شما اینجا هستید: خانهفرهنگجشنواره‌ی فرهنگی، هنری اقوام لرستان در کوهدشت برگزار شد

جشنواره‌ی فرهنگی، هنری اقوام لرستان در کوهدشت برگزار شد

جمعه, 27 ارديبهشت 1398 ساعت 12:03 شناسه خبر: 4394 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عکس و گزارش/ محمد کریمی: جشنواره‌ی فرهنگی، هنری اقوام لرستان، عصر آدینه(سیزدهم اردی‌بهشت ماه98) در میان استقبال پرشور مردم کوهدشت در بوستان جنگلی روستای کله‌گاری برگزار شد.

 این جشنواره با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، فرماندار کوهدشت، شهردار و اعضای شورای شهر و... برگزار شد. برنامه از ساعت 16 با هم‌نوازی ساز و دهل آغاز شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در این آیین گفت:«هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد وحدت و هم‌دلی بین اقوام است.»

حجت‌الاسلام حمیدرضاحنان افزود:« من بر این باورم که اقوام در سطح ملی و محلی هم می‌توانند تهدید باشند و هم فرصت.»

وی با تشریح این دو موضوع گفت:«در صورتی می‌تواند تهدید باشد که تلاش برای وحدت بین اقوام شکل نگیرد و برعکس اگر منجر به وحدت شود فرصت به شمار می‌رود.»

حنان راه‌کار ایجاد و تحقق وحدت بین اقوام را توجه به دو نکته‌ی مهم دانست و اظهار داشت:«یکی توجه به حوزه‌ی فرهنگ و دیگری هنر است؛ توجه به فرهنگ و هنر اقوام در سراسر کشور.»

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان ادامه داد:«هیچ موضوع دیگری چون فرهنگ و هنر نمی‌تواند وحدت و هم‌دلی را تقویت کند زیرا خالق فرهنگ و هنر خود مردم هستند و مردم  هم در حیطه‌ی فکر و اندیشه و هم در حوزه‌ی رفتار فصول مشترک زیادی دارند.» 

وی گفت:« متاسفانه برخی از جریانات انحرافی در حوزه‌ی فکر و اندیشه گاهی نه تنها توجهی به فکر و هنر ندارند بلکه به دنبال مخالفت با این دو هستند اما همواره فریادشان در جهت ایجاد وحدت بلند است.»

عزت جعفری، رییس ارشاد اسلامی کوهدشت نیز در سخنان کوتاهی از روند اجرای جشنواره و اهمیت و نقش آن صحبت کرد. سپس حجت‌اله علی‌پوری، حشمت‌اله آزادبخت و مرتضا خدایگان اشعاری را به زبان لکی سرودند که با استقبال مردم مواجه شد. از دیگر بخش‌های متنوع و شاد این جشنواره، اجرای گروه سرنا و دهل بود که مردم و حاضران را به وجد آورد.

 در ادامه، نوبت به خوانندگان رسید که ابتدا هادی آزادبخت از خوانندگان محجوب کوهدشت، قطعه‌ای را به‌صورت لب‌خوانی اجرا کرد. پس از وی، نوبت به بهروز الماسی، نوازنده‌‌‌ی کمانچه، رسید که قطعه‌ای شاد را اجرا و هم‌زمان خوانندگی کرد. سیدزاهد حسینی نیز چند قطعه از مقام‌های تنبور را اجرا کرد.

 

مردم که بی‌صبرانه منتظر اجرای استاد رحمان‌پور بودند با تشویق حضار این خواننده مطرح با صدای مخملین و گرم خود به روی سن آمد.

وی در سخنان کوتاهی گفت:« به‌دلیل مصیبت‌های که در سیل اخیر برای مردم لرستان به‌خصوص پل‌دختر به‌وجود آمد هیچ برنامه موسیقی اجرا نکرده‌ام، منتها وقتی اسم کوهدشت آمد به‌خاطر شما و به احترام مدیرکل فرهنگ دوست جناب دکترحنان خدمت شما رسیدم.»

در ادامه استاد رحمان‌پور چند آهنگ از جمله «دسم بیر»را به‌صورت لب خوانی (پلی بک)، اجرا کردند که با استقبال کم‌نظیر مردم  روبه‌رو شد.

«مراد بداق»  نیز دو آهنگ به‌صورت زنده اجرا کرد که شور و حال خاصی به برنامه بخشید.

بخش پایانی برنامه، بازدید مسئولان از غرفه‌ی محصولات و طبخ غذاهای محلی و هم‌چنین بازی‌های بومی محلی بود. 

 اما آن‌چه وزن این جشنواره را بالا برد، حضور پر شور مردم بود که کیلومترها راه پیموده و خود را  به دامنه‌ی کوهستان رسانده بودند و مشتاقانه تا پایان همراه جشنواره‌ی اقوام بودند.

این برنامه به همت اداره‌ی فرهنگ و ارشاد و با همکاری شهرداری کوهدشت، میراث فرهنگی کوهدشت، اداره‌ی امور عشایر، هیئت ورزش‌های بومی محلی، دهیاری روستاهای داوود رشید، کله‌گاری و انجمن مردم‌نهاد گردشگران ریویار هومیان اجرا شد.

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004