلی زنان متقاضی کنسرت بانوان خانم‌های محجبه‌ای بودند که خواستار برگزاری کنسرت بانوان بودند.

 

ایرنا: در 1700 کنسرتی که می‌گویید از چه خواننده‌هایی دعوت کردید؟

حنان: به نظر می‌رسد همه هنرمندان خواننده را ما دعوت کردیم در سه قسمت هم خوانندگان پاپ، هم خوانند سنتی و هم خوانندگان محلی .

شهرام ناظری – همایون شجریان – علی‌رضا افتخاری به همراه ارکستر ملی – فریدون آسرایی- حسین‌رضا اسدی- مهدی احمدوند – بنیامین بهادری – بهنام بانی- وحید تاج – بابک جهانبخش – احسان خواجه‌امیری – مجید خراطها – ایرج رحمان‌پور – علی زندوکیلی – سالار عقیلی – علی عبدالمالکی – فرزاد فرزین – بیژن کامکار – علی لهراسبی – نیما مسیحا – همای – رضا یزدانی – محسن یگانه – مهدی یراحی – حشمت رجب‌زاده – فرج علیپور – سیف‌الدین آشتیانی – مراد بداق – مهران غضنفری – رهام خورشیدوند – حسین علیزاده – محمد علیزده – امیر تاجیک – محمدرضاگلزار – حمید عسگری – سیامک آقایی – ماکان بند – هورش بند – ایوان بند – اشوان – مسلم ساکی – فیروز رضایی – بردیا مهرآرا – جمشید خنجریان – بهروز الماسی – گروه دیهیم – امیر رحمان خسروی – گروه آذری (اسدالهی) – گروه حسین پرنیان – علی‌رضا قربانی – آرش و مسیح – حمید هیراد – محمد باجلاوند – مرتضی روزبهانی – فرزانه گلزاری – فیروز رضایی – جمشید خنجریان – مهدی دارابی – رامین میر – سعید ملکی – سپهر پیرهادی - محمد بیرانوند – اشکان اشراقی – مجبتی نظری – مسعود حاتمی – فتح‌اله طهماسبی – داریوش نظری – بهمن اسکینی – فضل‌اله صفاری – رضا صادقی – سامان علیپور – مجتبی باعزم – حامد زمانی – غلام سبزعلی – کیهان کلهر – حامد فیضیان و ... این افراد حدود هشتاد نفر بودند.

 

* در سایر زمینه‌ها هم مشکلی با این افراد تندرو داشتید؟

 بله. یک تئاتری درباره دفاع مقدس برگزار کردیم. عده‌ای نزد من آمدند و اعتراض کردند و گفتند این تئاتر ارزش های دفاع مقدس را زیر سوال می‌برد. آن‌ها شروع به حملات گسترده‌ علیه این تئاتر در فضای مجازی کردند و دوباره تهدیدها و فشارها و بی‌حرمتی‌ها علیه من به جرم دفاع از هنر و هنرمند از طرف افراد دلواپس شکل گرفت. من نظر داوران متخصص در حیطه‌ی هنر تئاتر را خواستم و گفتم شما به عنوان متخصص در امر تئاتر نظرتان پیرامون این تئاتری که آقایان اعتراض دارند چیست؟ 

از تعدادی از این جملاتی که در فضای مجازی علیه من شده بود پرینت گرفتم و در اختیار داوران قرار دادم. در نهایت داوران گفتند ما تئاترهای زیادی درباره‌ی دفاع مقدس داوری کرده‌ایم این تئاتر بهترین تئاتری است که در این باره دیده‌ایم.

درگیری شدیدی در همان چند روز جشنواره در فضای مجازی درباره‌ی این تئاتر رخ داد. بعضی از ائمه محترم جمعه به طوری که من را نیروی نفوذی دشمن معرفی کردند در حالی که بنده حقیر تمام تلاشم این هست که در راستای تقویت نظام و انقلاب حرکت کنم در نماز جمعه هم به من هجمه کردند. روز 9 دی سال 95 سخن‌ران اصلی این مراسم رسما علیه من سخن‌رانی کرد.

 

* اسم آن تئاتر چه بود؟

 لیلی نام دختران ایران زمین.

جالب است که این تئاتر در تهران هم برگزار شده بود ولی کسی به آن اعتراض نکرده بود. یکی از علت‌های مخالفت این‌ها با من البته این است که به صورت شفاف از تفکر اصلاح‌طلبی حمایت می‌کنم. در همین انتخابات اخیر ریاست جمهوری مرخصی گرفتم و حدود 25 سخن‌رانی در دفاع از نامزدی آقای روحانی در شهرهای مختلف استان انجام دادم. دلواپسان سر این کار هم از من خیلی ناراحت هستند. من شخصی هستم که در تفکر و اندیشه‌ام شفاف هستم و با حفظ تمام خط قرمزهای نظام سعی کردم از تفکر و اندیشه‌‌ام دفاع کنم و هرگز انسان محافظه کاری نبوده‌ام که دنبال منافع شخصی خودم باشم بلکه تفکر و اندیشه را بر منافع شخصی و مناصب ترجیح دادم.

 

*جریان مراسم پل‌دختر و شعار علیه شما چه بوده است ؟

ارشاد برنامه‌ای به نام بزرگداشت شهیدشکارچی در شهر پل‌دختر داشت. فرماندار پل‌دختر چند روز قبل از مراسم به من گفت آقای حنان عده‌ای از مخالفین شما به من گفته‌اند که حنان یا نباید در این برنامه حضور پیدا کند و حتا اگر آمد حق سخن‌رانی ندارد.

پاسخ دادم: این چه تفکری است و چه کسی پشت آن است که می‌گوید در برنامه‌ای که خود ارشاد متولی برگزاری آن است مدیرکل ارشاد نباید سخن‌رانی کند؟ این یعنی چه که این گروه این طور برای خود عرض اندام می‌کنند و برای دیگران خط و نشان می‌کشند؟ جناب فرماندار شما نماینده‌ی دولت هستی، برو و به آن‌ها بگو حنان می‌گوید خیلی بی‌خود می‌کنید- البته لحن تندتری به کار بردم- حنان به این برنامه می‌آید و سخن‌رانی هم می‌کند.

به فرماندار گفتم: برنامه مال ارشاد است مخالفین من اگر ناراحتند نیایند در آن شرکت نکنند. این‌ها دارند زمینه‌ی بی‌حرمتی نسبت به شهدا را فراهم می‌کنند. این‌ها در سایت‌هایشان می‌نویسند حنان هتاک به شهداست حال این که حنان مدافع شهداست و این تندروها هستند که با کارهای افراطی‌شان زمینه هتاکی به شهدا را فراهم می‌کنند.

روز جلسه به محض ورودم به سالن فهمیدم قرار است اتفاقاتی بیفتد. امام جمعه پل‌دختر و نماینده‌ی مجلس پل‌دختر پشت تریبون رفتند و سخن‌رانی کردند. به محض این که نوبت من رسید شعارهایشان شروع شد: مرگ بر منافق، مرگ بر ضدولایت فقیه.

من سخن‌رانی ام را ادامه دادم و توجهی نکردم. ولی آن‌ها آن قدر شعار دادند تا جلسه به هم ریخت.

 

* تعدادشان چند نفر بود؟

 این‌ها در جامعه یک اقلیتند. در همان سالن هم یک تعداد کمی بودند. ولی صدایشان بلند است. اما نه عده دارند نه عده. در آن سالن 300 نفر حضور داشتند که زیر ده نفرشان با آن‌ها بودند و شعار می‌دادند. ولی باور کنید هر چقدر شعار دادند کسی با آن‌ها همراهی نکرد.

من صحبتم را جمع‌بندی کردم تا آن‌ها نگویند ما به هدف خود رسیدیم.

جلسه ادامه داشت و من نشستم و دوباره شعارهای این افراد شروع شد که حنان باید از سالن بیرون برود.

اما اکثریت مطلق مردم حاضر هیچ حمایتی از آن‌ها نکردند. حتا عده‌ای از افراد از جمله برادر خود شهید شکارچی روبه‌روی مردم فریاد زد و با تندی گفت شمایید که به شهدا توهین و هتاکی می‌کنید؟ این چه وضعی است درآورده‌اید؟ آیا این است احترام شما به شهدا، حنان مهمان ماست. مجری برنامه نمی‌دانست چکار کند به سختی جمعیت را ساکت کرد و مراسم جمع‌بندی و تمام شد .

بعد از پایان برنامه فرمانده‌ی نیروی انتظامی نزد من آمد و گفت بر اساس برنامه حفاظتی ما نسبت به شما، شما نباید از داخل جمعیت عبور کنید و از در پشتی سالن خارج شوید. ماشین را آن‌جا هدایت کرده بودند چون پیش‌بینی می‌کردند نسبت به ما تعرضی داشته باشند .

پاسخ دادم: من از داخل جمعیت می‌روم ببینم چه کسی جرئت می کند به من تعرض کند. تا مردم پاسخشان را همین‌جا بدهند.

وقتی داخل جمعیت آمدم مردم حلقه حفاظتی زدند و من هم بدون هیچ مشکلی از سالن بیرون رفتم.

بعد از این که از سالن خارج شدم فهمیدم عده‌ای از مردم با این افراد برخورد کرده‌اند و اتفاقاً همان شب بعد از مراسم، ما افطاری در شهر دزفول مهمان بودیم و به شهر دزفول رفتیم. در راه برگشت از آزادراه آمدیم ولی متاسفانه مخالفین در فضای مجازی این‌گونه عنوان کرده بودند که حنان به صورت بسیار امنیتی و با یک تیم حفاظتی از آزادراه به خرم‌آباد رساندند در حالی که واقعیت نداشت. البته خبرها حکایت از آن داشت که در معمولان عده‌ای قلیل را تحریک کرده بودند که در برگشت به ما تعرضی داشته باشند. که به مطلوبشان نرسیدند .

 

*یکی از مشکلات استان بی‌کاری است. نظرتان چیست؟

هر استانی یک ظرفیت‌هایی دارد. مهم‌ترین ظرفیت استان لرستان نخست موسیقی و سپس گردشگری است. به جرئت می‌گویم در این 5 سالی که در ارشاد لرستان در خدمت مردم بوده‌ام چرخ اقتصاد هنر استان به خوبی چرخیده است.

ما کنسرتی داشته‌ایم که 4 هزار نفر در یک سانس آن شرکت کرده‌اند و بلیت آن بالای 100 هزار تومان قیمت داشته است. خب این پول کجا می‌رود؟ در جیب هنرمند، هتل‌ها، مغازه‌ها و عوامل اجرایی. یعنی یک گردش مالی بزرگی در استان ایجاد می‌شود آن هم در راستای چرخش اقتصاد هنر و اقتصاد فرهنگ.

اگر مسئولان تنها روی هنر و گردشگری لرستان سرمایه‌گذاری کنند، می‌تواند از نظر اشتغال‌زایی نیروهای استان‌های هم‌جوار را هم تحت پوشش قرار دهد.

ولی متاسفانه بعضی با تفکر افراطی و بسته و خشک خود مانع از استفاده از این ظرفیت داخلی برای اشتغال‌زایی هستند و مانع برای مسئولین دلسوز ایجاد می‌کنند و باشناختی که از استاندار فعلی جناب آقای دکتر خادمی دارم انشاءالله با حمایت‌های ایشان از هنر و هنرمندان، اقتصاد هنر و اقتصاد فرهنگ در استان رونق خواهد گرفت.

یادم است وقتی شهرام ناظری در خرم‌آباد کنسرت برگزار کرد آن قدر سکوت سالن را فرا گرفت که ناظری نیم ساعت درباره‌ی فرهنگ بالای مردم لرستان صحبت کرد. صحبت‌های ایشان در سایت‌ها هم منتشر شد و موجود است. ایشان گفت: من کنسرت‌های زیادی در سالن‌های بزرگ موسیقی دنیا برگزار کردم اما وقاری که در تماشاچیان لرستان دیدم حتا در اروپا ندیدم. وقتی چنین خواننده‌هایی از استان تقدیر می‌کنند برای کل استان در دنیا تبلیغ می‌شود.

معاون سیاسی استانداری لرستان جناب آقای خجسته‌پور چند بار تا به حال در سخن‌رانی‌هایش گفته است دو سه سال است که تعداد گردشگران در لرستان افزایش پیدا کرده است. ایشان تاکید کرده یکی از عوامل اصلی این رشد گردشگران برگزاری کنسرت‌های موسیقی بوده است.

البته من برای اجرای کنسرت‌ها تنها عامل را اجرای قانون نمی‌دانم بلکه من خودم بر این باور هستم که عامل مهم‌تری در تشویق من در حمایت از موسیقی وجود دارد و آن عامل عبارتست از این‌که رسالت موسیقی ارتقای نفس انسان است. بر این باورم که در موسیقی لذت نیست بلکه ارتقای نفس است چون اگر لذت باشد آن گاه لذت تقسیم می‌شود به دو قسم لذت شرعی وحلال و غیرشرعی و حرام، در نهایت موسیقی که لذت شرعی دارد حلال و آن که لذت غیرشرعی دارد می‌شود حرام.

من نظرم این نیست بلکه می‌گویم در موسیقی لذت نیست که جنبه‌ی حلال و حرام پیدا کند بلکه در موسیقی جنبه‌ی ارتقای نفس است و ارتقای نفس مطلقا خوب است پس موسیقی خوب است. شاید کسانی که موسیقی را حرام می‌دانند نظرشان ناظر به این است که در موسیقی لذت است ولی من می‌گویم که لذت نیست ارتقای نفس است .

خیلی از افرادی که برای مشاهده این کنسرت‌ها می‌آیند از استان‌های دیگر می‌آیند چرا که در استان خود امکان برگزاری چنین کنسرت‌هایی را ندارند.

من برای این کار هزینه زیادی داده‌ام و خودم هم هزینه شده‌ام و تعبیر بعضی از دوستان و افکار عمومی درباره‌ی من حقیر این است که تعبیر به شیخ شادی و شیخ حامی هنرمندان و هنر می‌کنند. وقتی شادی مردم را می‌بینم به رضایت و سرور می‌رسم و تمام مصیبت‌ها و مصائبی که بر من وارد کرده‌اند را فراموش می‌کنم. در پایان این نکته را یادآور می‌شوم که من عضو هیئت علمی دانشگاه هستم و حقوق هیئت علمی را رها کرده‌ام و مرخصی بدون حقوق گرفته‌ام. حقوقی که از ارشاد می‌گیرم ماهیانه دو میلیون تومان است و تنها مدیرکلی هستم که در کشور ماهیانه دو میلیون تومان حقوق می‌گیرد. به حضورم در میان اهالی هنر و فرهنگ افتخار می‌کنم .

 

*فضای فرهنگی استان بعد از این 5 سالی که مدیرکل ارشاد بوده اید را چطور می‌بینید؟

اگر الان شما در بین مردم حضور یابید و از آن‌ها درباره‌ی وضعیت فرهنگی استان بپرسید به طور نسبی از عملکرد اداره ارشاد راضی‌اند که به نمونه‌هایی از فعالیت‌های فرهنگی، هنری، قرآنی و ... به صورت آمار مقایسه‌ای پایان دولت دهم تاکنون اشاره می‌کنم.

عملکرد اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از زمان آغاز به کار دولت یازدهم تا پایان97 به این شرح است:

گزارش آماری فعالیت‌های فرهنگی و هنری، قرآنی و اداری صورت گرفته در استان از سال 92 تاکنون با عنایت‌ دولت محترم و نگاه ویژه‌ی شخص رییس‌جمهور به مسائل حوزه‌ی فرهنگ و هنر و البته با پشتوانه‌ی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد ارتقای چشم‌گیر فعالیت‌های این حوزه در استان بوده‌ایم که از آن جمله می‌توان به افزایش تعداد انجمن‌های فرهنگی و هنری از 74 انجمن به 84 انجمن اشاره کرد.

- در بخش مؤسسات فرهنگی و هنری نیز از 49 موسسه به68 موسسه افزایش‌یافته است.

- در خصوص آموزشگاه‌های آزاد هنری و در تائید حرکت‌های مؤثر دولت در امر آموزش تخصصی هنر، ما شاهد افزایش تعداد این آموزشگاه‌ها از 29آموزشگاه به 60آموزشگاه هستیم که این موضوع با توجه به مشکل حاد بیکاری در استان، موجب دلگرمی هنرمندان پیش‌کسوت و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف هنری شده که با تأسیس آموزشگاه هم می‌توانند به جذب جوانان و نوجوانان پرداخته و هم از این محل کسب درآمد کنند.

- پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌ها نیز، ارتقای چشمگیری در استان، نسبت به دولت قبل، صورت گرفته که طی آن، تعداد پایگاه‌های خبری ثبت‌شده و دارای مجوز از 2 پایگاه در پایان سال نود و دو به51 پایگاه و خبرگزاری‌ها نیز از 11 به 16 خبرگزاری رسیده است.

- با توجه به استقبال مردم لرستان از نشریات محلی و اخبار و اطلاعات آن‌ها، در این خصوص نیز رشد قابل قبولی صورت گرفته و نشریات محلی ما از 48 نشریه به134 نشریه افزایش‌یافته که درخشش مطبوعات لرستان در جشنواره‌های تخصصی نشان از حرکت مؤثر دولت در این حوزه است.

- کانون‌های تبلیغاتی تا سال 92، 127 عدد بوده که در پایان سال 95 به 148 کانون ارتقا یافته و مجوز 6 کانون دیگر در دست اقدام می‌باشد.

- تعداد کتاب‌های به چاپ رسیده در لرستان در پایان سال نود و دو، 79 عنوان بوده که در پایان سال97 به 360 عنوان رسیده است.

- تعداد انتشارات فعال در استان نیز با سیر صعودی خیره‌کننده از 18 به 37باب ارتقایافته بوده است.

- برگزاری نمایشگاه سراسری استان در لرستان از 7 نمایشگاه در سال 92 به 11 نمایشگاه تاکنون رسیده است .

- خرید کتاب از ناشران و مولفین بومی و استانی در سال 92 بیست میلیون تومان بوده که در سال 93 چهل میلیون تومان، سال 94 هفتاد میلیون تومان، در سال 95 هشتاد میلیون تومان و در پایان سال 96 به صد میلیون و در پایان سال 97 صدوپنجاه میلیون تومان می‌باشد.

- تعداد چاپخانه‌های استان در پایان سال نود دو 45 چاپخانه بوده که تا کنون به 82 باب ارتقا یافته است.

-تعداد مؤسسات قرآن و عترت که مجریان آموزش تخصصی قرآن کریم در سطح استان هستند که با ادغام با موسسات سازمان تبلیغات اسلامی از 40 به 99 موسسه افزایش‌یافته است.

- تعداد کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سال 92، 286 کانون بوده که تاکنون به 394 عدد رسیده است.

- اجرای موسیقی ارکستر ملی ایران برای اولین بار در استان لرستان در سال 1395

- در حوزه‌ی اداری با طی کردن مراحل اداری و قانونی تبدیل وضعیت تعداد 30 نفر از نیروهای قراردادی به پیمانی صورت گرفته و در حوزه‌ی عمرانی پروژه تالار مرکزی 30% پیش‌رفت فیزیکی داشته و تجهیز سالن آمفی تئاتر، نگارخانه و سالن کنفرانس نورآباد و تجهیز نگارخانه و سالن کنفرانس شهرستان دورود انجام گرفته و هم‌چنین تجهیز نگارخانه و سالن کنفرانس مجتمع فرهنگی هنری الشتر با 70% پیشرفت فیزیکی در دست اقدام است.

- تاسیس انجمن آثار فرهنگی مفاخر در استان به منظور استفاده از ظرفیت نخبگان فرهنگی و هنری در تدوین برنامه‌های این حوزه از اقدامات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم بود، این انجمن با حمایت ویژه‌ی استاندار لرستان، در سال 94 تأسیس و هم‌اکنون با حضور صاحب‌نظران فرهنگی و هنری استان فعالیت می‌کند.

- از پایان سال 92، هیچ‌گونه اتاق فکری باهدف تدوین فعالیت‌های فرهنگی و هنری تشکیل نشده که در سال 94 شاهد تشکیل این اتاق فکر بودیم و ثمره‌ی آن تدوین سند جامع چشم‌انداز فرهنگی استان با هدایت‌های ویژه‌ی نماینده‌ی ولی‌فقیه در استان است که با محوریت شورای فرهنگ عمومی در دست تهیه بوده و مرحله‌ی اول آن نیز در سه بخش آماده و در آینده‌ی نزدیک به دستگاه‌های مجری ابلاغ می‌شود.

- برگزاری حداقل 20 کارگاه تخصصی و سامان‌دهی و ثبت‌نام بیش از 110 خبرنگار از مهم‌ترین فعالیت‌های خانه‌ی مطبوعات استان در جهت ارتقای سطح کیفی نشریات محلی بوده است.

- تأسیس مرکز آموزش علمی و کاربردی فرهنگ و هنر و ازسرگیری چاپ فصلنامه‌ی پژوهشی «یافته نو» را از دیگر اقدامات این اداره‌کل در دو سال گذشته بوده که مرکز آموزش علمی کاربردی اداره‌کل باهدف افزایش سطح اطلاعات و سواد دانشگاهی علاقه‌مندان به رشته‌های مختلف هنری هم‌اکنون فعال است و در مقطع کاردانی حرفه‌ای دانشجو می‌پذیرد.

- فعال سازی و چاپ فصلنامه یافته نو.

- برگزاری بزرگداشت مفاخر از سال 92 تاکنون35 مورد در سراسر استان. 

- برپایی یک دوره هفته فرهنگی در تهران.

-کسب رتبه‌های برتر ملی توسط هنرمندان در رشته‌های مختلف از سال 92 تا کنون بیش50 مورد.

- تاسیس انجمن شاه‌نامه‌پژوهی با هدف و وحدت ملی از طریق حماسه در شاه‌نامه .

- برای اولین بار مجوز رشته موسیقی را در هنرستان‌های هنرهای زیبا لرستان گرفتیم و الان دانشجوهای موسیقی این رشته مشغول تحصیل هستند.

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004