شما اینجا هستید: خانهفرهنگنگذاریم مهتاب تمام شود

نگذاریم مهتاب تمام شود مطلب ویژه

یکشنبه, 23 تیر 1398 ساعت 22:21 شناسه خبر: 4499 برای نظر دادن اولین باش!
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 بانو مهتاب بازوند چهره‌ی خودساخته‌ای بود که توانست هم خود را از سایه‌ی سنگین نام پدر خارج کند و هم توانست در شلوغی بازار شعر ایران، نامی درخور برای خودش دست و پا کند. با همه‌ی این‌ها اما پرسش این است که در زمان حیات مهتاب و فارغ از حرکت شخصی او، آیا استان لرستان توانست از نام مهتاب خشتی بر بنای «فرهنگ» این دیار بیفزاید؟ پاسخ به این سؤال بلادرنگ منفی است. اما چرا؟ دلیل این امر نوع نگاه نادرست تصمیم‌سازان و مسئولان ارشد استان به امر بسیار با اهمیت «فرهنگ» است. از مسئولان استان می‌پرسم که بزرگ‌ترین مانع ذهنی سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران در استان ما چیست؟ شاید پاسخ بدهید «امنیت». اما می‌دانیم با توجه به تعریفی که از امنیت و مؤلفه‌های آن شده است، لرستان ما یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است. پس گره کار کجاست؟ حقیقت این است که مؤلفه‌ای به نام فقدان «احساس امنیت» در اذهان عمومی نسبت به لرستان وجود دارد. 

 

این نقیصه‌ی بزرگ و تأثیرگذار برآیند ضعف کار فرهنگی در لرستان و درباره‌ی لرستان است. یعنی ما با استفاده از ابزارها و تولیدات فرهنگی این «احساس» امنیت را در اذهان عمومی نسبت به لرستان ایجاد نکرده‌ایم. این در حالی است که می‌توانیم ادعا کنیم مهم‌ترین زیرساخت تولیدات لرستان ما در زمانه‌ی حاضر، زیرساخت تولیدات فرهنگی است و نه چیز دیگر. لرستان ما نه چون استان مرکزی و اصفهان یک استان صنعتی است، نه چون استان فارس یک استان کشاورزی است، نه چون استان‌های گیلان و مازندران و ... اقتصادش مبتنی بر گردشگری است.

 استدلال من این است که دلیل اصلی فقدان احساس امنیت در رابطه با لرستان همان نگاه نادرست تصمیم‌سازان و مسئولان ارشد استان به امر «فرهنگ» در ادوار مختلف تا به امروز است. یکی از مستندات این استدلال، شیوه‌ی گزینش مدیران نهاد اصلی فرهنگ استان یعنی اداره‌کل «فرهنگ و ارشاد اسلامی» است. بررسی فهرست مدیران این نهاد در سه دهه‌ی اخیر این موضوع را بر ما آشکار می‌سازد. به‌راستی چرا تاکنون از میان هنرمندان تحصیل‌کرده‌ی استان حتا یک‌نفر در این مسئولیت مورد آزمایش قرار نگرفته است؟ چرا در همین ایام که این کرسی خالی است نامی از هیچ هنرمندی در بین گزینه‌های جدی این مسئولیت نیست؟ آیا باز هم می‌خواهند سکان هدایت فرهنگ استان را به دست یک آدم غیرفرهنگی صرفاً سیاسی بسپارند؟  آیا مدیران ارشد استان پاسخی به این سؤال دارند؟

به مسئله‌ی مهتاب برمی‌گردم. ما برای بهره بردن از ظرفیت نام مهتاب بازوند به نفع فرهنگ و اقتصاد استان چه کرده‌ایم؟ آیا با مرگ او این ظرفیت و ظرفیت‌های مشابه را تمام شده تلقی کنیم؟ به مراسم بزرگ‌داشتی اشاره می‌کنم که در اسفند ماه 97 با کمک بخش خصوصی برای مهتاب برگزار شد. مراسمی که بنا به خواست حامی مالی برنامه، به چند سخن‌رانی و اجرای متعدد قطعات موسیقی محدود گردید. تجربه ثابت کرده است چنین برنامه‌هایی اگر صورتِ مکتوب پیدا نکنند تأثیرشان در همان سالن مراسم پایان می‌پذیرد و نهایتاً یک گزارش از آن‌ها در مطبوعات منتشر خواهد شد. مگر از همایش مشابه بزرگ‌داشت زنده‌یاد ایرج کاظمی چه چیزی حاصل فرهنگ استان شد؟ آیا هیچ مکتوب ماندگاری از آن همایش تولید شد؟ خیر. چنین همایش‌هایی برای ماندگاری و داشتن اثر بلندمدت باید مبتنی بر شاخص‌های علمی و پژوهشی باشد و مجموعه مقالات آن همایش تبدیل به منابع تحقیقی در پژوهش‌های دانشگاهی گردد. بنابر آن‌چه گفته شد پیشنهاد می‌کنم:

اولاً: برای اولین سالگرد درگذشت مهتاب، یک همایش علمی تدارک دیده شود و از افراد صاحب‌نام و صاحب‌قلم حوزه‌ی ادبیات معاصر دعوت به نگارش مقاله در نقد و بررسی و معرفی شعر مهتاب به‌عمل آید و کتاب مجموعه‌ی مقالات در آن همایش رونمایی و منتشر گردد و تعدادی از آن نویسندگان نیز به ارائه‌ی حضوری مقالات خود بپردازند. چنین برنامه‌ای می‌تواند نام مهتاب را حتا به کتاب‌های درسی دانش‌آموزان بکشاند.

ثانیاً: کمیته‌ای از افراد متخصص و جدی تشکیل شود و با کمک خانواده‌ی فرهیخته‌ مهتاب اشعار، دست‌نوشته‌ها و یادداشت‌های او را گردآورند و با حمایت استانداری این اشعار و نوشته‌ها را به‌صورت کتاب منتشر کرده و توأم با همان مراسم از این کتاب یا کتاب‌ها رونمایی شود.

تأکید می‌کنم که هرگونه اقدام شتابزده در برگزاری بزرگ‌داشت، حاصلش همانند مراسم اسفند 97 چیزی درخور نخواهد بود. مرگ مهتاب یک آزمایش برای استان ما و مدیران ارشد و تصمیم‌سازان استان ماست. این موضوع می‌تواند آغاز اصلاح راه‌های به خطا رفته‌ی گذشته باشد. برای روح مهتاب آرامش و برای این عزیزان آینده‌نگری آروز می‌کنم.

*علی زیودار/ 19تیر 98

چاپ شده در شماره‌ی 499 سیمره(پنج‌شنبه 20 تیر 1398)

 

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

سایت‌های مفید

سیمره در شبکه های اجتماعی

گستره‌ی توزیع

غرب و جنوب کشور

ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان، خوزستان و همدان. همواره‌ی روزگار با سیمره جاری باشید!

سامانه‏‏‏‏‏‏ ی پیام کوتاه سیمره, منتظر پیشنهادها و انتقادات شما هستیم.
30009900998293

درباره سیمره

هفته‌نامه‌ی فرهنگی، اجتماعی، ورزشی

سال چهارهم

نشانی: لرستان، خرم‌آباد، خیابان شریعتی، روبه‌روی راهنمایی و رانندگی، اول زیرگذر شقایق

تلفکس: 06633407004