شما اینجا هستید: خانهفرهنگنوروز، عشق و زندگی

نوروز، عشق و زندگی مطلب ویژه

چهارشنبه, 29 اسفند 1397 ساعت 19:46 شناسه خبر: 4301 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
kiumars amiri kiumars amiri seymare

کیومرث امیری/ سیمره: زنده‌یاد عبدالحسین زرین‌کوب نویسنده و پژوهش‌گر هم‌زبان و توانمند کشورمان که خود ریشه در خاک زاگرس دارد و اصالتاً بروجردی است در بخشی از نوشته‌هایش آورده است: «باران که می‌بارید ما می‌زدیم بیرون و می‌رقصیدیم، برف‌ها که آب می‌شد ما می‌رقصیدم، فصل‌های کاشت، فصل‌های برداشت و همه‌ی فصل‌ها و ماه‌های سال ما ایرانیان به قصد شادمانی کردن و به بهانه‌ای دست در دست هم زن و مرد، پیر و جوان دست‌افشان و پای‌کوبان می‌رقصیدیم!»

 نوروز آغاز فصل نو سال و فصل جوانه زدن درختان و باروری گیاهان و زنده شدن زمین از نو یکی از ده‌ها جشن و سروری است که ایرانیان از هزاران سال پیش تا کنون آن را برای خود نگه داشته‌اند. هرچند این جشن آن رنگ و بوی قدیم‌ها را ندارد ولی ماندگاری‌اش جرقه‌ی امیدی است برای مردمانی که تشنه‌ی بهانه‌ای هستند تا شادی و خنده‌ای و کم‌ترین امیدی به دل‌های شکسته و قلب‌های امید از دست داده‌شان بدهد. 

در عید نوروز که مردم بومی ما آن را (عید کلن) عید بزرگ می‌نامند همگی خانه‌تکانی می‌کنند. لباس نو می‌پوشند و به خانه‌های یک‌دیگر رفته، روبوسی می‌کنند.  کنار گذاشتن کینه و دشمنی‌ها از نمادهای بارز این عید بزرگ ایرانی است.

بشر بدون شک نیازمند شادی و امید است تا بتواند بر مشکلات فلسفی خود فائق آید و عید نوروز پیام‌آور این امید و شادمانی و نشاط و خوش‌حالی است. در روزهای عید مردمان غم‌ها از دل برون رانده و ساز و آواز زندگی سر می‌دهند.

نوروز جشن شکوهمند ایرانیان را دیگر مردمانی که روزگاری جزو این خاک بوده و یا نبوده‌اند چون مردم تاجیکستان، افغانستان، آذربایجان و قسمت‌هایی از هندوستان و .... نیز با شکوه تمام برگزار می‌کنند.

نوروز جشن روشنایی و نشاط و امیدواری برای زندگانی است. پایه‌ي جشن نوروز در جهل و خرافه‌پرستی نیست. کلیت این جشن بر پایه‌ی علم و عقلانیت استوار بوده و به وجود آمده است. دانش و خردورزی جزو لاینفک این جشن بوده و کم‌ترین راهی به گمراهی نمی‌دهد. در این جشن انسان سرافراز و پیروز و ارزشمند جلوه داده می‌شود.

چیزی در قاموس تحقیر و حقارت در بطن و متن آن وجود ندارد. از نوروز نفس زندگی را می‌توان شنید و زیبایی طبیعت را و شکوفایی انسان و درختان و گیاهان.

این جشن بنا را بر امید و نشاط و شادمانی و آرزو انسان‌ها نهاده است. یاس و ناامیدی را از درون می‌زداید و به انسان امید و سرزندگی پیشکش می‌کند.

جشن نوروز را هزاران سال است میلون‌ها تن از مردمان در سراسر جهان بر پا می‌کنند. نوروز نویدبخش زندگی نو و تازه است. نوید بخش رویش و خرمی و نوید بخش عشق و زندگی.

نوروز را گرامی می‌داریم با همه زیبایی‌ها و پیام انسانی و جاودان‌اش. پاینده و پیروز باد نوروز باستانی.

 

 

 *چاپ شده در شماره‌ی 489 سیمره(1397/12/20)

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004