شما اینجا هستید: خانهفرهنگمعاون آموزش و پرورش لرستان: مدرسه قلب تپنده‌ی نظام آموزشی است

معاون آموزش و پرورش لرستان: مدرسه قلب تپنده‌ی نظام آموزشی است مطلب ویژه

سه شنبه, 04 تیر 1398 ساعت 20:38 شناسه خبر: 4478 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون توسعه‌ی مدیریت و پشتیبانی اداره‌کل آموزش و پرورش لرستان با اشاره به ماهیت و فلسفه‌ی آموزش و پرورش گفت:« مدرسه قلب تپنده‌ی نظام آموزشی است.»

 

خیرالله خیرایی، صبح روز دوشنبه(سوم تیرماه) در آیین تودیع و معارفه مدیرکل نوسازی مدارس لرستان با بیان این پرسش که چرا باید در آموزش و پرورش پول هزینه شود؟ اظهار داشت:« آموزش و پرورش خاص انسان است، زیرا انسان تنها موجودی است که نیاز به تعلیم و تربیت طولانی و مستمر دارد.»

وی با بیان این که انسان بدون تعلیم و تربیت هیچ‌گونه نقشی نمی‌تواند در جهان ایفا کند، تصریح کرد:« این انسانی که می‌خواهیم روی تعلیم و تربیتش سرمایه‌گذاری کنیم نیاز است ابتدا فلسفه‌ی آموزش و پرورش را بدانیم؛ فلسفه‌ی آموزش و پرورش به شکل ویژه در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش رسیدن دانش‌آموز به حیات طیبه است.»

خیرایی با طرح این پرسش‌ها که حیات طیبه چیست؟ ما چگونه می‌توانیم به آن برسیم؟ توضیح داد:« حیات طیبه یعنی تعریفی چندوجهی از تعلیم و تربیت کودکان، یعنی تغییر نگرش در مورد مفهوم سواد، حیات طیبه یعنی دانش‌آموز ما بتواند مهارت‌های زندگی را یاد بگیرد. قدرت نه گفتن به اعتیاد را داشته باشد. کارآفرین باشد. اعتماد به نفس داشته باشد. برای این منظور لازم است که مفهوم سواد را با یک دیدگاه دیگر ببینیم.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود به معنا و مفهوم سواد در قرن بیست‌و‌یکم پرداخت و گفت:« قبلا مفهوم سواد به معنای خواندن و نوشتن بود. اما امروزه معنا و مفهوم سواد دگرگون شده‌است. یونسکو در قرن 21 سواد را مجموعه‌ای از قابلیت‌ها و توانایی‌ها تعریف کرده‌است. دانش‌آموزی که دیپلم گرفته و آب را آلوده می‌کند، بی‌سواد زیست‌محیطی است. دانش‌آموزی که به فرهنگ و سنن و آداب دیگران توهین می‌کند بی‌سواد فرهنگی، هنری، اجتماعی است. دانش‌آموزی که در سرنوشت خودش شرکت نمی‌کند، بی‌سواد سیاسی است. در قرن 21 آن‌چه که مهم است انواع سواد است.  کجا انواع سواد را به بلوغ می‌رساند؟ مدرسه. اگر ضعیف‌ترین مدیرکل را داشته باشیم، ضعیف‌ترین وزیر آموزش و پرورش را داشته باشیم اما مدرسه کارش را خوب انجام دهد مردم از نظام تعلیم و تربیت رضایت دارند. ولی وقتی مدرسه به عنوان یک نهادی که خیلی حساسیت اجتماعی روی آن است، ضعیف باشد همه‌ی ساختار و هزینه‌ها هدر می‌رود.»

معاون توسعه‌ی مدیریت و پشتیبانی اداره‌کل آموزش و پرورش لرستان خاطرنشان کرد:« نوسازی مدارس بدین روی مهم است که مدرسه مهم است و به این خاطر مهم است که انسان نیاز به تعلیم و تربیت دارد. »

خیرایی به مهارت‌هایی که دانش‌آموزان در قرن 21 باید داشته باشند، اشاره کرد و گفت:« اگر دانش‌آموزان این مهارت‌ها را داشته باشند ما در تعلیم و تربیت موفق بوده‌ایم وگرنه شکست خورده‌ایم. اول، دانش‌آموز یاد بگیرد چگونه یاد بگیرد؟

دوم، یادگیری برای زیستن، سوم یادگیری برای با هم‌زیستن ( آیا مدرسه‌ی ما این رسالت را ایجاد کرده برنامه‌ی درسی ملی ما این کار انجام داده است؟)، چهارم یادگیری برای عمل کردن( کارآفرینی را از همان ابتدا به دانش‌آموز یاد بدهیم).»

وی ادامه داد:«عیب نظام آموزشی ما این است که متاسفانه انباشتن ذهن را به معنی سواد و علم‌آموزی می‌داند در صورتی که ما باید دنبال پژوهش‌محور کردن و یادگیری اکتشافی برویم.»

معاون آموزش و پرورش لرستان با اشاره به آمار 50درصدی مدارس تخریبی، گفت:« همه باید دست به دست هم بدهیم تا مدرسه را که نهاد آینده‌ی این جامعه است در آن تغییر ایجاد کنیم. می‌گویند آموزش و پروش مهم است اما هنگام تخصیص اعتبار، اعتبار لازم را آن نمی‌دهند.»

وی با سپاس از مدیرکل پیشین نوسازی مدارس گفت:« تغییر مدیریت یک روند طبیعی است.»

خیرایی از مدیرکل جدید نوسازی خواست تا تعامل بیش‌تری با آموزش و پرورش داشته باشد.

معاون آموزش و پرورش لرستان در پایان گفت:« در اول مهر باید سی‌صدهزار دانش‌آموز را در مدارسمان ثبت نام کنیم بنابراین وقت اندک است باید همت و تلاش به خرج دهیم که در روند بازگشایی مدارس خلل ایجاد نشود.»

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004