چاپ کردن این صفحه

تجلیل از باستان‌شناس برجسته‌ی لرستانی، دکتر عطا حسن‌پور مطلب ویژه

پنج شنبه, 02 خرداد 1398 ساعت 17:18 شناسه خبر: 4408 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیمره494 سیمره494

در آیینی مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» اکران شد و در حاشیه‌ی آن از «دکترعطا حسن‌پور» باستان‌شناس برجسته‌ی لرستانی تجلیل شد.

به گزارش سیمره، در این آیین که عصر روز یک‌شنبه(22 اردی‌بهشت‌ماه) در محل سالن همایش‌های اتاق بازرگانی لرستان با حضور پروفسور جان وندرماد (دیرینه‌شناس هلندی ساکن اسپانیا) و منوچهر طیاب نویسنده و کارگردان فیلم و جمعی از هنردوستان لرستان برگزار شد، از دکتر عطاحسن‌پور، باستان‌شناس برجسته‌ی لرستانی و هم‌چنین «منوچهر طیاب» کارگردان و نویسنده‌ی این فیلم تجلیل به عمل آمد.

 

هم‌چنین در حاشیه‌ی این آیین که  3 ساعت به طول انجامید، جلسه‌ی نقد و بررسی فیلم با حضور منوچهر طیاب(کارگردان و نویسنده‌ی مستند)، ناصر غلام‌رضایی(کارگردان)، بهروز بازگیر(باستان‌شناس) و علی‌رضا فرزین(عکاس و پژوهشگر فرهنگ عامه) برگزار شد.

«لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» مستندی گزارشی است که تولید آن یک سال به طول انجامیده و نسخه‌ی نهایی آن در مدت زمان ۴۶ دقیقه به تازگی آماده نمایش شده است.

این فیلم، مستندی درباره فعالیت‌های پژوهشی و باستان شناسی «عطا حسن‌پور» باستان‌شناس تلاش‌گر و خستگی‌ناپذیر لرستانی است و مطالعات، بررسی‌ها و تالیفات او را در ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد.

تهیه کننده‌ی فیلم مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی کشور است.

فیلم «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» مستندی است که به معرفی جلوه‌های لرستان بر اساس جدیدترین یافته‌های باستان‌شناسی سرزمین لرستان در ۱۰ سال گذشته می‌پردازد.

روایتگر این مستند «عطا حسن‌پور» باستان‌شناس جوان لرستانی و کارشناس ارشد اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان است که نزدیک به دو دهه از عمر خود را صرف تحقیق، پژوهش و کاوش‌های باستان‌شناسی در لرستان کرده و در این زمینه بیش از ده‌ها کتاب و مقاله ملی و بین‌المللی را به چاپ رسانده است.

فیلم «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» به واسطه‌ی حضور «حسن‌پور» به دو مبحث کاملاً بکر که کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی اوست، می‌پردازد، نخست نویافته‌های مفرغی محوطه «سنگ‌تراشان» خرم‌آباد و دوم غارهای «دست کند» لرستان (پدیده‌های ناشناخته معماری و باستان‌شناسی) است.

این فیلم از زوایای مختلف باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، معماری، بوم‌شناختی، فرهنگی و قوم‌نگاری سرزمین لرستان که خاستگاه و جایگاه اصلی قوم کاسیت (نخستین ساکنان کهن بوم ایران زمین) است را با تکیه بر آثار به جامانده از ادوار دور مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد و به همین خاطر نام فیلم «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» با محتوای آن کاملاً منطبق و زیباست.

 

«حسن پور» سال‌هاست که در زمینه‌ی لرستان‌شناسی فعالیت دارد و با عشق و علاقه فراوان به عنوان مدرس در دانشگاه لرستان مشغول تدریس در رشته‌ی باستان‌شناسی است، او در سال‌های ۸۵ و ۸۶ موفق شد با ثبت بیش از هزار و ۶۰۰ اثر در فهرست میراث ملی مقام نخست کشور را کسب کند و لرستان را از رتبه‌ی ۱۹ به رتبه نخست کشور در زمینه‌ی ثبت آثار برساند.

مسئولیت‌های اداری و پژوهشی «عطا حسن‌پور» طی ۱۷ سال گذشته عبارت از مدیریت بر بخش‌های مختلف اداری اعم از ثبت آثار، پژوهش، پایگاه پل‌های تاریخی، روابط‌عمومی و امور فرهنگی، کارشناس اشیا عتیقه، سرپرست کاوش محوطه‌های «باباجیلان دلفان، «سنگ تراشان» و «خلکانه خرم‌آباد»، «قلاگوری» و «چیاسبز سیمره کوهدشت»،«مورانی پل‌دختر»، بررسی و شناسایی بخش زاغه، چغلوندی، حوضه‌ی آبگیر سد کرخه دو، مطالعه غارهای دست کند و بسیاری از نقاط ناشناخته لرستان است.

انتشار ده‌ها مقاله علمی با موضوعات گوناگون در سطح ملی و بین‌المللی و تألیف کتب «لرستان سرزمین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی»، «میراث معنوی لرستان»، «غار کوگان» و «۱۴ عنوان کتابچه با موضوع لرستان‌شناسی» از جمله آثار اوست، آخرین تألیف او کتاب نفیسی با عنوان «گنجینه آب لرستان» است که به زودی روانه بازار می‌شود. دکترحسن‌پور هم‌چنین سردبیر مجله‌ی گردشگری تاف است.

 

پس از پایان اکران این مستند نقد و بررسی آن برگزار شد. منوچهر طیاب کارگردان فیلم به پرسش‌ها و نقدهای مطرح شده پاسخ داد: 

 

منوچهر طیاب:

عشق من به لرستان قدیمی است

نویسنده و کارگردان مستند(لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت) در حاشیه‌ی نقد و بررسی فیلم خود گفت:«عشق و علاقه‌ی من به لرستان چیز تازه‌ای نیست بلکه از 14-15 سالگی شروع شده‌است، آن زمان عمویم برای ارتش خانه‌سازی می‌کرد و من تابستان‌ها به خرم‌آباد می‌آمدم نزد ایشان و در شهر خرم‌آباد به گشت‌وگذار می‌پرداختم و عکاسی می‌کردم.»

منوچهر طیاب در ادامه افزود:«آشنایی بنده با دکتر حسن‌پور، نیز صحبت عشق است و به زمانی برمی‌گردد که فیلمی به نام زاگرس می‌ساختم، یک نفر در میراث فرهنگی این جوان را به من معرفی کرد و حسن‌پور کلید فیلم من شد.»

طیاب افزود:«حسن‌پور، جوان بود و تحصیل می‌کرد. هرازگاهی که کاوش می‌کرد سراسیمه می‌آمدم که ایشان چه کار می‌کند. از فیلم‌هایی که در اختیار داشتم این فیلم مستند را ساختم. با ساختن سد سیمره، فرهنگ کهن این دیار برای همیشه زیر آب رفت.»

وی با اشاره به این‌که این مستند قسمت کوچکی از حاصل زحمات 10 ساله‌ی آقای حسن‌پور است، بیان داشت:«این فیلم از نظر فرهنگی مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفته است. در دو سه کنگره  نیز پخش شده.»

طیاب در پایان با تقدیر از دکتر عطا حسن‌پور، گفت:«آقای حسن‌پور از نمونه انسان‌هایی است که عاشقانه برای وطنشان کار می‌کنند و با تمام کمبودها واقعاً زحمت می‌کشند. خوش‌حالم که امروز از ایشان حرف می‌زنیم.»

 

ناصر غلام‌رضایی:

حسن‌پور، چیزهایی را ابداع کرده که قابل توجه است

ناصر غلامرضایی، فیلم‌ساز، نیز گفت:«عطا حسن‌پور به عنوان یک جوان چیزهایی را ابداع کرده که قابل توجه است.» 

وی افزود:« به نظر بنده ایشان در این فیلم باستان‌شناسی را چندین گام به پیش برده‌اند، شاید پیش از حسن‌پور نسل‌های گذشته مثل استاد ایزدپناه روش‌های پیشین خودشان را داشتند، ولی ایشان در این فیلم روش‌های باستان‌شناسی نوینی ابداع کردند از جمله با استفاده از فنون صخره نوردی و کوهنوردی توانست ریسک‌های بزرگی انجام دهد و آثار جدید و شگرفی کشف کند. در حقیقت این فیلم یک مستند تحقیقاتی-علمی یا یک مستند پرتره از یک باستان‌شناس جوان است.»

 غلامرضایی گفت:«این فیلم یک فیلم پویا و جدید و جوان است که ذهن بیننده را به شدت درگیر می کند .»

 

علی‌رضا فرزین:

قاب‌هایی از عشق و روح لطیف انسان

در ادامه علی‌رضا فرزین با بیان این‌که، کاش سال‌ها پیش به این درک می‌رسیدم و این فیلم را می‌ساختیم، اظهار داشت:«باید تاسف بسیار خورد که در این کشور جای سینمای مستند و مستندسازی خالی است و هم‌چنان زیر چکمه‌های پرزور سیاست له و لورده می‌شود.»

این عکاس لرستانی در ادامه با اظهار خرسندی از مستند ساخته شده، گفت:«من این فیلم را قاب‌هایی از عشق و روح لطیف انسان‌هایی که پشت پرده هستند، می‌دانم. من در قاب آقای طیاب کاری سفارشی ندیده‌ام، هر آن‌چه ساخته به آن اعتقاد داشته است.»

به گفته‌ی فرزین بخشی از تاریخ پر اهمیت جهان در ایران و به ویژه در لرستان وجود دارد.

وی اضافه کرد:« لرستان خاستگاه بسیاری از تمدن‌های بشری به شمار می‌رود. اما با تاسف هنوز در لرستان سرپناهی برای آثار باستانی وجود ندارد.»

این پژوهشگر فرهنگ عامه با اشاره به این‌که داشته‌هایی داریم که در حال نابودی هستند، بیان کرد:« سوال این‌جاست که حال ما باید چه کنیم؟ اگر ماها پشت سر طیاب نباشیم ممکن است هر آن چه که مانده یا سیل می‌برد یا باد.»

فرزین گفت:«حفظ داشته‌ها برای ما خیلی مهم است. روزمرگی می‌خواهد آثار کهن مردم را از بین ببرد.»

 

دکتربهروز بازگیر:

حسن‌پور نسل‌های دیگر از ایزدپناه‌هاست

دکتربهروز بازگیر باستان‌شناس لرستانی آخرین فردی بود که این مستند را به نقد و بررسی کشاند و در سخنانی، گفت:«باستان‌شناسی مطالعه‌ و درک رفتارهای فسیل شده‌ی بشری است.»

بازگیر با بیان این‌که این‌ مستندنشان می‌دهد حسن‌پور پا را از وظیفه‌ی خود فراتر گذاشته است، افزود:«حسن‌پور نسل‌های دیگر از ایزدپناه‌ها در لرستان است. او ایستاده و پایدار برای شناسایی میراث باستانی لرستان همواره در جست‌وجوست.»

وی با تایید بر این‌که باستان‌شناسی عشق است، عنوان کرد:«این فیلم بخش‌های کوچکی از زحمات بسیار زیاد دکتر حسن‌پور را نشان می دهد، یعنی بخش‌های سخت کار را نشان نداد.»

این باستان‌شناس لرستانی با سپاس از زحمات دکتر حسن‌پور، خاطرنشان کرد:«مطالعات ایشان در عصر مفرغ و آهن بی‌نظیر است و قطعاً برای آیندگان خیلی موثر است و منبعی موثق برای دانشجویان رشته‌ي میراث فرهنگی خواهد بود.»

 بازگیر در ادامه‌ی سخنان خود، با بیان این‌که ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود در لرستان و چگونگی استفاده از آ‌ن‌ها موضوع مهم این مستند است، اظهار داشت:«به تصویر کشیدن نقاشی‌های صخره‌ای میرملاس و هومیان بی‌نظیر بود و متاسفانه ما از این فرصت برای معرفی کشورمان بهره نبرده و از این ظرفیت استفاده نکردیم.»

به گفته‌ی این باستان‌شناس لرستانی این مستند کاملاً زاگرسی بود و لرستان در عصر پارینه‌سنگی و مفرغ یک برند محسوب می‌شود. 

وی در پایان با اشاره به این‌که باید از ظرفیت‌های باستان‌شناسی در راستای ترویج و توسعه‌ي گردشگری استان لرستان استفاده کنیم، گفت:«خوش‌حالم عطا حسن‌پور، فرزند برومند لرستان بی‌وقفه روی این دو موضوع تلاش می‌کند.»

در پایان باید از همه‌ی دست‌اندرکاران این آیین به یادماندنی به ویژه دکتر سیامک موسوی سپاس‌گزاری کرد که قدران زحمات کسانی هستند که با تمام وجود شبانه‌روز زندگی‌شان را وقف رشد و اعتلای وطن خویش می‌کنند. بزرگ‌ داشت عطا حسن‌پور تنها بزرگ‌داشت یک فرد نبود بلکه بزرگ‌داشت لرستان بود. حضور انسان‌های فرهیخته‌ای چون استادصادق سیفی،  دکتر حسین مهرداد، ناصر غلام‌رضایی، دکتر مجتبا ترکارانی، سیدمحمد سیف‌زاده، دکتر طغیانی، علی‌رضا فرزین، دکتربازگیر، دکتر سیامک موسوی، کرم‌رضا تاج‌مهر، بهرام سلاح‌ورزی، حاج‌کاظم مرادی، کرم‌وند، پروفسور جان وندرماد، مجتبا رومانی و... خود گواه بر این ادعاست...

 

چاپ شده در شماره‌ی 494 سیمره (پنج‌شنبه 26  اردی‌بهشت 1398)