چاپ کردن این صفحه

زندگی موسیقیایی ایرانیان در شاهنامه فردوسی مطلب ویژه

یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 08:46 شناسه خبر: 4459 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نشستی با شاهنامه نشستی با شاهنامه سیمره

نشستی با شاهنامه، عصر روز شنبه(۲۵خردادماه 98) با سخن‌رانی دکتر عبدالرحمان رحیم‌نژاد از مدرسین دانشگاه در ژانر تئاتر و موسیقی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد.

 

به گزارش سیمره، موضوع این نشست فرهنگی «زندگی موسیقیایی ایرانیان و لحن رزم و بزم در شاهنامه فردوسی» بود و در گذری کوتاه: خوانش و لحن‌های متون نظم و نثر ایرانی بررسی و تشریح شد.

در ادامه‌ی این نشست، اسحاق عیدی، فعال فرهنگی لرستانی دقایقی کوتاه در خصوص شکاف ایجاد شده بین نسل امروز با ادبیات غنی لرستان اشاره کرد و گفت:« واقعا جای تاسف دارد که نسل امروزی با اشعار وزین و پرمغز لری و لکی بیگانه شده‌اند.»

وی در ادامه افزود:« ما برای زنده نگه داشتن ادبیات کهن و غنی لرستان تلاش خواهیم کرد و در این مسیر سخت به کمک همه‌ی دغدغه مندان ادبیات و هنر لرستان نیاز داریم.»

این نشست به همت انجمن خرد خرم‌آباد برگزار شد.

یاد آور می‌شود، انجمن خرد با هدف معرفی هرچه بهتر توانمندی‌های خرم‌آباد به ویژه مبحث خرم‌آبادشناسی در سال ۹۵تشکیل شد و در سال ۹۶مجوز خود را اخذ کرد. در میان اعضای موسس این انجمن فرهنگی، هنری چهره‌های فرهیخته‌ای چون: زنده‌یاد ایرج کاظمی، صادق سیفی، ایرج طولابی، سیدمحمد سیف‌زاده، مجتبا رومانی، سیدیدالله ستوده، عطا حسن‌پور و رضا جایدری به چشم می‌خورد.

 

*متن خبر از: رضا طولابی