شما اینجا هستید: خانهفرهنگتجلیل از شاعر نام‌آشنای بومی‌سرا استاد کرم دوستی

تجلیل از شاعر نام‌آشنای بومی‌سرا استاد کرم دوستی

جمعه, 17 اسفند 1397 ساعت 12:51 شناسه خبر: 4278 1 نظر
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
seymare seymare

آیین باشکوه تجلیل از شاعر و پژوهشگر کوهدشتی، استادکرم دوستی با حضور شاعران، اهالی فرهنگ و هنر لرستان و مردم هنر دوست این شهرستان در محل سالن اُمید اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کوهدشت برگزار شد.

به گزارش سیمره، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در این آیین که چهارشنبه شب(15اسفندماه) در سالن اجتماعات اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی کوهدشت برگزار شد، با تجلیل از خدمات صادقانه‌ی فرهنگی آقای کرم دوستی، وی را از هنرمندان موفقی دانست که مسائل فرهنگی و اجتماعی جامعه را در اشعارش به وضوح می‌توان دید و به همین سبب مخاطب را به زیبایی جذب نموده است. 

حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان در ادامه با بیان این‌که معرفی بزرگان و مفاخر فرهنگی و هنری به نسل جوان امری پسندیده است بر  برگزاری بزرگ‌داشت مفاخر و بزرگان فرهنگی و هنری استان لرستان تاکید کرد.  

وی با اشاره به این که آن‌چه برای بشریت ماندگار تفکر و اندیشه‌ی اوست نه جسم او، تصریح کرد:« استاد دوستی نیز از این خصیصه مستثنا نسیت و  آن چیزی که باعث ماندگاری ایشان شده‌است تفکر و اندیشه‌ی اوست.»

حنان ادامه داد:«آقای دوستی در عرصه‌ی شعر و ادبیات بومی تاثیرگذار هستند.»

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به پنج ویژگی و خصیصه‌ی شعری آقای دوستی اشاره کرد و افزود:« نخستین ویژگی شعری آقای دوستی این است نگاه ایشان کوثری است نه تکاثری زیرا بین این دو نگاه تفاوت وجود دارد. هرکس نگاهش کوثری باشد، شعر و باورش خدایی است و شعرش بر دل، جان و اعماق مخاطب تاثیر می‌گذارد.»

حنان به ویژگی دوم شعر آقای دوستی اشاره کرد و ادامه داد:« آدم وقتی شعر ایشان را می‌خواند و شخصیتش را می‌بیند، متوجه می‌شود که شعر دوستی هم با خودش رابطه دارد و هم با هم مخاطبش ارتبار برقرار می‌کند، بدین روی شعر دوستی با مردم رابطه‌ی مستقیم دارد؛ یعنی تاثیرگذاز است.»

وی ویژگی سوم شعر دوستی را نیز توضیح داد و گفت:« شعر دوستی همراه با تفکر و اندیشه است، شاعر باید به‌سان چشمه بجوشد و بخروشد و این ویژگی در شعر ایشان دیده می‌شود.»

حجت‌الاسلام حمیدرضا حنان ویژگی چهارم شعر دوستی را «تعالی» دانست و افزود:« شعر ایشان به انسان تعالی می‌‌دهد، زیرا یکی از رسالت‌های یک شعر خوب تعالی‌بخشی است.»

وی در پایان به ویژگی پنجم شعر دوستی اشاره کرد و گفت:« شعر ایشان ناظر به معناست نه فقط لفظ، برخی تنها با الفاظ بازی می‌کنند اما شعر دوستی از لفاظی به دور است.»

در آیین تجلیل از کرم دوستی، شاعران، اهل قلم، روزنامه‌نگاران و هنرمندانی از شهرستان‌های الشتر، نورآباد، دره‌شهر، خرم‌آباد، کوهدشت و... حضور داشتند. استقبال از این آیین بی‌نظیر بود. سالن مملو از مشتاقان و علاقه‌مندان فرهیخته‌ای بود که برای پاس‌داشت مقام یک‌شاعر و پژوهشگر لک‌زبان آمده بودند. تعدادی از آنان نیز سرپا و بیرون از سالن به مدت سه‌ ساعت برنامه را دنبال کردند. 

سخن‌رانی، شعر‌خوانی، پخش کلیپی درباره‌ی زندگی آقای دوستی، اجرای موسیقی محلی به زبان لکی و... از بخش‌های جالب و خاطره‌انگیز این آیین فرهنگی بود.

در پایان با لوح سپاس و هدایایی از آقای کرم دوستی تجلیل شد. 

کرم دوستی متولد سال 1337 روستای داوودرشید کوهدشت است. وی فرهنگی بازنشسته و دانش‌آموخته‌ی زبان و ادبیات فارسی می‌باشد. 

«پژاره» مجموعه شعر لکی، مردم‌شناسی ادبیات لکی و «دَم‌تقه» از جمله آثار آقای دوستی در زمینه‌ی زبان و ادبیات لکی است.

 

 

 

 

 

1 نظر

  • پیوند نظر علی معین از الشتر علی معین از الشتر جمعه, 17 اسفند 1397 ساعت 13:25

    درود بر مدافعان و دلسوزان زبان و ادبیات لکی ، درود بر استاد گرانقدر کرم دوستی ، زنده و پایدار باد لک و لکستان بزرگ

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004